13 грудня Верховна Рада України ухвалила закон «Про медіа», який є одним з пунктів, необхідних для подальшого обговорення вступу України до Євросоюзу. Згідно з положеннями документа, в медіа заборонено поширювати контент, що підбурює до дискримінації чи утисків окремих осіб та груп, зокрема на основі їхньої сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності
Про це говориться в 36 статті закону — там перераховуються «обмеження щодо змісту інформації», яку транслюють медіа.
Окремими пунктами прописані заборони «висловлювань, що розпалюють ненависть, ворожнечу чи жорстокість до окремих осіб, чи груп за національною, расовою чи релігійною ознакою», а також «висловлювань, що підбурюють до дискримінації чи утисків на основі етнічного та соціального походження, громадянства, раси, релігії та вірувань, віку, статі, сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності, інвалідності або за іншою ознакою».
У положеннях закону порушення з боку медіа поділяють на незначні, значні та грубі. Підбурення до дискримінації чи утисків окремих груп класифікується як значне порушення.
Закон також накладає обмеження на оприлюднення порнографічних матеріалів, пропаганду вживання наркотиків чи психотропних засобів та пропаганду жорстокого поводження з тваринами.
За значні порушення онлайн-медіа штрафуватимуть у розмірі «від п’яти до десяти мінімальних заробітних плат», актуальних на день вчинення порушення. Закон також регламентує відповідальність за порушення в аудіовізуальних медіа (телебачення, радіо) та друкованих медіа.
При цьому, в аналізі закону «Про медіа» від Інституту масової інформації говориться, що документ чітко не визначає, хто саме підпадає під категорію онлайн-медіа. Фінальні критерії для визначення встановлюватиме орган, що регулюватиме дотримання положень закону, — Національна рада з питань телебачення та радіомовлення.
За закон «Про медіа» проголосували 299 із 331 зареєстрованих на засіданні народних депутатів, 30 — не голосували, ще 2 — утримались. У пояснювальній записці зазначено, що метою документу є «створення єдиної, впорядкованої та взаємоузгодженої системи правових норм, спрямованих на регулювання правовідносин у сфері медіа, виконання Україною зобов’язань перед європейськими партнерами та впровадження норм європейського законодавства у законодавство України».
Тепер закон має підписати Президент України. Документ почне працювати через три місяці після підписання та офіційної публікації.
Ознайомитись з законом «Про медіа» можна тут.
У травні Київський міжнародний інститут соціології провів опитування серед українців щодо того, як вони ставляться до представників ЛГБТК+ та їх прав. В опитуванні взяли участь близько 2000 людей віком від 18 років.
За результатами опитування, позитивне ставлення українців до ЛГБТК+ зросло вчетверо за останні шість років.