DGTL RLGN та Insiders Project представили трейлер українського документального фільму «Байконур. Вторгнення» про ризиковане вторгнення на засекречену територію космодрому Байконур. Світова прем’єра відбулася в жовтні 2020 року в рамках 4-го кінофестивалю «Kharkiv MeetDocs», де стрічку представили у національному конкурсі повнометражних документальних фільмів. Там «Байконур. Вторгнення» отримав гран-прі глядацьких симпатій, встановивши рекорд переглядів. Спеціально для DTF Magazine режисер фільму Ангел Ангелов представляє новий трейлер, а також ділиться деталями сюжету та екстремальної зйомки
Про що фільм: Головні герої — дослідник Дмитро Громов і оператор Ангел Ангелов. Вони вирушають в небезпечну експедицію, щоб потрапити на космодром Байконур в Казахстані. Там в законсервованих ангарах стоять радянські космічні шатли Буран та Буря. Хлопці ставлять за мету потрапити сюди, щоб на власні очі побачити запуск ракети «Союз». Спека, зневоднення, голод, фізичне і психологічне виснаження — не єдині труднощі на шляху до Байконуру. Хлопці ризикують потрапити у в’язницю, якщо їх упіймають російські військові, адже на космодромі діє законодавство РФ.
Про зйомки: Стрічку знімали в рамках «Insiders project» — циклу екстремальних документальних фільмів про індустріальні та архітектурні локації з обмеженим доступом у жанрі urban exploration. Автори називають проект граничним між екстремальною пригодою та історичним дослідженням. Громов та Ангелов подолати 50 кілометрів дикої пустелі та провели близько трьох діб на космодромі, переховуючись від охорони аби зняти унікальні кадри.
Кінотеатральний прокат «Байконур. Вторгнення» запланований на травень 2021 року. Також фільм з’явиться на українській стрімінг-платформі в Takflix влітку 2021.
DTF Magazine розпитали режисера фільму Ангела Ангелова про виклики зйомки:
— Розкажи, з чого все починалося? Як з’явився задум потрапити на Байконур і як йшла підготовка?
— Почалося все шість років тому, коли ми з хлопцями створили першу пілотну серію Project Insiders (проект «Вторгнення») «Будинок під зіркою». Після першої серії почався довгий шлях пошуку партнерів та фінансування на продовження зйомок. Після того, як ми своїми силами відзняли чотири серії, ми заручилися підтримкою FILM.UA Group, які повністю профінансували створення всього сезону. Тому підготовкою до Байконуру можна назвати весь цей складний, але захоплюючий період пригод та випробувань, що тривав три роки.
Коли ми закінчували виробництво сезону, в інтернеті з‘явилися фотографії з законсервованих ангарів Байконуру, в яких стояли радянські мертві шатли Буран та Буря. Відразу зі всього світу urban exploration почалося полювання на цей об‘єкт. Ми, звісно, теж загорілися. Декому вдавалося винести матеріал, декого ловили, але все, що було, не виходило за межі Youtube. Ми вирішили, що зробимо кіно для великого екрану, фішкою якого буде не тільки потрапити та дослідити об’єкт, а й спроба зняти з нелегальної точки справжній запуск ракети. Саме в період запусків територія Байконуру патрулюється з посиленою увагою.




— Трейлер дає розуміння, що під час експедиції було чимало випробувань. Які найекстремальніші виклики довелося подолати?
— Найважче було психологічно. Ти маєш один шанс, ти далеко від дому, тобі спекотно, і у тебе є певне завдання не просто погуляти, подивитися, а й дослідити, відзняти та розповісти. По суті ми на три доби загнали себе в спекотну бляшанку, далеко від дому, покинувши зону комфорту. Іноді важко було проявити терпіння, хотілося покинути все і просто піти. Також терпіння потрібно було щоб пити ковток води на 1 годину. Терпіння щоб ходити тихо. В таких умовах ти помічаєш в собі щось від звіра, якого досі не знав та не відчував. І ти починаєш бороти свої інстинкти, бороти страх.


— Чи вийшов фільм таким, яким його замислили, чи експедиція певним чином змінила сюжет цієї картини?
— В першу чергу ми замислювали фільм пригоду, фільм дослідження. Говорити про якийсь запланований сюжет в документалістиці важко. Завжди простір та обставини вносять свої корективи, і ми змушені підлаштовуватися та спостерігати. У нас була ціль, дослідити законсервовані ангари с радянськими космічними кораблями та відзняти запуск ракети Союз, із Гагарінського старту, що знаходиться в двох кілометрах від ангарів. Все інше — це просто спостереження за головним героєм. Далі був монтаж на якому ми допрацювали матеріал і нарощували певні смисли.




«Insiders Project» — цикл екстремальних документальних фільмів про закриті індустріальні та архітектурні локації, а також підземні і наземні комунікації, які перебувають на межі зникнення. Проект заснували в 2014 році. З тих пір вийшло більше десяти фільмів, в яких команда проекту досліджувала сталінську висотку на Хрещатику, київський завод «Арсенал», найбільше в Україні бомбосховище, Південний міст, підземну річку Клов та багато інших локацій по всій Україні.
Навесні 2016 р. команда Insiders Project уклала контракт з кіностудією FILM.UA Group. Того ж року проект був представлений на Каннському кіноринку. Права на показ першого сезону під адаптованою назвою Soviet Megamonsters придбала компанія Factory Media — європейський дистриб’ютор контенту про активний спосіб життя і спорт.
Презентації фільмів проекту відбувалися в київській Малій опері, кінотеатрі «Жовтень» та «Київська Русь». Випуски Insiders Project також можна переглянути на Youtube-каналі FILM.UA. «Байконур. Вторгнення» — перший фільм проекту, що вийде в широкий український прокат.
Більше інтерв’ю з українськими режисерами:
- Режисер Антоніо Лукіч представляє перший трейлер «Мої думки тихі 2»
- Режисерка Катя Горностай представляє перший трейлер фільму «Стоп-Земля»
- Ярема Малащук — про обман у документалістиці, феномен рейву та православний треш
- Режисер «Технічної перерви» Філіп Сотниченко про переосмислення 90-х, неетичність та зйомку одним кадром
- Режисер «Кохання» Микита Лиськов — про романтику Дніпра, голову Леніна та сюрреалізм