Документальний фільм JR Paper & Glue можна подивитись на Netflix

Документальна стрічка Paper & Glue («Клей і папір») 2021 року про роботу французького художника JR вийшла на Netflix. Подивитись фільм можна англійською мовою з англійськими чи українськими субтитрами

Paper and Glue зосереджується на проєктах митця, створених до 2021 року, та показує їхню еволюцію: від перших незаконних графіті на дахах Парижа, до проєктів на кордоні США та Мексики, у фавелах Ріо-де-Жанейро та каліфорнійській в’язниці суворого режиму в Техачапі, а також інсталяцію в паризькому Луврі.

«JR привертає увагу до людей, яких позбавили голосу: створює велетенські мурали з їхніми портретами в найнеочікуваніших куточках світу», — йдеться в синопсисі фільму.

Фільм складається з архівних кадрів, включно з фото та відео митця в період підліткового віку, а також репортажі з процесом створення його проєктів. За словами JR, цим фільмом він хотів показати сутність мистецтва та його потенціал в контексті суспільних змін.

Режисером фільму виступив сам JR. Прем’єра Paper & Glue відбулась в червні 2021 року на кінофестивалі «Трайбека», а в грудні стрічка вийшла на телеканалі MSNBC Films.

Про деякі проєкти з фільму

Інсталяції на території Лувру (2016 та 2019 роки)

2016 року художник створив ілюзію зникнення знаменитої піраміди Лувру: для цього він закрив піраміду чорно-білою фотографією.

Навесні 2019-го JR повернувся до Лувру заради ще масштабнішого проєкту — «Секрет великої піраміди». Разом з 400 волонтерами він обклеїв землю навколо піраміди 2000 шматками паперу, які в комбінації створили 3D-проєкцію ущелини.

«Цей проєкт про присутність та про відсутність, про реальність та спогади, про непостійність».

Перформанс на кордоні США та Мексики (2017 рік)

2017 року JR створив інсталяцію на так званій «стіні Трампа»: на ній хлопчик заглядає за паркан з однієї сторони на іншу. Робота привертала увагу до питання масової міграції, переважно нелегальної, жителів Мексики до США.

«Більшість тих, хто перетинає кордон, роблять це в надії на світле майбутнє. Інсталяція про це нагадує», — пояснив художник.

За місяць JR повернувся на локацію і представив там другу роботу.

Навколо столу, на якому розмістили фото очей нелегального мігранта, зібралися люди, які їдять ту саму їжу, діляться однією водою, насолоджуються однією і тією ж музикою. JR зазначив, що частина проєкту, яка розташувалася на території США, проводилась нелегально, саме тому з боку США люди сиділи на підлозі.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений JR (@jr)

Інсталяція у в’язниці Техачапі

Для проєкту JR сфотографував ув’язнених тюрми суворого режиму в місті Техачапі на півдні Каліфорнії. Знімки кожного він поєднав у масштабний колаж, який розмістив на території установи.

До роботи він залучив не лише в’язнів, їхні сім’ї та працівників в’язниці, а й жертв злочинів. Разом вони взяли участь у розклеюванні полотна, що складалося з 338 аркушів.

JR розповів, що за допомогою сервісу Google Earth він переглянув 35 виправних установ у Каліфорнії. Вибравши Техачапі, він не знав, що там перебуває в’язниця суворого режиму. «Вже на місці я зрозумів, що багатьох із цих чоловіків засудили до ув’язнення віком від 13 до 20 років».

«Я розповів ув’язненим про свій проєкт і дав зрозуміти — я не хочу знати, що вони зробили. Їх вже судили та призначили термін, я не їхній суддя. Попри це, кілька хлопців відмовилися від участі — вони відчули, що їхня присутність бентежить їхні сім’ї чи сім’ї їхніх жертв», — написав JR.

Він додав: «Мені дозволили користуватися телефоном і я ділився процесом у соцмережах. Я отримував багато реакцій — від сімей ув’язнених, від жертв, від критиків та інших. …На короткий час створився певний зв’язок між зовнішнім світом та в’язницею».

В березні 2022 року команда французького художника і фотографа JR приїхала до Львова для створення роботи «Валерія», що стала однією з обкладинок журналу TIME. Він мав на меті привернути увагу до проблем вимушених переселенців, що покинули Україну через повномасштабне вторгнення росії.

«Це найбільша надія, яку я бачив, і ця надія заразна». Французький художник JR про свій проєкт в Україні

В основі роботи художника — полотно 45 на 20 метрів з фотографією української дівчинки, яку тримають понад 100 людей на проспекті Свободи біля Оперного театру у Львові. Фінальним результатом акції став масштабний знімок дроном, який і розмістили на обкладинці Time.

Сам проєкт згодом показали у Парижі, Берліні, Дюссельдорфі, Венеції, Мюнхені та Ватикані. 24 лютого полотно з портретом Валерії розгорнули на Контрактовій площі в Києві.

Протягом лютого-травня «Валерія» також була представлена в артпросторі «Модуль тимчасовості» в Києві, протягом червня — в Дніпрі, а у липні — у Луцьку. До 8 жовтня простір MOT розташовується у Львові, на площі Гасина, — це останнє місце українського туру артпростору. 

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений don’t Take Fake | DTF Magazine (@donttakefake)

30 червня в київському PinchukArtCentre також відкрилась перша в Україні персональна виставка JR. Крім серії його літографій, також представили партисипативний проєкт Inside Out Photobooth: Inside Out Kyiv: We are here.

Експозиція JR, що працюватиме в PinchukArtCentre до 7 січня 2024 року, займає два поверхи артпростору. На другому можна буде побачити серію літографій, які знайомлять із роботами та практиками митця, а на третьому — проєкт Inside Out, меседж якого в Україні — «Ми тут».

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis