Подивіться раніше втрачений український мультфільм про біологічну зброю

Довженко-Центр опублікував на YouTube-каналі «Українська анімація» віднайдений мультфільм 1969 року — «Марс ХХ». Стрічка режисерки Ірини Гурвич та художника-постановника Генріха Уманського розповідає про безумного вченого, який винайшов нову зброю масового ураження і запропонував її богу війни Марсу

Фільм знятий в жанрі політичної сатири та є протестом проти створення та розповсюдження біологічної зброї.

Команда Довженко-Центру знайшла цю роботу, створюючи програму для «Дивне, химерне, фантастичне» — серії кіносеансів, протягом якої глядачам показали рідкісні українські стрічки у супроводі лекцій від кінознавців.

Тоді Довженко-Центр звернувся до частини плівок фільмофонду, які ніколи не були оцифровані. Плівка зберігалась у належній якості, тому Кінолабораторія змогла якісно її відсканувати. За словами представників Центру, у профільній літературі «Марс ХХ» майже не згадується, можна знайти лише кілька речень про те, що це кіно проти загрози біологічної зброї.

Як зазначають кінознавці Довженко-центру, візуальне рішення «Марс XX» запропоноване художником Генріхом Уманським нагадує фільми німецького експресіоністичного кіно 1920-х, зокрема фільм «Кабінет доктора Каліґарі» (1920). Там також головним героєм був безумний вчений, а події розгорталися у викривлених декораціях, що підкреслювали стан безумства.

Паралелі між «Марсом ХХ» і «Кабінетом Доктора Калігарі»

У спільній підбірці Довженко-Центру та DTF Magazine, частиною якої став і «Марс XX», ми розповіли про 10 героїв-монстрів української анімації, які вийшли у світ із 1960-х до 1990-х років.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений don’t Take Fake | DTF Magazine (@donttakefake)

Наприкінці жовтня Довженко-Центр подав у суд на Державне агентство України з питань кіно з вимогою визнати незаконним та скасувати наказ про «реорганізацію» інституції.

Підготовче засідання Господарського суду міста Києва відбудеться 29 листопада о 10:30 за адресою — вулиця Богдана Хмельницького, 44 Б, зал №20.

Наказ про реорганізацію Довженко-Центру Держкіно видало 5 серпня 2022 року. Що, за словами команди кіноархіву, фактично означає його ліквідацію.

Згідно з наказом Довженко-Центр має передати всі фільми з колекції та майно «Науковому центру кінематографії України». Далі зі структури кіноархіву мають виокремити «Українську анімаційну студію», яка отримає авторські права на українську анімацію, що зараз належать Центру. А співробітників інституції повідомлять про можливе звільнення.

Докладніше про ситуацію довкола Довженко-Центру, можна прочитати тут.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis