Кияни запустили петицію з вимогою призупинити створення нових муралів

На сайті Київської міської ради зареєстрували петицію №12541 з вимогою тимчасово зупинити видачу дозволів на нові мурали в столиці, а також створити зрозумілий механізм погодження зображень з мешканцями Києва та експертами. Документ створили 22 вересня і на момент написання замітки він зібрав 1943 голоси з 6000 необхідних 

Петиція звертає увагу на відсутність відкритої процедури погодження муралів на фасадах київських будинків і просить «призупинити офіційну підтримку органами місцевої влади створення нових муралів до затвердження прозорого механізму залучення громади та експертного середовища до затвердження їх ескізів».

«Мурали стали невіддільною ознакою Києва, вони збагачують культурний ландшафт нашого міста і впливають на його візуальний образ. Водночас саме через них, їх виконання та місце розміщення, виникає велика кількість конфліктів в місті. Це повʼязано з різним сприйняттям їх мистецької цінності і, головне, непрозорою процедурою прийняття рішень щодо їх створення. Публічний простір належить усім киянам і, часто, їм не байдуже, що в ньому зʼявляється», — йдеться в тексті петиції.

Серед вимог документа — створення прозорих механізмів залучення киян та експертів до затвердження муралів на фасадах будинків, і погодження зображень з експертними органами.

А також запуск онлайн-платформи або іншого каналу комунікації, які б дозволяли містянам висловлювати свої думки та пропозиції щодо муралів, і заборона на нові мурали на фасадах будівель до впровадження зрозумілого механізму їх погодження.

Повний текст петиції та перелік вимог можна побачити на сайті Київської міськради.

Які мурали активно критикували кияни

У вересні на київському будинку за адресою Січових Стрільців, 31, почали створення муралу «на знак вдячності Франції за військову допомогу». Він зображає героїв роману Віктора Гюго «Собор Паризької Богоматері» — Квазімодо та Есмеральду, і гаргуйлі. Авторка муралу — фотографка Євгенія Фуллен.

Мурал викликав критику місцевих жителів, які стверджують, що зображення не погоджували з ними й називають його несмаком. Також вони наголошують на тому, що будинок — пам’ятка архітектури 1903 року, і захищений від змін фасаду Законом про охорону культурної спадщини.

За словами Фуллен, її команда отримала дозволи від Шевченківської районної адміністрації та Департаменту містобудування та архітектури КМДА, а також заздалегідь попередила місцевих жителів про майбутні роботи.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений don’t Take Fake | DTF Magazine (@donttakefake)

У липні на київському будинку на Рейтарській, 2, почали роботу над муралом, присвячений Бахмуту та його мешканцям, які втратили дім через війну.

Ініціаторкою малюнку стала українська музикантка й блогерка Даша Суворова. Мурал мав зображувати вагітну дівчину, схожу на саму Суворову з понівеченим Бахмутом на животі. Автором муралу став художник з Бучі Євгеній Аксьоненко.

«Я донька військового офіцера й, коли наше місто почали стирати з лиця землі, зрозуміла, що не буду писати про це пісні, адже це страшний біль. Одного разу, коли заснула після сильного обстрілу, мені наснилася трилогія муралів. Тоді я вирішила висловити свої почуття через стінописи», — пояснювала ідею Суворова виданню «Наш Київ».

Перший мурал «бахмутської трилогії» з зображенням пачки «Артемсолі» створили в Ірпені, Суворова відкрила його на початку травня 2023.

Після початку робіт на Рейтарській, 2, мешканці будинку виступили проти муралу. За їхніми словами, зображення з ними ніхто не узгоджував, а сам малюнок вони назвали спекуляцією на темі трагедії Бахмуту.

Команда Суворової стверджувала, що має всі дозволи на створення малюнка, але місцеві жителі домоглися припинення робіт. Частину зображення, яку встигли нанести на будинок, усе ще лишається на будівлі.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis