Латвія легалізувала одностатеві партнерства

9 листопада сейм Латвії дозволив одностатевим парам укладати цивільні партнерства, пише Reuters. З 1 липня 2024 року у країні запрацює нове правове поняття — партнерство, яке можна укласти або розірвати у нотаріуса. Утім, як зазначає Reuters, такі союзи «матимуть менше прав ніж шлюби між чоловіком та жінкою»

Цивільне партнерство дасть право одностатевим парам на відвідування у реанімації, отримання соціальних гарантій та податкових пільг. Однак, як зазначають місцеві громадські активісти, новий закон не дозволяє усиновлення дітей одностатевими парами та не розвʼязав питання з успадкуванням майна: «але принаймні це початок і Латвії більше немає у списку з шести країн Євросоюзу, де досі не визнані одностатеві союзи».

Міністерка юстиції Інесе Лібіна-Егнере зауважила, що «латвійський парламент і не мав наміру наділяти цивільні партнерства тими самими правами, що й шлюби».

«Ми визнаємо, що в країні є сім’ї, які не перебувають у шлюбі, і [цивільні партнерства] це спосіб у який вони можуть зареєструвати свої стосунки. Політична воля полягає в тому, щоб мати дійсно специфічний вид зареєстрованого партнерства», — написала вона.

2005 року сейм Латвії змінив конституцію країни, щоб визначати шлюб лише як союз чоловіка та жінки. А 2020 року Конституційний суд країни постановив, що «держава має захищати союзи одностатевих пар».

31 травня президентом Латвії обрали Едгарса Рінкевичса, який став першим відкритим геєм на посаді президента серед країн Європейського Союзу. Він здійснив камінг-аут восени 2014, ставши першим високопосадовцем у Латвії, який відкрито розповів про свою гомосексуальність.

«Наша країна повинна створити правову базу для всіх видів партнерства. Я буду за це боротися і, я знаю, що зараз підніметься галас, але я гордий бути геєм», — написав Едгарс у Твіттері.

9 липня 2022 року необхідні 25 тисяч голосів набрала петиція до українського президента про легалізацію одностатевих шлюбів. Володимир Зеленський відповів, що «в умовах воєнного або надзвичайного стану не можна змінювати Конституцію України», але зазначив що Уряд має альтернативне рішення.

Згідно з 51 статтею української Конституції, «шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка». Щоб одностатеві пари мали змогу одружуватися в Україні, цю статтю необхідно змінити, що наразі неможливо через воєнний стан у країні.

Водночас президент запевнив, що Уряд має альтернативу — легалізація в Україні зареєстрованого цивільного партнерства, яка в тому числі дозволятиме й реєстрацію одностатевих партнерств.

У березні 2023 року до Верховної Ради подали законопроєкт про реєстровані партнерства.

«Я могла б сказати, що цього від нас вимагають західні союзники — і це правда, вимагають. Та мене спонукало зареєструвати законопроєкт інше: я бачуся та говорю з ЛГБТ-військовими, я чую про їхні проблеми. Я переконана, що як суспільство, ми маємо виправити велику несправедливість, коли в частини громадян і громадянок менше прав, ніж в усіх інших», — пояснила авторка законопроєкту Інна Совсун.

Відповідно до представленого Совсун законопроєкту, зареєструвати партнерство зможуть повнолітні одностатеві чи різностатеві пари. Термін розгляду заяв буде швидшим, ніж при укладанні шлюбу, та складатиме 10 днів. Подати заявку також можна буде через «Дію», а для осіб, які не зможуть з’явитися у відділі реєстрації, наприклад, військові, передбачатиметься альтернативна процедура.

Наразі Верховна Рада не прийняла цей законопроєкт.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis