adidas відзвітував фінансове становище за період з 1 січня по 31 березня 2023 року. DTF Magazine розбирає динаміку продажів бренду за 2023 рік, на які товари збільшився попит, а також розповідає, чому з компанією хочуть судитися власники цінних паперів adidas
Як змінилася ситуація у компанії за 2023 рік
Видання WWD пише, що ринкові аналітики прогнозували adidas падіння доходів на 4%, проте сама компанія відзвітувала, що вони впали лише на 1%. Для порівняння, нині доходи adidas складають 5,274 мільярда євро в першому кварталі 2023 року, а за весь 2022 рік компанія заробила 5,302 мільярда євро.
Продажі взуття зросли на 1%, до 3 мільярдів євро, завдяки успіху у сегменті спортивного взуття, зокрема для бігу, футболу, тенісу та активного відпочинку на природі. Продажі аксесуарів зросли на 8% до 340 мільйонів євро, зокрема й через зростання попиту на футбольні товари, відзначено у звіті.
Попри популярність на моделі кросівок adidas Samba, Gazelle та Campus, доходи у лайфстайл-сегменті компанії знизилися.
Водночас продажі лінії Performance продовжують зростати із «потужною двозначною швидкістю». Це зумовлено успішним запуском декількох останніх продуктів, серед яких джерсі для Чемпіонату світу з футболу серед жінок 2023, остання версія футбольних бутс Predator, а також серія продуктів для бігу Adizero та кросівки для хайкінгу Free Hiker.
«Занепад лайфстайл-сегменту та втрата Yeezy, звичайно, завдають нам шкоди, — розповів у звіті CEO adidas Бйорн Гульден. — Але й тут ми бачимо деякі позитивні зміни: лінійка Terrace працює дуже добре на всіх ринках і ми почали збільшувати обсяги [продажів] моделей adidas Samba, Gazelle та Campus».
Бйорн додав: «Наші колаборації з Bad Bunny, Ронні Файгом із Kith та Gucci показали чудові результати, — додав він. — І реакція споживачів і ритейлу на співпрацю з Fear of God у квітні була неймовірною».
Про вплив Yeezy на продажі adidas
adidas припинили співпрацю з Каньє Вестом у жовтні 2022 року. Причиною стала низка антисемітських висловлювань та скандалів репера, докладніше про які ми писали тут. У торішньому звіті adidas вказано, що на фоні розірвання контракту з Каньє, бренд втратив 600 мільйонів євро за жовтень-грудень 2022 року.
Проте питання, що робити з непроданими запасами Yeezy, залишилося відкритим. У 2022 році представники adidas заявили, що компанія може втратити близько 1,2 мільярда євро, якщо вирішить не продавати товари. Але на початку травня 2023 року Гульден зазначив в коментарі Associated Press, що adidas «все ближче й ближче до прийняття рішення» про те, що робити з кросівками на складах, і уточнив, що «коло варіантів звужується».
За його словами, рішення досі не прийняли через те, що в обговореннях бере участь «багато зацікавлених сторін». Бйорн також додав, що компанія намагається уникнути знищення партій вже виготовленого взуття Yeezy, проте відмовився прямо сказати, чи є таке рішення у їхньому списку.
Переглянути цей допис в Instagram
Згідно з тим же матеріалом Associated Press, тиждень тому інвестори подали проти adidas до суду у США. Вони стверджують, що компанія знала про образливі висловлювання та токсичну поведінку Каньє за роки до розірвання контракту та не вжила запобіжних заходів для обмеження фінансових втрат. У позовах людей, які купили цінні папери adidas у період з 3 травня 2018 року по 21 лютого 2023 року, згадуються про коментарі Каньє Веста 2018 року — в них репер припускав, що рабство було «вибором», а також повідомлення про антисемітські заяви Каньє перед співробітниками adidas.
Минулого тижня компанія заявила, що відкидає «ці безпідставні претензії та вживатиме всіх необхідних заходів для рішучого захисту від них», зазначає Associated Press.
Про попит на товари adidas у різних країнах
Прямі продажі (вид продажів, в якому продавець і клієнт взаємодіє без участі третьої сторони. — Прим. DTF Magazine) знизилися на 7%, порівняно з минулим роком. Причиною став несприятливий вплив новин навколо Yeezy на e-commerce бізнес, оскільки переважна більшість товарів цього бренду раніше продавалася через онлайн-канали adidas.
Ситуація з Yeezy вплинула й на доходи в Північній Америці та Великому Китаї (території, якими управляє та контролює КНР. — Прим. DTF Magazine). У першому випадку продажі впали на 19.6 % протягом кварталу, оскільки регіон особливо постраждав від припинення бізнесу Yeezy. А загальний китайський дохід впав на 9.4%, проте компанії вдалось досягти двозначного зростання продажів.
«Перший квартал 2023 року закінчився трохи краще, ніж ми очікували, з рівними продажами та невеликим операційним прибутком у 60 мільйонів євро, — зазначив Бйорн у звіті.
Також він додав, що компанія отримала двозначне зростання продажів у Південній Америці, азійсько-тихоокеанському регіоні та незначне зростання в регіоні EMEA (Європа, Близький Схід та Африка) — у склад останнього не входить росія. Восени 2022 року російські ЗМІ повідомляли, що adidas пішла з їхнього ринку, не сплативши податків на суму 10 мільярдів рублів. Проте інформація щодо боргів компанії так і не підтвердилася. У березні 2022 року adidas заявили, що зачиняють свої магазини та зупиняють роботу онлайн-магазину через вторгнення росії в Україну.
«Як компанія, ми рішуче засуджуємо будь-які форми насильства та солідарні з тими, хто закликає до миру», — заявив представник adidas. В серпні 2022 року компанія повідомила у коментарі Reuters, що не планує відновлювати роботу в росії.
У звіті Бйорн зазначив, що 2023 рік — це «перехідний рік для створення міцної бази для кращого 2024 року, 2025 року та подальшої роботи».
Ознайомитись з повним звітом adidas за перший квартал 2023 року можна за посиланням.