Українець Саша Каневський працює дизайнером у команді Каньє Веста. Що про нього треба знати

Бренд Yeezy менш як за п’ять років перетворився на величезну машину, що стала основним джерелом доходу Каньє (навіть музика не приносить йому стільки), а річний оборот лінії Adidas Yeezy перевищив мільярд доларів. І закономірно, що за цими проєктами стоїть не лише Вест.

Ми вже розповідали про дизайнера Стівена Сміта, що розробив більшість кросівок Yeezy, а тепер знайомимо з дизайнером з України, який переїхав у США й став старшим дизайнером лінії одягу Каньє Веста.

Уточнення [08.09.20]: В оригінальному тексті ми написали, що разом з Каневським у Yeezy працює його дружина Христина. Насправді в Yeezy працює не дружина Саші, а дизайнер з України Христина Фоменко.

1.

Перш ніж потрапити до Yeezy, він заснував два бренди в Україні

Закінчивши школу, Каневський за рекомендацією мами, що працювала конструкторкою одягу, вступив у Київський інститут технологій та дизайну. Проте створенням одягу він серйозно зацікавився лише на третьому курсі.

Перед запуском власного бренду, Каневський хотів працювати в Лілії Пустовіт. Проте вона йому відмовила, бо вважала Сашу занадто перспективним дизайнером. Після цього він вирішив заснувати власний проєкт.

Першим його брендом стала іменна марка sasha.kanevski, запущена 2008 року. Але дуже швидко він зрозумів, що для звичайних покупців марка мала занадто нішевий вигляд. Тому 2014 року Каневський заснував Übernormal — бренд базового одягу без принтів і логотипів.

За задумом Саші, Übernormal орієнтувався тільки на локальний ринок з відповідними для нього цінами (наприклад, футболка бренду коштувала 375 гривень). Каневського не влаштовувала націнка закордонних баєрів, та й обсяги виробництва в марки були невеликі. Тому він вирішив зосередитися на розвитку якісного бренду базового одягу в Україні.

Худи Übernormal

«Я створюю одяг, який носять жителі великих міст… Це люди, що цікавляться спортом, субкультурами, сучасною музикою. Люди, які черпають натхнення в подорожах, цікавляться світом і всім, що в ньому відбувається» — так описав свій стиль Каневський. І додавав, що вважає себе «урбаністом» від світу моди.

Свій перший бренд Саша просував і за кордоном — у sasha.kanevski навіть був пресшоурум у Парижі. Проте авангардною маркою більше цікавилися медіа, а не баєри. Тому з погляду прибутковості Übernormal був для нього успішнішим проєктом.

«Мій одяг в Україні купують люди творчих професій, які мають гроші. Це мізерний відсоток. Я вважаю, що мої клієнти ще ходять у школу», — говорив Каневський про sasha.kanevski.

Також у скарбничці дизайнера — створення сценічних костюмів для українського рок-гурту Esthetic Education, колаборації з Pilsok, Ali Saulidi й перемога на першому конкурсі Harpers Bazaar — Ukraine Bazaar Fashion Forward 2009-го. Уже 2012 року Каневського додали в список найцікавіших європейських дизайнерів за версією американського видання Refinery29.

Sasha Kanevski x Ali Saulidi

2.

Паралельно з двома брендами він займався власним дизайн-бюро Найімовірніше, так на нього й вийшов Каньє Вест.

Бюро Каневського створювало дизайн речей: команда робила зразки, лекала, розводки й готувала їх для запуску у виробництво. Серед клієнтів бюро були як українські, так і закордонні бренди.

Наприклад, команда Саші протягом трьох сезонів працювала з українським брендом масмаркету Arber. Бюро розробило дизайн, айдентику й брендбук лінії Freedom by Arber, у якій випускала одяг спортивного й повсякденного стилів.

Із закордонних компаній у портфоліо були Pepsi, L’Oréal та Martini. А ще агенція Каневського працювала з неназваним американським брендом.

Саша Каневский (по центру) на открытии флагманского магазина Arber / bestin.ua

3.

Речі Каневського продавали на Hypebeast, а покази проводили в Києві, Берліні, Тбілісі, Лондоні й Мілані

2013 року Саша створив колаборацію з українським брендом Syndicate. Про неї писали закордонні видання Refinery29 і Hypebeast. Новина про колаборації Каневського з Syndicate стала першим матеріалом про українські бренди на Hypebeast, а речі з колекції продавали в магазині видання. Сторінка його особистого бренду й досі є на НВХ.

Ще одна особливість Саші — прагнення проводити нетипові покази. Наприклад, оформлення для шоу sasha.kanevski в Німеччині 2017 року вирішили виконати в радянському стилі. Для цього Каневський з командою привезли до Берліна з Києва кілька старих килимів, а інші декорації, як-от радянські меблі й посуд, знайшли на одній з берлінських кіностудій. Після показу гостей розважали, наливаючи в стопки горілку й пропонуючи закусити огірками.

4.

Зайнятися модою його надихнула колекція Рафа Сімонса, яку він побачив у журналі

Під час навчання в університеті Каневському та його одногрупникам забороняли читати журнали, перш ніж вони вивчать базову літературу. «Щоб нічого не копіювали», — пояснював дизайнер в інтерв’ю.

«Це все відбувається на підсвідомому рівні: люблю Леді Ґаґу або люблю Мадонну — і малюю їхні образи. Нас учили мислити категоріями не „сукня“ чи „блуза“, а „пляма“, „лінія“, „силует“», — додає Саша.

Заборону зняли лише на третьому курсі — саме тоді Каневський вперше відкрив для себе фешн-журнали. Першим журналом був Collezioni, де Каневський побачив колекцію Рафа Сімонса. За його словами, це й стало переломною миттю.

«Мене вразило все — від вибору моделей до образності й характерності самої колекції. Я зрозумів, що перебуваю на правильному шляху, створення одягу — це моє, настала мить усвідомленості».

Серед інших натхненників Саші — Гельмут Ланґ, Дріс ван Нотен, Йоджі Ямамото й Кельвін Кляйн. Каневського надихали простота й утилітарність речей їхніх брендів, а також кастинг моделей і постановки показів.

Raf Simons Весна/Лето 2002

На думку Саші, чимало речей, які створили ці дизайнери 20 років тому, досі мають доречний і сучасний вигляд. Тому поєднання краси й утилітарності для Каневського — невіддільна частина дизайну.

У своїх речах Каневський акцентує на природних матеріалах, а також поєднує складний, але функційний крій та легкість силуету. Ще один референс — спортивна естетика.

5.

З 2018 року працює старшим дизайнером Yeezy

Саша Каневский и его семья в кампейне Yeezy

На сторінці Каневського в LinkedIn зазначено, що в Yeezy він працює з січня 2018 року. Того ж року він опублікував в інстаграмі першу світлину з оточення Веста. А ще разом з дружиною Христиною і сином знявся в кампейні нових кольорів кросівок Adidas Yeezy 500.

Як відбувалися перемовини Каневського й Веста, невідомо. До переходу в команду Yeezy він говорив, що планує розвивати свої українські бренди.

Воскресная служба Канье Уэста в Дейтоне
Первый показ Yeezy в Париже

Як відбувалися перемовини Каневського й Веста, невідомо. До переходу в команду Yeezy він говорив, що планує розвивати свої українські бренди.

«Я себе в цьому не бачу. Загалом, навіть зрозуміло, у які двері треба стукати й з ким виходити на зв’язок. Але мені подобається працювати в Україні. Модна індустрія тут тільки починає розвиватися, ринок лише формується. У цьому є певний азарт і, безумовно, можливості», — говорив Саша про перспективи роботи за кордоном.

Однак 2017 року інстаграм марок Übernormal і sasha.kanevski припинили оновлювати, а сайт Übernormal, попри його працездатність, теж неактивний.

DTF Magazine звертався до Саші за коментарями й уточненнями, проте відповіді не отримав.

Уточнення [08.09.20]: В оригінальному тексті ми написали, що разом з Каневським у Yeezy працює його дружина Христина. Насправді в Yeezy працює не дружина Саші, а дизайнер з України Христина Фоменко.

За словами Веста, Христина працює з ним уже дев’ять років і показала йому скетчі Adidas ще тоді, коли Каньє працював з Nike. Сам Каневський почав працювати з репером пізніше.

Слова Каньє підтверджує інформація на сторінці Христини в LindkedIn. Там зазначено, що вона працює дизайнером у команді Каньє з 2011 року, з 2014-го — в Yeezy, а з 2018-го обіймає в бренді посаду директора з колірного дизайну (Color Design Director).

Також невідомо, над чим конкретно працює Саша в Yeezy. За останні кілька місяців він був щонайменше у двох дописах у твіттері Каньє, коли репер показував процес роботи над спільною колекцією Yeezy x Gap.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis