Феномен Be@rbrick: звідки у фігурки ведмедя тисячі фанатів і сотні колаборацій

Я понському дизайнеру Акаші Тацухіко вдалося створити іграшку, що стала культурним феноменом. Із його ведмедем роблять колаборації найбільші бренди, компанії та художники, колекції з Be@rbrick анонсують практично щодня, а на релізи полюють колекціонери й хайпбісти у всьому світі. DTF Magazine розповідає, звідки взялися фігурки ведмедів та як їм вдалося стати такими популярними

Випадкова ідея

Історія Medicom Toy розпочалася у маленькомі приміщенні площею шість квадратних метрів. «Ми ділили будівлю з рестораном, у якому продавали смажені свинячі котлети, й крім нас там було ще багато інших орендарів», — згадує засновник компанії Акаші Тацухіко.

Акаши Тацухико

Ідея створити компанію іграшок виникла у Акаші спонтанно. До цього він кілька років працював у IT-сфері, отримуючи гарну зарплатню, але він майже не мав вільного часу, та й сам він не був упевнений у тому, чи хоче він присвятити життя такій роботі.

Одного разу, прогулюючись вулицями Токіо, Тацухіко побачив невеликий магазинчик з американськими іграшками. Акаші зазирнув усередину та зрозумів, що хотів би створювати щось схоже: «Моя робота вже була пов’язана зі створення продуктів, але я дедалі частіше замислювався: а що я хотів би створити самостійно? І щойно побачив іграшки в ZAAP! (назва магазину, — прим. DTF Magazine), я прозрів. Я був упевнений: це те, чим я хочу займатися». Найбільше Акаші вразили фігурки Бетмена і Термінатора; того дня він залишив у магазині всі свої кишенькові гроші.

Надихнувшись ідеєю, Тацухіко вирішив створити свій бізнес, звільнився з роботи та 1996 року заснував компанію Medicom Toy, заручившися підтримкою одного з колишніх працівників компанії LEGO.

Омаж Стенлі Кубрику

Перша модель іграшки називалася Kubrick. Зовні вона нагадувала фігурки LEGO й також складалася з дев’яти частин: голови, торсу, бедер, ніг, рук та кистей. У термінології LEGO елементи фігурок називаються «цеглинками», до цього й відсилає слово brick у назві Kubrick, а слово kyu японською означає «дев’ять». Однак такий збіг був випадковим; спочатку Акаші назвав фігурку на честь режисера Стенлі Кубрика. До Кубрика відсилав і логотип фігурок — у ньому використовувався той самий шрифт, що й у постерах фільму «Механічний апельсин». «Я хотів зробити щось просте як реакцію на те, що вже було на ринку. Так виникла серія Kubrick», — пояснив дизайнер.

Для виходу дебютної серії фігурок Акаші уклав контракт із творцем аніме Neon Genesis Evangelion та випустив колекцію Kubrick з образами його персонажів. Фігурки одразу стали популярними, а на Medicom Toy звернули увагу інші бренди. Через рік компанія ледь встигала випускати нові партії для замовлень. «До нас зверталися з різних агенцій із запитами у стилі: „Ми б хотіли використовувати фігурки як бонуси до передзамовлень білетів. Ви маєте три місяці“. Але цього часу було недостатньо, й уже тоді я замислювався про спосіб, який дасть нам змогу змінювати лише зовнішній вигляд фігурок, а не їхню форму», — згадує Акаші. Дизайнер хотів задовольняти попит, але створювати різні частини фігурок для кожного замовлення виявилось надто дорого. Тому в Medicom Toy вирішили зробити один формат для всіх.

Medicom Toy x Clockwork Orange
Medicom Toy x 2001: A Space Odyssey

Народження ведмедя

У 2000 році 100-річний ювілей святкував ведмідь Тедді, й це підштовхнуло Акаші до створення силуету, який міг би стати таким самим впізнаваним. «Я хотів, щоб з-поміж сотні фігурок люди одразу могли вказати на іграшки Medicom», — пояснює дизайнер. Надихнувшись прикладом ведмедя Тедді, Акаші вигадав новий силует під назвою Be@rbrick: модель стала спрощеною версією Kubrick із круглим животом та головою ведмедя. Завдяки оновленому дизайну компанії більше не треба було змінювати форму іграшки та її деталі — достатньо було змінити оформлення та колір.

Medicom Toy x Jean-Michael Basquiat
Medicom Toy x KAWS
Medicom Toy x Yue Ming Jun

Уперше Be@rbrick представили у травні 2001 року — їх дарували відвідувачам виставки World Character Convention 12 у Токіо. Фігурки були білого кольору з нанесеним на них логотипом Be@rbrick, висотою 70 міліметрів; відтоді цей шаблон став стандартом для класичних колекцій.

Силует першого Be@rbrick

Задум Акаші вдався — замовники погоджувалися змінювати лише оформлення фігурок, що дало змогу налагодити масове виробництво. Відтоді колекції Be@rbricks випускаються обмеженим тиражемі практично не перевидаються.

Medicom Toy x Stussy
Medicom Toy x A Bathing Ape
Medicom Toy x KAWS

Фігурки кожної серії випускаються партіями із 24 однакових коробок (blind box), тому покупець не знає заздалегідь, який персонаж йому попадеться.

Medicom Toy Blind Box

Зібрати одразу повну колекцію практично нереально, внаслідок чого навколо Be@rbricks сформувалася спільнота колекціонерів, які збирають, обмінюють та продають фігурки, а ціни на ресейл рідкісних моделей сягають десятків тисяч доларів. Наприклад, фігурку з колаборації Swarovski x Colette продали на аукціоні за 17 тисяч доларів, а лімітованого ведмедя Chanel — за 28 тисяч.

Medicom Toy x Swarovski x Colette
Medicom Toy x Chanel

Виняток заради мистецтва

Утім, у Акаші все ще є бувають замовники, для яких він робить виняток і відхиляється від силуету ведмедя. Одним із найвідоміших колабораторів японського дизайнера став американський художник KAWS – спеціально для нього у Medicom Toy розробили силует компаньйона – фігурку з головою і тілом, стилізованими під творчість KAWS.

У 2006 році співпраця дизайнера та художника переросла у створення бренду одягу Original Fake, у межах якого вийшли перші фігурки-компаньйони. Спільний проєкт проіснував сім років – у січні 2013 року Акаші та KAWS закрили бренд і зосередилися на особистих проєктах.

Класифікація Be@rbrick

Розміри


1 50%, 35 міліметрів — фігурки цього розміру найчастіше продаються як брелоків.

2 70%, 50 міліметрів — уперше цей розмір представили у 2006 році. Спочатку 50-міліметрові фігурки продавалися нарівні зі стандартними 70-міліметровими, але згодом випуск партій обмежили, а фігурки стали випускати як талісмани.

3 100%, 70 міліметрів — класичний розмір фігурок. 100% серії Be@rbrick випускаються в однакових коробках, а їхній вміст заздалегідь не розкривається.

3 200%, 145 міліметрів — новий формат, у якому наразі вийшла лише одна серія Chogokin, присвячена манзі MazingerZ. Фігурки зроблені з литого металу та важать приблизно 400 грамів.

4 400%, 280 міліметрів — другий за популярністю формат після 100%, якому здебільшого віддають перевагу колекціонери.

5  1000%, 700 міліметрів — максимальний розмір Be@rbrick. Випускається як статуї для колекціонування.


Релізи

Іграшки випускаються серіями, що діляться на чотири типи:


Базовий

Набір із дев’яти фігурок. На кожній фігурці намальована літера, а іграшки з повного набору збираються у назву Be@rbrick.

Стандартний

Усі фігурки цієї серії складаються з різних тем.



Художній

До колекції входять дизайнерські моделі, створені у колаборації з художниками.

Секретний

Не анонсований заздалегідь проєкт, випускається обмеженими партіями.

Стандартний тип поділяється на теми


Jellybean — фігурка одного кольору, зроблена з напівпрозорого пластику


Flag — фігурка із прапором країни


Science Fiction — фігурка, зроблена у тематиці наукової фантастики


Animal — фігурка-тварина

Pattern — фігурка з візерунком


Horror — фігурка з персонажем або темою жанру горор


Cute — фігурка, яка відображає щось миле


Hero — фігурка супергероя із всесвіту Marvel або DC


Ведмеді та колаборації

Усього за кілька років іграшки Medicom Toy стали культурним феноменом у Японії. Розпочавши з колаборацій із творцями манґи та аніме, компанія схвалила пропозицію від японських брендів A Bathing Ape, Undercover і Comme des Garçons. А після успішних колаборацій вийшли Be@rbrick у стилі західних брендів — від Stussy та Nike до Chanel, Vivienne Westwood, Swarovski та концепт-сторів Colette і Dover Street Market. Тепер з огляду на обмеженість дропів та відмову від повторних релізів колаборації Be@rbrick розкуповують майже так само швидко, як і нові колекції Supreme.

Не залишаються осторонь й інші сфери: на рахунку Medicom Toy колаборації з KAWS, Енді Ворголом, Кітом Гарінґом, Жаном-Мішелем Баскією, музикантами The Beatles, Daft Punk, кіновсесвітом «Зіркових війн», мульфільмами «Рік та Морті», «Сімпсони» та іншими героями сучасної культури.

Завдяки такій кількості колаборацій створюється враження, що Medicom Toy планує випустити колекції з усіма представниками масової культури. Насправді ж Акаші практично не стежить за трендами і береться лише за ті колаборації, які приносять йому та його команді задоволення: «Я не стежу за ринком. Якщо б стежив, Be@rbrick просто не існувало б. Оцінюючи ринок, ти намагаєшся визначити спільні інтереси прихильників і випустити те, що здебільшого сподобається людям, щоб виправдати їхні очікування. Але я вважаю за краще обходитися без обіцянок. Так я точно не обману нічиї сподівання».


Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis