Музей Ханенків покаже інсталяцію Павла Макова «Фонтан виснаження»

3 червня у київському Музеї Ханенків відкрилась виставка з інсталяцією харківського художника Павла Макова «Фонтан виснаження: Висока вода». У 2023 році ця робота представляла Український павільйон на Венеційській бієнале

«Фонтан виснаження» — кінетична скульптура фонтану. Вода в ньому поступово спадає через каскад з розташованих у формі трикутника 78 мідних лійок, символізуючи виснаження ресурсів і людства.

Для Макова чаша — символ влади, а порожня чаша втілює безвладдя. Щоб символізувати владу, фонтан має бути з водою, але слово «виснаження» говорить, що води немає, тобто про відсутність довіри, знесилення, розчарування. Бідність і ницість у цьому випадку підкреслюють іржаві чаші, з яких побудовано інсталяцію. Так художник показує прогнилу основу влади, яка контролює багатства.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Khanenko Museum (@khanenko_museum)

Ідея скульптури виникла у Макова виникла ще у 1990-х роках після чергового зникнення води у Харкові внаслідок аварії.

«Сьогодні цей проєкт з Харковом не дуже пов’язаний. Тоді, у 1994-му, мене справді спровокувала, дала наснагу місцева ситуація втрати вітальності, втрати бажання захистити себе і щось зробити для себе. Це було за кілька років після проголошення незалежності, були такі часи… Актуальність “Фонтану виснаження” для мене почала поступово зникати десь після 2003-го. А у 2006-2008 роках я відчув, що те ж саме коїться у Європі. І вони на цей проєкт реагують, як на своє сьогодення. І не лише в Європі, а й у цілому світі», — описував художник свій проєкт перед презентацією на Венеційській бієнале.

Робота Макова відсилає також до фонтанів типу сельсебіль — споруд, які ставили у святих місцях або на цвинтарях. Серед найвідоміших  збудований у 1764 році «Фонтан сліз». Він розташований на території ханського палацу в кримському Бахчисараї.

На виставці у Музеї Ханенків представлять не лише робочу версію Фонтана, а також графічні твори, фотографії та інші артефакти, пов’язані з важливими епізодами його історії.

Куратори виставки — Марія Ланько, Лізавета Герман та Борис Філоненко. Вони ж представляли «Фонтан виснаження» на Венеційській бієнале. Координаторкою від Музею Ханенків стала Анфіса Дорошенко.

Виставка в Музеї Ханенків триватиме до 30 липня.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis