«Кладовище» соцмереж: чому виживають не всі і чи є шанс у BeReal

Ледь не щороку нова або ж раніше маловідома соцмережа опиняється в центрі хайпу: її застосунок очолює списки найпопулярнішого в App Store та Google Play, а медіа називають майбутнім «вбивцею» Instagram чи Facebook. У 2022-му ця роль дісталась BeReal — новій соціальній (або ж антисоціальний, як її ще називають) мережі родом із Франції. Поки одні вважають BeReal реальною загрозою монополії Instagram, інші пророчать їй «успіх» Clubhouse.

DTF Magazine розповідає, що може завадити BeReal бути актуальним через рік, чому нові мережі так швидко з’являються й зникають і що тим часом роблять Meta й Snap.


ЩО ТАКЕ BEREAL?

Соцмережі зачаровують потенційними заробітками. Наприклад, один з перших інвесторів Instagram заробив 78 млн доларів з першочергової інвестиції розміром 250 тис. доларів. Тому інвестори бояться пропустити майбутній TikTok чи Facebook й інвестують у хайпові застосунки, які ще в процесі розвитку. У 2020 році таким застосунком став Discord, у 2021-му — Clubhouse, у 2022-му — BeReal.

BeReal — французький соціальний застосунок, запущений у січні 2020 року. Щодня, у випадковий час, він надсилає сповіщення про те, що користувач має тільки дві хвилини, щоб зробити й опублікувати фото незалежно від того, де він і що робить. Використовуючи фронтальну й основну камери, застосунок фотографує людину й те, на що вона дивиться.

BeReal надсилає сповіщення всім одночасно, тому можна одразу бачити публікації друзів і коментувати їх за допомогою RealMojis — селфі у функції емодзі. Однак чужі фото стають доступними тільки після публікації власного. За день можна опублікувати одне фото.

Принцип роботи BeReal

Яку проблему розв’язує застосунок?

Один з головних наративів BeReal будується навколо справжнього життя, яке начебто він дає змогу показувати. Тобто: люди втомилися докладати зусиль, щоб мати ідеальний вигляд в Instagram. Завдяки можливості опублікувати тільки одне фото й у випадковий час користувачі відверто діляться тим, чим вони займаються. Це знімає тиск, даючи змогу друзям бути справжніми (be real) один з одним.

BeReal має кілька цікавих вирішень, вбудованих у механіку продукту:

  Планування. Жодному застосунку не під силу зробити так, щоб юзери користувалися ним постійно. Однак завдяки щоденним сповіщенням і часовим обмеженням BeReal можуть користуватися значно частіше.

  Сповіщення. Виклик для будь-якого соціального застосунку — змусити людину повернутися. Побудувавши весь продукт навколо запланованого досвіду, BeReal дає величезний стимул підписатися на push-повідомлення.

  Видалення. Публікацію на BeReal можна видалити. Однак тоді алгоритми застосунку не дозволять видалити фото, зроблене наступного дня.

  Спогади. BeReal має цікавий спосіб показу історії. Це майже схоже на застосунок для відстеження звичок зі статусами «Виконано» або «Не виконано» кожного дня.

Кадри з фільму Hereditary в стилістиці  BeReal | Джерело — Polygon
Кадри з фільму Call Me by Your Name в стилістиці BeReal | Джерело — Polygon

Але спершу були гроші. У травні 2021-го стартап команди з двох засновників — Алексіса Барраята, колишнього працівника компанії GoPro, і Кевіна Перро, який до цього працював в Opteamis, залучив перші інвестиції від New Wave і Kima Ventures. За непідтвердженою інформацією, Kima Ventures дізналися про стартап випадково: син одного з партнерів фонду був знайомий з засновником BeReal з 2013 року й розповів про застосунок через незвичайність ідеї.

Ця інформація розійшлася між іншими партнерами, і перший етап інвестицій несподівано отримав додатковий імпульс: Ендрю Чен, венчурний партнер Andreessen Horowitz, який шукав The Next Big Thing серед Clubhouse, Substack і Sleeper, дізнався про стартап і був готовим стати головним інвестором у майбутньому. Вже через місяць BeReal отримали 30 млн доларів від таких потужних інвесторів, як Andreessen Horowitz, Accell і DST, а через рік, у 2022, залучили ще більше грошей — тепер BeReal оцінюється 600 млн доларів.

Згідно з The Information, щоденна кількість активних користувачів BeReal у липні 2022-го сягнула 7,9 млн. А з інформації у вакансіях можна зробити висновок, що станом на серпень у застосунку зареєструвалося 10 млн користувачів (у січні 2022-го їх налічувалося 2 млн, тоді як в березні 2021-го — 10 тис.)


«КЛАДОВИЩЕ» СОЦМЕРЕЖ: ЧОМУ ЦЕ ТАК СКЛАДНО?

Коли певна компанія запускає соціальний застосунок, можна проаналізувати, скільки людей користуються ним щодня, щотижня чи щомісяця або яка тенденція зростання мережі з плином часу. Але оцінити успішність або, як у випадку з BeReal, потенціал соціального застосунку не так просто, як здається.

Як узагалі виглядає «хороший» застосунок і чи можуть нові програми конкурувати з гігантами?

1. Перший і найголовніший критерій — мережеві ефекти.

Це феномен, коли платформа стає корисною для кожного окремого користувача відповідно до загальної кількості користувачів. Простіше кажучи: навіщо користуватися соцмережами, в яких немає твоїх друзів?

Щоб допомогти засновникам розв’язати це завдання, Ендрю Чен, згаданий на початку тексту, написав книжку «Проблема холодного старту». Він пропонує скористатися перевагами невеликих груп людей, які можуть існувати самі по собі: покупці й продавці, творці контенту й споживачі. Найскладніше — залучити сторону продавців або творців контенту, яка виконуватиме основну частину роботи всередині спільноти.

Наприклад, застосунок для знайомств Tinder побудував найменшу мережу за допомогою вечірок. «Щоб потрапити туди, треба було завантажити застосунок Tinder. Команда поставила охоронця в будинку, щоб перевіряти, чи всі гості завантажили застосунок. Вечірка пройшла чудово — це був успіх, і що більш важливо, наступного дня всі, хто був на вечірці, прокинулися й згадали, що в них є новий застосунок на телефоні. Там були люди, з якими вони ще не встигли поспілкуватися, і це був їхній другий шанс», — розповів Шейн Рад, співзасновник Tinder.

Засновники BeReal поки не погоджуються на інтерв’ю для медіа, тому можна припустити, що стартап вигадав успішний метод згуртування невеликих груп людей у Франції, друзів у їхньому випадку, які постійно користуються застосунком.

2. Другий критерій — утримання користувачів.

Розглянемо як приклад Clubhouse — соціальну мережу, в основі якої голосове спілкування. До Clubhouse почали масово долучатися користувачі через можливість послухати й поспілкуватися з відомими людьми, як Ілон Маск, Марк Цукерберг, Дрейк та інші. Але команда проєкту не змогла довго утримувати контент-кріейторів на платформі, адже самі кріейтори були зацікавлені у двох речах: новій аудиторії та/або грошах. Грошей тоді платформа не платила, а трафік отримувала з соцмереж зірок та інформаційних сайтів.

Clubhouse спіткала біда швидкого зростання й такого ж швидкого забуття. Але якби соцмережа пішла шляхом своїх колег з OnlyFans і одразу монетизувала контент, можливо, їй вдалося б утримати популярність платформи.

BeReal, з одного боку, може впоратися з цим завданням, адже стартап будує спільноти друзів і знайомих, які готові відверто ділитися тим, чим займаються в певний момент.

Якщо продукт працює з однією групою друзів, він повинен працювати з усіма іншими групами. Якщо продукт не працює хоча б в одній групі, він з більшою ймовірністю не буде працювати в інших.

З другого боку, соцмережу може наздогнати доля HQ Trivia: користувачам у певний момент просто набридне робити фото у випадковий час, і кількість юзерів почне зменшуватися.

3. Віра інвесторів у майбутнє.

Медіаресурс The Information зробив цікаве дослідження, де поділив вартість різних соцмереж на кількість користувачів. Один щоденний користувач BeReal коштує приблизно 100 доларів — ще до того, як він приніс хоч якийсь дохід. Ця ціна менше, ніж для цифрового рекламного гіганта Meta Platforms: кожна людина, яка щодня використовує хоча б один з його застосунків — Facebook, Instagram, WhatsApp або Messenger, коштує близько 149 доларів. Але це вдвічі більше, ніж у Snap і Pinterest, що, ймовірно, відповідає сподіванням інвесторів BeReal щодо майбутнього зростання й готовності далі інвестувати в проєкт.

Усупереч цьому BeReal поки не анонсувала плани з монетизації, але з огляду на їх позиціювання можна припустити, що вони не копіюватимуть модель Meta.

За словами генерального директора We Are Social Бенджаміна Арнольда, традиційна реклама в цих застосунках відштовхнула б аудиторію покоління Z «майже миттєво»: «Особливо в рамках тих юних користувачів, які найбільш несприйнятливі до реклами». Ребекка Фінн, директорка з досліджень та аналітики We Are Social, погоджується: «Якщо у вас є реклама всередині прокрутки, вона відразу ж перекреслить мету застосунку».


ПІДХІД META: ІГНОРУЙ АБО КОПІЮЙ?

Якщо з’являється соціальний застосунок, який швидко зростає, виникає запитання: «Чи може Meta це скопіювати?».

Раніше Meta могла принаймні придбати компанію, як це було з Instagram, Giphy або Msqrd. Але тепер антимонопольний комітет прискіпливо слідкує за рухами Meta. Тому все, що залишається медіагіганту, — це ігнорувати або копіювати.

Snapchat і TikTok вже зіткнулися з цими викликами й зазнали різного ступеня шкоди. Наприклад, Meta успішно впровадила Snapchat Stories у своїх продуктах, додавши маски, опитування й інші інтерактивні елементи. А от спроба скопіювати TikTok закінчилася скаргами від користувачів Instagram і відмовою від цієї стратегії (або її відкладенням на певний час).

Якщо вірити пліткам, то Meta вже вирішила скопіювати основний функціонал BeReal, який називатиметься IG Candid Challenges. Це логічно, оскільки BeReal займає «домашню» територію Meta — фотографії.

Не зволікає і TikTok, який уже запустив схожий з BeReal функціонал: щоправда, замість фото користувач знімає 10-секундне відео. Хтозна, наскільки такий функціонал сподобається користувачам.

Функціонал TikTok, схожий на функціонал BeReal

У червні 2021-го перше місце в чартах Apple Store посіла мережа Poparazzi, у якій замість публікувати власні фотографії користувачі фотографують і тегають друзів. Селфі — персона нон ґрата в цьому застосунку. Ця механіка ускладнює для Instagram можливість копіювання, адже Poparazzi не дає користувачам змогу позначати свої фотографії тегами інших людей. У випадку з BeReal застосунок вимагає від користувачів спершу опублікувати власну фотографію, щоб побачити, що опублікували друзі. Важко уявити, що Instagram раптом заборонить користувачам ставити теги або вимагатиме опублікувати фото для продовження перегляду стрічки.


BEREAL — МАЙБУТНІЙ TIKTOK ЧИ CLUBHOUSE?

Основні механіки продукту BeReal — це досить цікаві способи розв’язання проблем зростання й утримання користувачів, з якими стикаються всі соціальні застосунки. Якби справа була виключно в автентичності, можливо, один з попередників BeReal міг би вже «вбити» Instagram чи Facebook. Але всі вони перестали розвиватися, бо не розв’язували реальних проблем користувачів нових соціальних застосунків.

Насправді й сам BeReal поки не розв’язав проблему, про яку говорить його публічний наратив, — «зняти тиск». При розміщенні фото в інтернеті тиск є завжди. Поки що це більше схоже на зміну правил. Раніше це було «зробити найкращу фотографію», а тепер «зробити найкращу фотографію за дві хвилини».

Водночас стратегічно найважливіші механізми продукту BeReal працюють. Великий відсоток людей, які спробували застосунок, залишаються з ним, продовжують розміщувати публікації і розповідають про нього своїм друзям.

Але чи буде цього досить, щоб подолати конкурентні переваги Meta?

На жаль, структура мережі для більшості людей майже така ж, як і в Instagram. А мета використання мережі (обмін відвертими фотографіями з життя) вже добре реалізована в Instagram Stories.

Також варто зазначити, що сповіщення BeReal не обмежені у терміні дії. Тому деякі користувачі свідомо обходять правило і роблять знімок не тут і зараз, показуючи реальну картину навколо, а підбириють більш вдалий момент і місце. Якщо такий підхід аудиторії стане масовим, контент BeReal знову ж таки мало чим відрізнятиметься від Instagram Stories.

Водночас Instagram не збирається відбивати 10—20 мільйонів користувачів, які полюбили BeReal. Справжня мета Meta — не допустити, щоб сотні мільйонів людей покинули Instagram на користь BeReal, як це зробили інші користувачі, обравши Snapchat і TikTok. Тож якщо механіка BeReal впишеться в екосистему Instagram, йому вже буде важко залучати нову аудиторію, і через рік про BeReal мало хто згадає. 


Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis