Svitanok — новий український фестиваль, який подорожуватиме Європою. Що про нього треба знати

23 та 25 листопада в Осло й Бергені відбудеться українсько-норвезький музичний фестиваль Svitanok, а в лайн-апі представлені електронні та джазові музиканти з Норвегії й України. Івент почнеться із норвезьких міст — за задумом організаторів, Svitanok «має подорожувати країнами та містами, й звучати прогресивною українською музикою, а згодом показувати інше сучасне мистецтво».

DTF Magazine поговорив із засновниками фестивалю та розповідає, що треба знати про формат, хто виступить на перших подіях і до якої країни Svitanok поїде після Норвегії

Svitanok Festival почався із пропозиції норвезького піаніста Бугге Вассельтофта українці Ользі Бекенштейн організувати в Києві українсько-норвезький фестиваль. Після повномасштабного вторгнення росії музикант писав Ользі повідомлення зі словами підтримки, а після деокупації Бучі запропонував зробити музичний івент. Однак з міркувань безпеки подію перенесли до Осло. 

Оля додатково запропонувала влаштувати колаборації між артистами з лайн-апу, як вона робила у 2020 на фестивалі Am I Jazz? в артцентрі Closer. Щоб залучити електронних артистів в Осло, Бекенштейн звернулася за порадою до співзасновника київської формації LOW Party Павла Гореліка: раніше він працював в Осло і орієнтується в тамтешній електронній сцені. Зрештою вони вирішили робити проєкт спільно — спочатку в Осло, а потім в інших європейських містах.

«У 2010 році я жив та працював в Осло. Норвегія та норвежці дуже надихнули мене свого часу, і саме тому я багато років тому змінив свій творчий псевдонім Plastique на норвезький Plastikk. У цій країні існує чудова мережа артистів та багато людей підтримують Україну. Але з іншого боку, тут бракує великих культурних подій, пов’язаних з Україною. Тому зараз слушний момент це виправити», — ділиться Павло в коментарі DTF Magazine.

Назву для проєкту Бекенштейн і Горелік придумували довго, і зрештою дійшли висновку, що «після темряви, яка панує у нас на батьківщині, прийдуть світло та розквіт, та нинішнє покоління митців і культурних діячів уже не матимуть багато часу, тому не можна чекати й потрібно починати вже зараз, на світанку». 

«Working on sunshine — це багаторічне кредо формації LOW Party (вечірки, які організовував Павло — Прим. DTF Magazine), яке актуальне і зараз!», — підсумовує Горелік. 

Щодо концепту фестивалю — Олею та Пашею рухало бажання показати сучасну, прогресивну українську культуру, проєкти, які подобаються насамперед їм. Від цього вони відштовхувались, формуючи лайн-ап на перші два івенти. А джаз та електронна музика, вважають організатори, — ідеальний формат для нових та неочікуваних колаборацій з артистами по всьому світу.

Павло додає: «Дивно, що Україна досі не має мандрівного pop-up фестивалю, який можна було б легко експортувати у дружній зовнішній світ». 

«Для мене мандрівний формат — вимушений. Але мені цікаво створювати колаборації між артистами, і я вірю у важливість цього процесу. Бо співпраця між інституціями часто залежить від фінансування, але якщо щось спалахне між артистами — це вже зовсім інший рівень відносин, глибший і більш сталий», — розповідає Ольга.

Лайн-ап. 23 листопада в Осло зіграють Maryana Klochko, SI Process, норвезько-український квартет Олесі Здоровецької, Денніса Аду, Бугге Вассельтофта й Весельмоя Нарвезена, Pavel Plastikk та Rune Lindbæk. А 25 листопада в Бергені виступатимуть Maryana Klochko, SІ Process, Ольга Бекенштейн, Julie Silset та Rudi Valdersnes, а також норвезько-український квартет у складі Олесі Здоровецької, Денніса Аду, Еліне Рафтесет й Ейвін Скарбьо.

Наступні івенти. Артисти й програма наступних фестивалів змінюватимуться. У Норвегії програма буде виключно музикальною, але вже наступний Svitanok стане мультидисциплінарним. Його Ольга з Павлом планують провести у словацьких Братиславі та Трнаві, де Бекенштейн наразі перебуває на резиденції. Івент уже має партнерів та готову музичну програму, яку доповнять танцювальною та кінопрограмою. Наразі для цієї події команда організаторів шукає фінансування. 

Подія у Фейсбуці.

Ольга Бекенштейн — кураторка музичних та освітніх програм в артцентрі Closer, організаторка концертів експериментальної та імпровізаційної музики, зокрема фестивалю Am I Jazz?.

Павло Горелік aka Pavel Plastikk — діджей, резидент київського клубу Closer, співзасновник формації LOW Party та однойменної серії вечірок.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis