«Маючи гроші, можна перекупити будь-якого спортсмена»: інтерв’ю з Paka, першим в Україні тенісним брендом

У квітні 2023 року найвідоміша та найтитулованіша українська тенісистка Еліна Світоліна вийшла на корт не у звичній формі Nike, а одягнена в український бренд Paka. Спортсменка грає в ній вже протягом декількох місяців, здобувши серію перемог після повернення з декретної відпустки. Так широка аудиторія дізналася про існування українського бренду тенісного одягу — до речі, першого в країні.

Щоправда, в інтерв’ю DTF Magazine співзасновник бренду Сергій Павленко уточнює: Paka — в першу фешен-бренд тенісного одягу. На відміну від багатьох інших спортивних брендів в цьому сегменті, вони продають одразу комплекти, а не окремо футболки чи спідниці.

Сергій заснував бренд з дружиною 2017 року. 2022-го вони відкрили академію тенісу в Дубаї, а цього року почали втілювати в реальність масштабний план: бути представленими в партнерських магазинах Європи, США та Канади.

DTF Magazine розпитав Сергія про амбіції бренду, чому вони позиціонують себе як фешен-бренд тенісного одягу і виступають проти знижок, чому в Україні складно відкривати тенісну академію, а також як Paka підписали контракт зі Світоліною

Коротко про Paka

Український бренд тенісного одягу заснований Сергієм та Марією Павленко 2017 року. Paka випускають жіночий, чоловічий та дитячий одяг. Торік Paka представили дві колекції: World — з принтами у кольорах прапорів чотирьох країн та Reborn, до якої ввійшли жіночі та дитячі тенісні сукні, чоловічі та дитячі комплекти з шортів та футболок. До кожного образу можна підібрати шкарпетки та напульсники. Чоловічий комплект коштує 4 800 гривень, а жіночий — 4 500 гривень.

Виробництво Paka розміщене в Києві, а тканини та інші матеріали напряму доставляє виробник з Європи. З брендом співпрацюють такі тенісисти, як Владислав Орлов, Еліна Світоліна та В’ячеслав Седоплатов, також Paka шиє форму для Федерації тенісу України. 2022 року відкрили академію тенісу в Дубаї.

Контракт зі Світоліною та прайс на топових тенісистів

— З квітня цього року Світоліна почала виступати у формі вашого бренду. Як почалася ця співпраця?

— Ми організовували турніри в Україні, допомагали дитячим школам, передавали форму в Запоріжжя, мали різні програми з популяризації тенісу серед молоді та дітей. Ми співпрацюємо з Олегом Панченком і розробляли чоловічу форму з Федерацією тенісу України.

Тенісисти нас уже знали, але жіночу форму ми випустили лише пів року тому — були проблеми з виробництвом. Щойно ми випустили цю колекцію, як зійшлися зірки: Еліна вийшла з декрету, почала відновлюватися та грати в теніс. Ми зв’язалися з її менеджером і зрозуміли, що вона поки не має контракту.

Я навіть не вірив, що ми зможемо якось сконектитися зі Світоліною. Проте вона супертовариська, привітна і погодилася з нами співпрацювати на контрактних умовах — це, звісно, не безплатно все відбувається.

Наш контракт з Еліною діє ще кілька місяців. Можливо, у майбутньому ми його перепідпишемо, а поки насолоджуємося співпрацею та пишаємося тим, як вона знову сходить на п’єдестал.

— Наскільки взагалі важко українському бренду вийти на спортсменів такого рівня, як Світоліна?

— Насправді є прайс. Гравцям першої десятки бренди сплачують мільйони доларів, тим, хто входить до сотні найкращих, — десятки тисяч. Плюс в умовах контракту передбачається забезпечення. Тобто якщо ви маєте гроші, то можете перекупити будь-якого спортсмена, це виключно фінансова складова.

Для гравців, чий рейтинг від 100 до 200 розглядається питання забезпечення формою, сумками тощо, але вже без грошової компенсації. Інші тенісисти самі нам постійно пишуть: «Будь ласка, дайте нам форму, ми хочемо з вами співпрацювати».

«Ми хочемо рекламувати себе прямо на корті»

— Чи сильна конкуренція у вашому сегменті як в Україні, так і в світі?

— Проблема не в покупцеві, а у продавці. Наприклад, Nike може надавати знижку 50–80%: футболка коштує тисячу гривень, а він віддає за двісті. А в нас собівартість — п’ятсот, тому при масштабі нашого виробництва ми апріорі не можемо надати таку саму знижку.

Досить жорстка конкуренція в демпінгу цін, до цього ми особливо звикли в Україні. Зокрема, великі магазини, як-от raketka.ua, Wilson або sport.ua дають шалений дисконт, і якби ми давали таку саму знижку, то коштували б дуже дорого.

Співзасновник Paka Сергій Павленко

 Ми йдемо іншим шляхом і хочемо спілкуватися з прихильниками нашого бренду та тренерами. Не з магазинами та компаніями, а з людиною, яка захоче разом з нами розвивати бренд.

Вона одягне нашу форму й популяризуватиме бренд. Ми хочемо більш точково рекламувати себе прямо на корті за допомогою тренерів та організаторів турнірів.

Повторю, що ми проти знижок, але за подарунки — додаткові шкарпетки, напульсники. Якщо людина купує три комплекти — ми з задоволенням подаруємо їй четвертий. Тому що знижка все-таки знецінює: це значить, що товар гірший, дешевший, недопрацьований — принаймні в моєму розумінні. А Paka — це свіжий, унікальний продукт, який зроблений не роботом, не в підвалах В’єтнаму, а в Україні оцими руками, тобто в нас все красиво та прозоро.

— Чи є якісь певні критерії, які мають виконати тенісисти, щоб стати вашими амбасадорами?

— Так, ми дуже стежимо за медійною складовою і тим, наскільки людина залучена та готова розповідати про бренд. Коли в неї спитають, яка на ній футболка, то вона не обмежиться адресою сайту, а скаже, що це класний бренд з України, який їй дуже подобається. Нам важлива людяність.

І, звісно ж, вона має десь виступати, грати в якихось клубах, бути максимально медійною для свого рівня людиною. Спортсмени не мають виставляти в інстаграмі алкоголь, цигарки, нічні клуби. Вони мають виступати на корті, з родиною або в залі і нести цей посил. Я, наприклад, ніколи не п’ю, не курю, і всі працівники в нас не курять. Ми проводимо спортивні івенти, катаємося на вейксерфах — тобто максимально виступаємо за здоровий спосіб життя.

Жіноча колекція Reborn

— Ви в першу чергу виготовляєте форму для напівпрофесійних спортсменів чи професійних?

— На початку кар’єри ми почали спонсорувати одного тенісиста, відшили йому форму, відправили купу комплектів. Він відповів, що суддя не випускає його на корт. Є вимога, що логотип на формі має бути 14 сантиметрів, а в нас він був 25. Це був наш перший факап, але його треба було пройти.

Потім з’явилися критерії, зважаючи на які ми розуміємо, який логотип і де можна розмістити, які кольори використовувати.

Тепер кожна форма Paka заточена під професійних спортсменів і готова до будь-яких змагань і турнірів Великого шлему. Тому ми тестуємо та спілкуємося і з Федерацією тенісу України, і з професійними гравцями.

І щодо аматорів. Я, наприклад, граю шість років у теніс і стежу за Роджером Федерером: як і в чому він грає, яка в нього ракетка. Тобто все одно аматор хоче бути схожим на професіонала, грати в тій же формі, в якій грають профіки. Того дня, коли Світоліна грала в нашій формі, ми побачили сплеск продажу сукні, у якій вона виступала, у всьому світі. 

Український тенісист Владислав Орлов у формі Ukraine з колекції World

Перші в Україні.

Як створювався Paka

— Що передувало заснуванню Paka?

— Почну з того, що назва Paka походить від двох прізвищ: нашого з дружиною — Павленко, та прізвища нашої подруги — Калінічева. Придумавши цю назву, я сказав, що коли моя дружина з подругою шитимуть тенісний одяг, то я, оскільки граю в теніс, та мої друзі-тенісисти стануть постійними клієнтами. В Україні тоді не було виробників тенісного одягу, тому ми вирішили, що краще бути унікальними і вже з клієнтами.

Історія бренду починалася з того, що ми малювали дизайни на аркуші, самостійно шукали швачок і навіть не мали офісу: все відбувалося поступово. Я приділяв цьому багато часу: грав у цій формі, знімав мірки, аналізував. Я й досі максимально залучений до роботи над брендом.

— У вас на сайті представлено дві колекції: Reborn та World. Як взагалі з’являється ідея колекцій?

— Ми постійно тестуємо ринок. Спочатку ділили колекції на класичні та екстравагантні, а також на дорогі преміальні та дешевші.

Якщо подивитися на те, що бренди робили 5-6 років тому, той самий Nike — то це білий верх, синій низ, тобто біла футболка й сині шорти.

Нам хотілося вирізнятися, робити красиво, виділятися дизайном. Тому ми почали випускати лімітовані колекції: лише 20 екземплярів кожного дизайну.

Через війну багато хто переїхав до іншої країни. І зважаючи на запити на подарунок, коли люди хочуть поділитися нашим брендом, ми зробили колекцію World — речі з принтами чотирьох країн (України, Польщі, ОАЕ та США. — Прим. DTF Magazine).

Колекція Reborn — це про переродження. Ми змінили логотип два роки тому, зробили ребрендинг і почали спонсорувати тенісистів. Бренд завжди має етапи розвитку. Pepsi постійно змінює логотип, і ми не затримуємося: створили нове й переродились.

— Як часто ви випускаєте колекції?

— Колекція створюється приблизно рік. Ми з дизайнерами сідаємо, дивимося тренди, розуміємо, що красиво та цікаво, які можуть бути кольори. Reborn ми почали розробляти ще до війни, а 2022 року вона вийшла у світ.

Колекція важко створювалася: частина людей виїхала, але ми продовжили підтримувати працівників, нікого не звільнили, а навіть підвищили зарплати, бо розуміємо, що тепер складно і що треба продовжувати розвивати український бренд. Нині створюється нова колекція.

— І вона вийде наступного року?

— Тепер наші цикли порушилися. За планом є дві колекції — весняна та осіння, тобто двічі на рік оновлюються дизайни, під сезони. Активні сезони — весна, коли всі виходять на корт і починають грати, та осінь — перед закриттям сезону. В когось — більше колекцій. Такі бренди, як-от Nike або adidas, випускають капсульні колекції під турніри Великого шлему. Вони можуть собі дозволити частіше змінювати асортимент. Але ми виокремили для себе два сезони, і це супер для нашого ринку.

Чому Paka не роблять однотонні футболки

— На вашому сайті вказано, що форма створена з комфортної тканини, яка навіть під час найдинамічніших навантажень зберігає бездоганний зовнішній вигляд. Розкажіть докладніше про цю тканину та інші матеріали, які ви використовуєте.

— Останні три роки ми працюємо з партнером з Європи через прямі постачання та договори. Він виготовляє тканини для спорту, і це — справжня мекка для всіх видів: від плавання до футболу.

Ми бачимо, що він розвивається, розвиває свою тканину, і ми розвиваємося з ним. Тобто остання колекція Reborn — це абсолютно нова тканина, набагато легша, ніж матеріали в попередніх лінійках.

Теніс — активний вид спорту, тому наше завдання — зробити максимально легку футболку, яка добре відводитиме воду.

Якщо ви спітніли, то технологія тканини має забрати піт і висушити футболку. Щоб не було мокрого коміра, який вам тисне, — волога розподіляється всією тканиною і таким чином швидше сохне. Таку технологію застосовують усі передові бренди. З ними ми не можемо та не хочемо конкурувати, бо ми фешен-бренд.

Ми продаємо комплекти, а не окремі однотонні футболки, бо хочемо навчити людей гарно одягатися. У нас напульсники, шкарпетки, пов’язки, які пасують кольору комплекту. Це одна з особливостей Paka. Всі матеріали, супереластичні нитки для спортивної тканини ми отримуємо з Європи і відшиваємо на власному виробництві в Києві. Зазвичай у нас віддають комусь, але машинки для бавовни та синтетичної тканини повинні по-різному налаштовуватись, і це складно проконтролювати на аутсорсі.

— Як ви тестуєте свої вироби?

— Є професійні тенісисти — прихильники нашої марки, які допомагають нам. Вони беруть участь в опитуваннях, розробленні, ми з ними радимося, наприклад, який комір вони вважають зручним, і разом з ними його створюємо.

Ба більше, тестую особисто я та працівники: ми всі перевіряємо. Тобто перший етап — це ми самі перевіряємо, другий — тенісисти-професіонали, а потім усе фіналізуємо: дизайнер має підтвердити, що це красиво, а тенісист — що зручно.

Жіноча колекція Reborn

— Окрім Paka, у вас є й інші бізнеси. У яких сферах?

— У різних. В один момент моя дружина почала приділяти менше уваги Paka, і я відправив її курувати салон краси. У Дубаї, де я нині перебуваю, я заснував компанію з вебдизайну та маркетингу, тобто ми створюємо сайти, дизайн, брендинг, логотипи.

Paka — один з перших бізнесів, який був камерний, бо створювався мною для мене, для моїх друзів та близьких. Тепер це дійсно бізнес, який має обіг грошей, працівників, міжнародну експансію. Але спочатку в Paka я бачив можливість зробити щось цікаве та нове для себе.

Ми даруємо подарунки, часто робимо унікальні принти. Наприклад, зробили унікальний принт до дня народження нашого друга або привітання для клієнтів та партнерів на Новий рік (наприклад, 2019 року Paka випустив форму Ho-Ho зі святковим принтом, що, як зазначено на сайті бренду, була подарована топовим клієнтам напередодні Нового року. — Прим. DTF Magazine). Це такий спосіб комунікації, віддушина, насолода, яка дедалі більше масштабується.

Масштабування на міжнародному ринку

— Ви відкрили академію тенісу в Дубаї 2022 року. Для чого це було зроблено?

— Ми тут живемо певний час, бачимо, що сюди переїхали деякі тренери і просто люди. І розуміємо, що можемо надати сервіс та якість для наших земляків і викладати дітям українською мовою. Тому що, на жаль, в Україні мало хто знає англійську мову, і якщо дитину вчити тенісу англійською мовою — вона небагато зрозуміє.

— Чи плануєте ви зробити щось подібне в Україні?

— Звісно, плануємо. Але в Україні багато академій, кожний корт має свої академії. У Дубаї — інший ринок: тут у кожному клубному домі є свої корти, і людям зручно виходити на подвір’я та грати в теніс.

Ми цим скористалися, тому виїжджаємо на корти клієнта і проводимо там тренінги та семінари. В Україні інакше: якщо, наприклад, у Києві десять тенісних кортів, на кожному вже є клуби, хтось його викупив на рік, а то й довічно. Тобто там надто велика конкуренція. 

Клуб — це насамперед тренери, і якщо ми зрозуміємо, що є 4-5 класних тренерів, бренд їх усіх об’єднає в Україні. У Дубаї сталося саме так: ми знайшли трьох тренерів, які підійшли нам за ідеологією та сприйняттям, які готові тренувати щосуботи і кілька разів проводити безплатні заняття.

З вересня, раз на тиждень, ми плануємо давати безплатні майстер-класи для українців. Це нескладно і практично не вимагає витрат, але популяризує теніс українською мовою та надає підтримку.

— Які ваші амбіції як бренду тенісного одягу?

— Цього року ми вирішили масштабуватися в усьому світі. Завдання на найближчі місяці — бути представленим у кожній країні Європи, у США й Канаді, в одному-двох містах, тобто знайти партнерів там. І далі вже дивитися та розвиватися, тому що кожна країна має свої особливості.

Ми в Україні розуміємо, як будуються дружні відносини, в Польщі вони інакші, в Іспанії зовсім інші, також там можуть бути інші принти, там треба буде адаптувати речі під інший клімат.

Це трохи складно, але цікаво: ми в цей бій вступили й намагатимемося показати наш бренд, нашу країну на міжнародній арені. Тому що українських тенісних брендів просто немає: ми пробиваємо першими цей шлях, стелю та намагаємося дертися.

— Де ви тепер представлені офлайн?

— Лише в Україні. По всьому світу ми працюємо онлайн, з міжнародним доставленням.

Коли ми не мали жіночої колекції та ще чогось, була вузька спрямованість. Випустивши жіночу колекцію, ми зрозуміли, що можемо додати й дитячу. Тепер ми повністю забезпечуватимемо Федерацію тенісу України спортивними костюмами для офіційних заходів, тобто в нас асортимент буде набагато ширшим і ми станемо цікавішими та більшими для міжнародних ринків.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis