14 квітня президент Каннського кінофестивалю П’єр Лескур та директор Тьєррі Фремо оголосили всі фестивальні програми. У конкурс «Особливий погляд» потрапила дебютна драма Максима Наконечного «Бачення метелика» (Butterfly vision). На думку програмного відділу фестивалю, фільми цієї секції мають сильний вплив на розвиток кіномистецтва, а також виділяються оригінальною ідеєю та естетикою
This publication is also available in English.
Два фільми від України
«Бачення метелика» (з колишньою назвою «Спас») — це жорстка та сюрреалістична історія про жінку-воїна, яка не бажає бути жертвою. Після звільнення з ворожого полону аеророзвідниця Ліля намагається повернутися до свого мирного життя в Україні. Втім, біль і травма через пережите повсякчас виринають на поверхню.

Сценарій до фільму написали режисер Максим Наконечний (продюсер «Цей дощ ніколи не скінчиться») та Ірина Цілик (режисерка «Земля блакитна, ніби апельсин»). Головні ролі зіграли Ріта Бурковська («Парфенон»), Любомир Валівоць (актор Київського академічного театру юного глядача на Липках), драматургиня Наталка Ворожбит («Погані дороги», «Спіймати Кайдаша») та волонтер Мирослав Гай. У фільмі також є непрофесійні актори: реальні лікарі, військові, у тому числі колишні полонені.
У секції «Особливі покази» відбудеться прем’єра фільму Сергія Лозниці «Природна історія руйнування» (Natural history of destruction). Режисер надихався однойменною книгою німецького письменника В. Г. Зебальда. Її автор описує явище масового знищення цивільного населення Німеччини та німецьких міст авіанальотами під час Другої світової війни. Зокрема, він досліджує сприйняття та опрацювання цього явища в європейській повоєнній літературі.
Фестиваль позначив цей фільм як український, хоча 18 березня Сергія Лозницю виключили з Української кіноакадемії за «відсутність національної ідентичності» із заявою, що він не може представляти Україну у світовій кіноспільноті.
UPD. На момент написання матеріалу фільм позначався як український, але протягом години позначки країн зникли всюди.
Каннський кіноринок: фокус на Україну
21 та 22 травня у Каннах також відбудеться і кіноринок — подія для працівників кіноіндустрії, мета якої — сприяти пошукам фінансування, пітчити свої проєкти та знайомитися з колегами. Цього року кіноринок присвячений українським проєктам.
Програма Producers Network, для якої офіційним партнером став Український інститут, представить шістьох українських продюсерів: Дениса Іванова з Arthouse Traffic, Дар’ю Бассель з Moon Man, Наталію Лібет з Digital Religion, Сашка Чубка з Pronto Film, Ольгу Бесхмельниціну з ESSE Production House та Володимира Яценка з ForeFilms.
У секції Docs in Progress у співпраці з Українським інститутом та кінофестивалем Docudays UA покажуть чотири документальні проєкти: «Залізна сотня» (Company of Steel) Юлії Гонтарук; «Лимани. Бій за рай» (Lagoons. Battle for Paradise) Сергія Лисенка; «Слухаючи світ» (Listening to the World) Лізи Сміт та «Мир для Ніни» (Peace for Nina) Жанни Максименко-Довгич.
Разом із Tallinn Black Nights Festival на Marché du Film покажуть повнометражні ігрові проєкти: «Камінь. Ножниці. Граната» (Rock. Paper. Grenage) Ірини Цілик, який раніше мав назву «Я і Фелікс», «Коли нам було 15» (When We Were 15) Анни Бурячкової, «Ля Палісада» (Lapalissade) Філіпа Сотниченка, «Я, Ніна» (Lucky Girl) Марисі Нікітюк.
Ринок Goes To Cannes представить проєкти «Редакція» (The Editorial Office) Романа Бондарчука, «Дім за склом» (The Glass House) Тараса Дроня, «Ти мене любиш?» (Do You Love Me?) Тоні Ноябрьової, «Демони» (Demons) Наталки Ворожбит, «Свято Хризантем» (Chrysantemum Day) Семена Мозгового.
Світові прем’єри
Каннський кінофестиваль пройде з 17 до 28 травня та святкуватиме 75 років з часу заснування. Фільмом відкриття організатори обрали комедію Мішеля Хазанавічуса про зомбі «Z». У основний конкурс потрапив фільм російського режисера Кіріла Серебреннікова «Дружина Чайковського» — єдиний повнометражний проєкт від росії на фестивалі.
У конкурсі та поза ним відбудуться прем’єри нових фільмів Девіда Кроненберга «Злочини майбутнього» (Crimes of the Future), Клер Дені «Зірки опівдні» (Stars at Noon), Джорджа Міллера «Три тисячі років самотності» (Three Thousand Years of Longing), База Лурмана «Елвіс», Ітана Коена «Джеррі Лі Льюїс: проблема у свідомості» (Jerry Lee Lewis: Trouble in Mind) та інших. З повним списком можна ознайомитися на сайті фестивалю.