Стритарт художник Vhils створив портрет нобелівської лауреатки Олександри Матвійчук

Один із найвідоміших португальських стритарт-артистів Vhils створив портрет Олександри Матвійчук, української правозахисниці та голови «Центру громадянських свобод», відзначеного у 2022 році Нобелівською премією миру. Це одна з двох робіт, зроблених митцем спеціально для виставки сучасного мистецтва в новому культурному просторі MOT від команди don’t Take Fake.

Ще одним героєм Vhils став Сергій Нігоян, перший активіст Євромайдану, який загинув в січні 2014 року на вулиці Грушевського під час Революції гідності. Обидва портрети художник зробив з плакатів, які після 24 лютого розклеювали на вулицях українських міст

За словами Vhils, героями нових робіт він обрав «знакові постаті із новітньої історії України, які уособлюють основні принципи миру, свободи, рівності та прав людини».

Ось як художник пояснив своє бажання зробити портрет Олександри Матвійчук: «Ця видатна жінка зробила справою свого життя обстоювання прав людини та прагнення до демократії в Україні, ставши координаторкою громадянської ініціативи “Євромайдан SOS”, яка виникла після жорстокого придушення владою мирних демонстрацій на Майдані Незалежності 30 листопада 2013 року. Наразі вона робить усе, щоб українців почули. Саме тому я обрав її».

Стритарт-художник Vhils: «Цифровий світ створює відчуття вічності, та це не зовсім так»

Нігоян став героєм робіт Vhils вдруге — у 2015 році, художник висік його зображення на стіні в Києві «як вшанування всіх протестувальників, що пожертвували своїм життям заради рівності та свободи».

В інтерв’ю, яке незабаром вийде на DTF Magazine, Vhils розповів, чому знову обрав Нігояна.

«Свого часу я зустрівся з сім’єю Сергія та був зворушений його історією. Він став першим, хто загинув на Майдані, який боровся за свободу та гідність. І я досі пам’ятаю свої враження від локації, яку вибрали для муралу з Сергієм (стіна цегляного будинку, обернена до Михайлівської площі та Михайлівського собору. — Прим. DTF Magazine). Тому мені захотілося продовжити пам’ять про нього і створити ще один його портрет, цього разу з плакатів, які створювали, щоб підтримати дух українців. Це теж видається мені дуже символічним».

Португальський художник Алешандре Фарту, відомий як Vhils, розробив власну візуальну мову, засновану на видаленні верхніх шарів стін та інших поверхонь за допомогою нетрадиційних інструментів і технік.

«Його пронизливі, поетичні портрети, висічені на стінах, що відшаровуються, прикрашають міські пейзажі по всьому світу, — розповідають в МОТ. — Ґрунтуючись на своїй естетиці вандалізму, Vhils руйнує для того, щоб створювати. Він вирізає, ріже, свердлить, гравіює та прокладає свій шлях через шари матеріалів».

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений MOT | Module of Temporality (@mot.object)


«Модуль тимчасовості» — новий проєкт від команди don’t Take Fake. Це двоповерховий тимчасовий культурний простір, побудований з 27 контейнерів-модулів, де протягом трьох місяців показуватимуть роботи світових та українських художників. Мета проєкту — привернути ще більше уваги до України та зібрати кошти на відновлення культурних установ, які постраждали внаслідок російської агресії.

Докладніше про МОТ, хто з великих митців долучився до проєкту та як потрапити до простору, можна почитати тут і тут.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis