У Києві створили мурал «Свята Джавеліна». Через декілька годин на ньому замалювали німб

Український художник Андрій Пальваль намалював новий мурал «Свята Джавеліна» на вулиці Авіаконструктора Антонова, 13 у Солом’янському районі Києва. 23 травня проти його створення виступили представники української Ради Церков, а вже 25 травня, коли художник завершив роботу над проєктом, комунальники замалювали на муралі німб за розпорядженням заступника мера Києва

Що таке Saint Javelin та хто ініціатор створення муралу

Мурал «Свята Джавеліна» (Saint Javelin) створили за мотивами однойменного проєкту, запущеного канадським журналістом Крістіаном Борисом у лютому цього року.

Історія Saint Javelin почалась зі стікерів з зображенням «Мадонни з “джавеліном“» — адаптації картини американского художника Кріса Шоу «Мадонна Калашникова». Нове зображення для проєкту створив львівський графічний дизайнер Євген Шалашов, який працює разом з Крістіаном, а замість автомату АК-47 з оригінальної картини Богородиця тримає у руках «джавелін».

Згодом Saint Javelin почали продавати ще й футболки з таким зображенням. Один стікер коштував 10 доларів, а футболка — 30. За перший місяць команда зібрала мільйон доларів, а станом на друге травня — понад два мільйони доларів. Всі гроші поділили між українськими та міжнародними організаціями, що допомагають українським військовим та цивільним.

Крістіан розповів, що запустив проєкт 16 лютого, ще до початку повномасштабної війни, щоб зібрати кошти на підтримку тих, хто постраждав від війни на сході України. «Після 24 лютого він не зміг сидіти осторонь, спостерігаючи, як бомби почали падати на його улюблені міста України, тому вирішив присвятити себе фандрейзингу на всі 100%», — додали в команді Saint Javelin.

Автор проєкту Saint Javelin зібрав понад два мільйони доларів на підтримку України

Чому Рада Церков виступила проти муралу

Робота над муралом розпочалась 21 травня, а вже через два дні представники Ради Церков — об’єднання українських релігійних діячів, виступили проти його створення. Вони опублікували відкрите звернення до Володимира Зеленського та мера Києва Віталія Кличка.

«Стіни багатоповерхівок у столиці є не приватною галереєю, а публічним простором, тому при створенні новітніх мистецьких продуктів на них просимо дотримуватися норм українського законодавства, яке зобов’язує з належною пошаною ставитися до релігійних переконань членів українського суспільства… Ми, віруючі люди України, висловлюємо категоричне несприйняття та протест таким виразам публічного псевдомистецтва, які використовують релігійні почуття та символи як об‘єкт пародії».

Що далі відбулося зі «Святою Джавеліною»

25 травня Андрій Пальваль завершив створення муралу. Через декілька годин творча студія Kailas-V опублікувала нову фотографію «Святої Джавеліни», але з замальованим білою фарбою німбом.

Фото: Фейсбук Kailas-V

«Як прикро, що КМДА та Віталій Кличко стали на бік середньовіччя та порушення прав митців на самовираження. Прикро, що Рада церков, наче в російській федерації, диктує свою волю не тільки в тому, що стосується церков та культових споруд, а й робить заручниками все місто, бо їм ввижається якась образа почуттів віруючих. Чи не московська церква образилась? Це цілком у їх дусі. І чому не ображають їх ракети та снаряди, які летіли у місто, а ображає такий абстрактний вияв подяки нашим захисникам? Чому вони вважають, що вірчі в нас геть як на московщині — ображаються на мистецтво? А КМДА потурає цьому дикунству, порушуючи права нерелігійних громадян та митців», — написала команда в Фейсбуці.

Директор Солом’янського ринку Іван Лісовий, який кординував комунікацію між художниками та адміністрацією району, підвердив команді Saint Javelin, що розпорядження замалювати німб дав заступник мера Києва Поворозник Микола Юрійович.

Як коментує ситуацію засновник проєкту Saint Javelin

В коментарі DTF Magazine канадський журналіст Крістіан Борис розповів, що очікував певну негативну реакцію на створення муралу, але все ж вважає замальований німб «неповагою».

«Я, безперечно, очікував, що дехто розлютиться, адже є люди, які дивляться на картину і не розуміють значення цього символу для багатьох українців. Люди неправильно трактують це як якусь образу релігії. Насправді, вже тисячі років під час війни релігійні символи набувають нового сенсу для людей і Saint Javelin нічим не відрізняється. Музей Першої світової війни писав про Saint Javelin і говорив про це зображення, як про продовження використання релігійних образів під час війни протягом століть. Але я ніколи не думав, що хтось осквернить створений нами мурал. Нам це здається неповагою».

Крістіан додав, що їх команда «не прагне перебільшувати мистецьку цінність Saint Javelin», а образ — «це маяк мужності, створений, щоб надихнути колективну українську свідомість, яка цінує соборну, хоробру та вільну Україну».

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis