Колишнього директора «Ґреммі» звинуватили в сексуальному насильстві

Музикантка, ім’я якої зберігають анонімним, подала позов до Верховного суду Нью-Йорка проти Ніла Портнова — колишнього виконавчого директора «Ґреммі», який керував Академією звукозапису з 2002 по 2019 роки. Жінка звинуватила Портнова в зґвалтуванні, а Академію звукозапису — в неналежному розслідуванні справи, пишуть The New York Times та The Guardian

Про ситуацію

У позові вказано, що жінка була «всесвітньо відомою інструменталісткою родом не з США, яка колись виступала в нью-йоркському Карнеґі-Холі». Паралельно дівчина займалась журналістською діяльністю.

З її слів відомо, що з Нілом вона познайомилась в січні 2018 року, під час івенту Академії звукозапису, куди її запросив сам Портнов. На заході він уточнив, що планує приїхати до Нью-Йорка навесні, тому вони домовились про подальше інтерв’ю для її нового видання.

Тоді вони зустрілись в нью-йоркському готелі «Кітано», де проживав Портнов, а під час розмови він пригостив її келихом вина, проте сам не пив. Жінка стверджує, що напій містив наркотичні речовини, через дію яких «вона відчула запаморочення та мала проблеми з фокусуванням, а згодом втратила контроль над тілом». На прохання дівчини піти Ніл відповів, що «наразі немає таксі, яке могло б відвезти її додому».

У позові також сказано, що, перш ніж музикантка остаточно втратила свідомість, вона почула від Портнова фразу: «Я довго про вас думав». За словами дівчини, протягом ночі вона «кілька разів приходила в себе», спостерігаючи над тим як Ніл ґвалтує її, а зранку покинула готель, коли він вийшов з номера на заплановану зустріч.

Про реакцію Портнова та Академії звукозапису

В тексті позову йдеться про те, що після інциденту музикантка «кілька разів намагалась зв’язатись з Нілом», щоб прояснити ситуацію, проте він проігнорував її спроби. Жінка вказала, що «була спантеличена та не знала, що робити, враховуючи популярність Портнова та його статус у музичній індустрії та Академії звукозапису».

За кілька місяців вона надіслала лист до Академії звукозапису, в якому детально розповіла про сексуальне насильство. Проте, за її словами, розслідування тоді так і не розпочали.

Згодом постраждала також подала заяву на Портнова в поліцію. За словами адвокатів музикантки, окружна прокуратура відмовилася від кримінального провадження, не пояснюючи причин.

В листопаді 2023 року, після того, як справа набула публічного розголосу, представник Портнова заявив, що «після початкового звернення жінки 2018 року Ніл негайно звернувся до відділу кадрів Академії звукозапису, щоб переглянути безглузді повідомлення та листи щодо ситуації», а згодом «представники зовнішнього незалежного розслідування під керівництвом високопоставлених юристів також ознайомились з матеріалами, опитали ймовірних свідків і не знайшли жодних доказів в підтримку звинувачень».

Постраждала при цьому стверджує, що особисто її «ніколи не опитували в межах цього розслідування». В актуальному позові вона також вказала, що «звинувачує академію в недбалості за неможливість контролювати пана Портнова як свого співробітника та неналежне розслідування».

В листопадовому коментарі Variety представники Академії звукозапису заявили: «Ми продовжуємо вважати претензії безпідставними та будемо захищати академію в цьому позові».

Докладніше про звільнення Ніла Портнова з Академії звукозапису

Ніл Портнов пішов з посади виконавчого директора 2019 року, після завершення контракту з академією, який вирішили не продовжувати з неназваних причин.

Раніше Академію звукозапису, премію «Ґреммі» та зокрема Портнова вже звинувачували в «неналежному висвітленні жінок-артисток», а також неодноразово закликали до відставки Ніла. Причиною закликів стала заява Ніла 2018 року: на запитання журналіста про можливість ширшої презентації жінок на «Ґреммі» Портнов відповів, що «тоді їм потрібно активізуватись, щоб просунутись в музичній індустрії».

Вперше про нинішню ситуацію з сексуальним насильством щодо музикантки стало відомо ще 2020 року — про це розповіла наступниця Ніла, Дебора Дунган. Вона зайняла посаду «агентки зі змін» Академії звукозапису після відставки Портнова та мала займатись питаннями расової та гендерної інклюзивності премії, проте пропрацювала на цій позиції всього пів року.

Її звільнили за кілька днів до церемонії «Ґреммі» 2020 року, посилаючись на випадок «жорстокого поводження з одним з працівників». Оскаржуючи рішення про звільнення в суді, Дебора згадала про «анонімну іноземну артистку, яка звинувачувала Ніла в зґвалтуванні», а своє усунення назвала помстою з його сторони.

У судових документах Дуган вказала, що члени правління Академії звукозапису повідомили її про звинувачення в бік Портнова ще в травні 2019 року. За її словами, про ситуацію знали не всі члени Академії звукозапису знали про звинувачення, а рада директорів «готувалась найняти Ніла Портнова як незалежного консультанта академії».

2020-го Портнов заявив, що інформація Дуган «повна неточних, брехливих, обурливих і страшенно образливих претензій проти нього».

Протягом останніх кількох років премію «Ґреммі» активно критикують з різних причин, зокрема популярні артисти, серед яких Дрейк, Tyler, the Creator та Weeknd.

2019 року, отримавши нагороду за «Найкращий реп-альбом», Tyler, the Creator висловився про расові упередження Академії звукозапису. На його думку, деяких не білих артистів несправедливо відносили в категорії «реп» та «урбан-музики», ігноруючи їхню присутність в масштабніших номінаціях, наприклад, за найкращий попреліз.

«Я не люблю слово “урбан” — для мене це політкоректний спосіб сказати слово на букву “н”. Я запитую себе: “Чому нас не можуть віднести до попмузики”? Половина мене відчуває, ніби реп-номінація — це сумнівний комплімент, щось на кшталт “о, мій маленький двоюрідний брат хоче пограти в гру, даймо йому відключений джойстик, щоб він заткнувся і почував себе добре”. Якоюсь мірою, я почував себе так».

Починаючи з 2021 року, організатори «Ґреммі» відмовились від категорії «урбан».

2021 року від подальшої участі в «Ґреммі» відмовився The Weeknd. За словами виконавця, причиною стали «таємні комітети» — збори експертів, які приймають фінальне рішення щодо кандидатів на премію. 2020 року співак випустив лонгплей After Hours, який став бестселером та очолював вершини чартів, проте команда «Ґреммі» відібрала його для участі в жодній номінації. Музикант назвав премію «продажною».

За два місяці після цього організатори премії відмовились від «таємних комітетів».

2021 року, після оголошення номінантів на «Ґреммі-2022» премія знову зіткнулась з критикою. Причиною стали номінації Мериліна Менсона та коміка Луї Сі Кея, яких напередодні звинуватили в сексуальних насильствах.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis