«Це нова сторінка в історії BE@RBRICK». Як українська компанія створила аудіоколонку з MEDICOM TOY

За 20 років BE@RBRICK став попкультурним феноменом. Обмежені тиражі, що ніколи не перевидаються, безліч колаборацій з ледь не всіма ключовими брендами, компаніями та митцями, і як наслідок — фанати та колекціонери в усьому світі, що готові віддавати за рідкісну фігурку десятки тисяч доларів. Але якщо раніше будь-яка колаборація обмежувалася переважно новим дизайном фігурки ведмедя, то 2023 року її виробник MEDICOM TOY уперше представляє технологічний продукт — портативну аудіоколонку. Її розробляла українська компанія Rinaro Isodynamics.

Rinaro Isodynamics навряд відома широкому загалу, але вже зарекомендувала себе в середовищі аудіофілів і преміумбрендів. Компанія спеціалізується на розробленні та виготовленні аудіосистем, а один з її найвідоміших продуктів — навушники Empyrean, створені в колаборації з румунським брендом Meze Audio, вартістю три тисячі доларів. Про них писали як профільні медіа, так і Forbes з Rolling Stone.

Колаборацію з MEDICOM TOY засновник Rinaro Isodynamics Павло Шиманович називає чи не найважчим проєктом в історії компанії. Їм треба було не просто створити аудіосистему, а інтегрувати її в фігурку ведмедя висотою 28 сантиметрів, зберігаючи при цьому якість звуку. В ексклюзивному інтерв’ю DTF Magazine Павло розповідає, як стала можливою ця колаборація і хто до кого звернувся, які ключові виклики вирішила команда під час роботи над продуктом та чому створена ними портативна колонка може стати новим етапом в історії BE@RBRICK

— Як стала можлива ваша колаборація з MEDICOM TOY?

— 2018 року вийшли наші флагманські навушники Empyrean, які ми створили разом з румунським аудіобрендом Meze Audio. Вони були доволі успішними, про них багато писали профільні медіа в світі, їх тепло сприйняли аудіофіли, зокрема в Японії.

Так склалося, що в команді MEDICOM TOY була людина, якій дуже подобалися наші навушники, що і стало підґрунтям майбутньої співпраці. Ми зустрілися на одному з івентів у Токіо, після чого почали спілкуватися, обговорювати ідеї, шукати спільне бачення та можливості — усе це відбувалося досить тривалий час.

За 20 років у BE@RBRICK створили безліч колаборацій з різними брендами та митцями, але в них не було технологічного продукту в класичному розумінні. Тому вони хотіли створити щось абсолютно нове, новий досвід, а не просто ще один дизайн ведмедя. І наша експертиза добре відповідала їхньому запиту.

Портативна аудіоколонка BE@RBRICK AUDIO 400%  представлена в трьох дизайнах — Clear, Smoke та Black. Доступні за передзамовленням. Вартість — 499 доларів.

— Ти кажеш: «Досить тривалий час». Мова про місяці чи роки?

— Про роки. Ми почали спілкуватися з MEDICOM TOY ще 2019 року, а запуск планувався на 2020-2021 рік. Проте є речі поза зоною нашого контролю, які суттєво вплинули на строки, — спочатку пандемія коронавірусу, потім війна. 

— У пресрелізі зазначається, що це перша портативна колонка BE@RBRICK.

— 2010 року в MEDICOM TOY була колаборація з японською компанією RADIUS, яка називалася BE@RBRICK SPEAKER SYSTEM — її досі можна знайти в колекціонерів чи на перепродажі. По суті, це була дротова підставка, у яку фізично мав вставлятися iPod чи на той час сучасний, четвертий iPhone, і звідти можна було програвати музику. Ми ж зробили принципово інший продукт, портативну аудіосистему абсолютно іншого рівня інжинірингу, якості, звуку та й узагалі технологій — тому можна ствердно сказати, що це перша портативна аудіоколонка BE@RBRICK.

У нашій колонці 214 деталей, і кожна з них створена з нуля. Вона повністю повторює оригінальну форму ведмедя, в ній усе рухається — повертаються руки, голова, тулуб.

Ми поставили собі завдання повністю зберегти оригінальний функціонал, мінімізувати візуальні зміни. Тому є лише кілька елементів, які візуально відрізняють нашу колонку від стандартного BE@RBRICK 400 % — це чотири динаміки в голові, закриті акустичними сітками, кнопка керування на тильній стороні пояса і роз’єм USB-C для заряджання.

Ключовий виклик — інтегрувати в наявну форму 400 % якісну акустичну систему. Це насправді був надскладний челендж як з акустичного погляду, так і з погляду механічного дизайну. Тож ця колаборація — це створення абсолютно нового продукту, а не просто стандартний модуль зі звуком, вставленим у наявну форму.

— У чому ще були головні виклики для вас як компанії, що робить звук?

— Спочатку був досить тривалий пошук акустичного рішення. В акустиці що більший об’єм, то легше досягти потрібних акустичних параметрів і звучання. У випадку з BE@RBRICK 400 % акустичним об’ємом могла бути лише голова, яка складає менше третини від загального об’єму фігури. Тож це була перша і одна з найбільших проблем — отримати якісний звук у такому обмеженому об’ємі. І лише щоб розв’язати це завдання, ми витратили майже рік.

Ми фактично з нуля спроєктували нові динаміки, спеціально призначені для роботи в цьому надзвичайно обмеженому акустичному об’ємі, тоді як класичні розробники зазвичай роблять навпаки: беруть за основу наявний динамік і вже навколо нього утворюють акустичний дизайн, щоб досягти потрібного результату та звучання.

— Що ще робить цього BE@RBRICK унікальним? Деталі, які непомітні користувачам?

— У цьому проєкті дуже багато цікавих інженерних рішень, частину з яких ми запатентували. Наприклад, ми спроєктували систему динаміків таким чином, щоб звукове поле рівномірно розповсюджувався навколо колонки, що дає змогу вільно переміщувати її у просторі без погіршення якості звучання залежно від її положення, що, своєю чергою, є надзвичайно важливим для портативної аудіоколонки.

Через динаміки, розміщені в голові, суттєво змістився центр ваги фігури ведмедика, і перші зразки були дуже нестабільними — легко перекидалися. Тому ми спроєктували додаткові контрваги в ногах, щоб розв’язати цю проблему.

Ми намагалися максимально спростити інтерфейс керування і звели все до однієї кнопки — натискання протягом двох секунд, щоб увімкнути/вимкнути, а через короткий клік вона переходить у режим Bluetooth-з’єднання.

Крім того, ми зреалізували ще одне нестандартне інженерне рішення, яке, як ми маємо надію, сподобається поціновувачам культури BE@RBRICK — використали кисті ведмедя для організації керування потоковим аудіо: одна рука регулює гучність, інша — перемикає трек уперед/назад.

Ми також спроєктували змінну батарею, щоб максимально подовжити життя нашого аудіо-BE@RBRICK. Бо розуміємо, що ця фігура хоч і є колонкою, але це перш за все артоб’єкт, який може мати довготривалу колекційну цінність для свого власника.

— У цій колаборації BE@RBRICK представлено в трьох дизайнах, один з варіантів — повністю прозорий. Це зроблено спеціально, щоб дати можливість людям побачити, як влаштовано акустичну систему? І чия це була ідея?

— Ідея створити прозору версію з’явилася в нас уже ближче до завершення проєкту. Тобто спочатку аудіо-BE@RBRICK проєктувався без думки про те, що все його начиння має бути видимим. Але пізніше разом з командою MEDICOM TOY ми прийшли до висновку, що завдяки прозорості зможемо проілюструвати всю інженерну красу і одночасну складність цього продукту.

У першому релізі, окрім прозорого, буде ще тонований прозорий, а також чорний непрозорий дизайн.

Загалом я сподіваюся, що ця колаборація стане подією і великою новиною, як мінімум серед поціновувачів BE@RBRICK, тому що вона фактично відкриває іншу площину для взаємодії з цим об’єктом. Це нова сторінка в його історії, це технологічність та абсолютно новий досвід, який отримують поціновувачі цієї культури.

— Ви зробили повністю готовий продукт чи лише акустичну частину?

— Ми повністю спроєктували цей продукт, але виробництво відбувається на сертифікованих підприємствах у Китаї під контролем виробничої команди MEDICOM TOY.

— Стосовно конкуренції. Ти сам казав, що ви вже зарекомендували себе у своїй ніші навушників, що, власне, вилилось у колаборацію з BE@RBRICK. А наскільки взагалі сильна конкуренція у світі дизайн- чи артаудіоколонок? Які конкуренти в аудіоколонки BE@RBRICK?

— Насправді ніша так званого object-аудіо це все ще «блакитний океан». Є кілька відомих компаній, які створюють продукти, частково орієнтовані в цю нішу, — це Bang&Olufsen, BowerWilkins, Devialet, а також кілька менших компаній, але жодна з них не має продуктів, які можна повною мірою вважати прямими конкурентами аудіо-BE@RBRICK.

BE@RBRICK — це взагалі унікальний кейс у світі артоб’єктів, тож і аудіоколонка BE@RBRICK теж певною мірою унікальна.

— Чим відрізняється ваша співпраця з MEDICOM TOY від співпраці з іншими партнерами?

— Тут варто згадати про історію BE@RBRICK і те, чому нам подобається цей проєкт. BE@RBRICK — це інша платформа, інший формат, нетиповий бізнес для електроніки. 

В електроніці немає дійсно лімітованих релізів. Зазвичай лімітованість обмежується лише версією серійного продукту. Це пов’язано з тим, що випуск подібного продукту вимагає багато часу та інвестицій, що ми й відчули на собі. Ми витратили кілька років і суттєві кошти на розроблення, а коли ти випускаєш лімітовану версію такого продукту, це не дозволяє тобі повернути вкладення. Відповідно компанії ставлять продукт на серійне виробництво, натомість це унеможливлює історію з ажіотажем та унікальністю, які формують навколо продукту хайп. Коли ти хочеш щось купити, а його нема, тому що вийшло в лімітованій кількості. 

І фешен-індустрія, на відміну від класичного аудіоринку, досить сильно з цим підходом працює, впроваджуючи дропи, лімітовані колекції тощо.

Поєднання того, що BE@RBRICK є платформою для різних дизайнів, дає змогу, з одного боку, мати обмежені релізи, а з іншого — продовжувати випускати той самий продукт протягом 20 років.

Тож для нас це новий досвід, а аудіо-BE@RBRICK, сподіваюся, зможе відкрити нову нішу, зокрема на object-аудіо ринку. Подивимось, що з цього вийде. Ми налаштовані дуже оптимістично.

— Озираючись назад і згадуючи весь шлях створення колаборації з BE@RBRICK, про що ти думаєш? Які висновки для себе зробив?

— Ми стикалися з різними інженерними, технологічними, організаційними проблемами, але продовжували наполегливо працювати, навіть коли почалася війна, що створювало надзвичайно потужне емоційне навантаження на команду. І сьогодні наші інженери часто не сплять під постійними нічними обстрілами. Але ми подолали всі складнощі, які були на нашому шляху. І я задоволений результатом.

Над цим проєктом працювало більше як 20 інженерів, загальний інженерний час розроблення складає понад 20 тисяч годин. У результаті ми створили продукт, яким можемо пишатися. І це заслуга всієї команди! Тож тепер нам цікаво, як цю колаборацію сприйме спільнота колекціонерів і фанатів BE@RBRICK


Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis