Кінооб’єднання «Вавилон’13» представило три епізоди «Фортеці Маріуполь» — документального циклу про українських військових, які обороняли місто під час його блокади. Фільми присвятили покійному бійцю полку «Азов» Данилові «Бродязі» Кириченку, який загинув під час оборони «Азовсталі», а також Валерії «Наві» Суботіній та Олегу «Саймону» Крісенку, які пережили російський полон після виходу з заводу в травні 2022 року
Першу частину циклу «Фортеця Маріуполь» об’єднання представило в березні 2022 року, коли облога міста ще тривала. Зв’язок з військовими підтримувала режисерка та співзасновниця «Вавилон’13» Юлія Гонтарук, яка з 2015 року документує свідчення й життя тих, хто служить в «Азові».
В новій серії епізодів «Вавилон’13» знайомить із «захисниками, які назавжди залишилися в Маріуполі або повернулись з полону та намагаються продовжувати життя». До кожного з епізодів також увійшли кадри, записані героями ще під час перебування на «Азовсталі».
Юлія Гонтарук пояснила, що мета проєкту — «віддати належне героям» та привернути увагу до військових, які наразі досі знаходяться в полоні.
«Ми хочемо нагадати українцям та світу про події, які відбулися не так давно, але про які починають забувати. Обороняючи Маріуполь у повному оточенні, загинули сотні військових, ще тисячі потрапили у російський полон. Вже 18-й місяць понад 2000 бійців, серед яких понад 700 азовців, залишаються в полоні в жахливих умовах та в повній ізоляції від світу. Ми не можемо забувати про їхній подвиг, про їхню боротьбу. Ми повинні боротися за повернення додому кожного полоненого».
Про героїв нових епізодів
Перший фільм знайомить глядачів з Данилом «Бродягою» Кириченком.
Військовий родом з Луганська приєднався до добровольчого руху полку «Азов» 2014-го, у віці 17 років, та «провів третину свого життя на війні». У квітні він загинув під час оборони «Азовсталі», а фільм опублікували до його 27-го дня народження.
«Він назавжди залишився 25-річним хлопцем, який присвятив своє життя боротьбі за відновлення української соборності», — йдеться в синопсисі.
Другий епізод — історія журналістки, поетеси та військової Валерії Суботіної з позивним «Нава».
Валерія працювала у пресслужбі полку «Азов», а згодом — в Донецькому прикордонному загоні. Коли росіяни почали оточувати Маріуполь, «Нава» залишилась у місті разом зі своїм хлопцем Андрієм. Перебуваючи на «Азосталі», вони одружились, а за три дні Андрій загинув.
Після виходу з «Азовсталі» Валерія пережила 11 місяців російського полону, а у квітні 2023 року повернулась в Україну.
Героєм третього фільму став Олег «Саймон» Крісенко.
2014 року він долучився до полку «Азов» добровольцем і лишається там донині. Початок повномасштабної війни він зустрів в Маріуполі, а в травні 2023 року потрапив в російський полон. За рік він повернувся додому.
Повний епізод про «Саймона» «Вавилон’13» опублікують пізніше.
В листопаді 2022 року об’єднання DocNoteFilms Production та «Вавилон’13» представили документальний серіал «Мистецтво в країні війни. Творити, щоб перемагати».
«Мистецтво в країні війни» — це 25-серійний проєкт про митців та мисткинь, які під час повномасштабного вторгнення росії залишилися жити та працювати в Україні. Серіал шукатиме відповідь на питання «Чи має своє місце мистецтво і митець у часи війни?», а герої розкажуть, як повернулися до творчості в нових реаліях та ділитимуться власними рефлексіями.
Кожна серія буде присвячена окремому митцю, серед яких художники Катерина Косьяненко та Матвій Вайсберг, графіки Олеся Джураєва та В’ячеслав Снісаренко, композитор Олексій Шмурак та поетеса Світлана Поваляєва.