14 березня команда французького художника і фотографа JR приїхала до Львова для створення нового проєкту, що став однією з обкладинок журналу TIME. Він має на меті привернути увагу до проблем вимушених переселенців, що покинули Україну через повномасштабне вторгнення росії
This publication is also available in English
В основі нової роботи художника — полотно 45 на 20 метрів з фотографією української дівчинки, яку тримають більше 100 людей на проспекті Свободи біля Оперного театру у Львові. Фінальним результатом акції став масштабний знімок дроном, який і розмістили на обкладинці Time.
Героїня фотографії — п’ятирічна Валерія з Кривого Рогу, яка разом з матір’ю вимушено тікала до Варшави, хоча її тато та брат залишилися в Україні. Портрет зняв український фотограф Артем Юрченко на межі кордону із Польщею.
«Ця маленька дівчинка — майбутнє, в цій війні вона нагадує нам, за що борються українці», — пояснив ідею JR.
За даними Верховного комісара ООН у справах біженців Філіппо Гранді, станом на 15 березня через війну Україну покинули вже три мільйони людей.
The resilience of Ukraine https://t.co/mP7daYlatM pic.twitter.com/7EIqQnC4NL
— TIME (@TIME) March 17, 2022
Крім того, що фотографія JR стала обкладинкою нового випуску Time, команда художника планує продавати принт. Всі виручені кошти направлять на рахунок на Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців, що допомагає вимушеним переселенцям з України.
У поїздці JR супроводжував французький режисер Матьє Касовіц («Ненависть»,«Готика»), який знімав у Львові власний проєкт. Ініціаторами приїзду JR в Україну стали український художник Володимир Манжос (WaOne) та музикант Юрій Хусточка, який нині живе у Парижі.
Взагалі TIME представив подвійний номер з двома обкладинками.
Перша авторства JR вийшла з заголовком «Стійкість України». На ній усміхнена пʼятирічна дівчинка, яка хоч і була вимушена тікати з України, виступає символом надії. Друга обкладинка має абсолютно протилежний настрій — це одна зі світлин з фотоесе Максима Дондюка, що супроводжується заголовком «Страждання України».
38-річний Дондюк знімає російську війну проти України з 2014 року. Початок повномасштабного наступу, який 24 лютого 2022 року розпочала росія, захопив його у Києві, де він живе багато років. Фотограф залишився та документував те, що відбувається в тилу й на передовій.
«Я не їду не тому що мазохіст, а тому що деякі фотографії можуть змінити людей, навіть цілі суспільства. І, можливо, це допоможе зупинити війну», — розповів Дондюк TIME.
6 березня він отримав поранення, фотографуючи евакуацію людей із Ірпеня. Його мати наразі вимушено покинула Україну, а батько залишається у місті, окупованому російськими військами.
JR — французький вуличний художник та фотограф, відомий арт-проєктами, муралами та колажами на соціальну тематику. Його роботи намальовані у публічних місцях Парижа, Берліна, Лондона, Ріо-де-Жанейро, Шанхаю та інших міст у всьому світі.
Не Бенксі єдиним: Що треба знати про вуличного художника JR
Серед його найвідоміших проєктів — «піраміда» Лувра, що зникла у 2016 році, і навпаки — отримала «підземне» продовження у 2019, а також інсталяція з портретом хлопчика на кордоні США та Мексики.
У 2020 році художник створив обкладинку Time, присвячену самоізоляції через пандемію COVID-19. Докладніше про неї ми розповіли тут.