Які фільми претендують на участь в «Оскарі-2024» від України

Український Оскарівський Комітет оголосив претендентів на участь в «Оскарі-2024» від України. В національному відборі беруть участь п’ять фільмів — серед них члени УОК оберуть один фільм, який в березні представить Україну в категорії «Найкращий міжнародний повнометражний фільм»

«20 днів у Маріуполі», Мстислав Чернов

Фільм розповідає про напад росії на місто 24 лютого 2022 року, бомбардування житлових кварталів та пологового будинку, людей, які жили та працювали в умовах блокади міста та про те, як Чернов разом з колегами — фотографом Євгеном Малолєткою та журналісткою Василісою Степаненко — змогли виїхати з оточеного російськими окупантами міста.

Всі кадри Мстислав Чернов зробив протягом 20 днів перебування в Маріуполі.

Читайте наше інтерв’ю: «Режисер “20 днів у Маріуполі“: “Ми всі в якомусь сенсі прийняли свою смерть“»

У січні 2023 «20 днів у Маріуполі» відзначили призом глядацьких симпатій на кінофестивалі «Санденс», де і відбулась прем’єра.

«Залізні метелики», Роман Любий

Фільм розповідає про те, як влітку 2014 року російські військові збили цивільний літак рейсу MH17 в селі Грабове Донецької області.

«Залізні метелики» знятий у форматі гібридного фільму, який поєднує в собі архівні кадри трагедії та інтерв’ю з вигаданими елементами, а також перформансами, музикою чи інсталяціями, що «акцентують на сюрреалістичних обставинах справи».

Світова премʼєра «Залізних метеликів» відбулася на фестивалі незалежного кіно «Санденс», а європейська — на Берлінале-2023.

«Памфір», Дмитро Сухолиткий-Собчук

Сюжет «Памфіра» розповідає про хорошого сім’янина Памфіра, який повертається із заробітків. Після суперечливих вчинків у минулому головному герою знову доводиться звернутися до криміналу через проступок сина. Події відбуваються під час свята Маланки та засновані на біблійній історії про Авраама.

Прем’єра стрічки пройшла в секції «Двотижневик режисерів» на Каннському кінофестивалі. В Україні фільм вийшов 23 березня і зібрав понад 11 мільйонів гривень касових зборів після п’ятого вікенду.

«Терикони», Тарас Томенко

Документальний фільм про дітей, які зіткнулися з реаліями війни. Головна героїня стрічки — 15-річна Настя з шахтарського міста Торецьк, що знаходиться на лінії розмежування та майже щодня потерпає від обстрілів. Внаслідок бойових дій батько Насті загинув, їхній будинок — зруйнований, а сама дівчина страждає від посттравматичного синдрому. Ще один герой фільму — семирічний Сеня, який «за сім років свого життя бачив сім років війни та жодного дня миру». 

2022 року «Терикони» показали у конкурсній програмі Generation Kplus Берлінського фестивалю. 

«ШТТЛ», Адрієн Уолтер

Драма, знята в копродукції України та Франції, розповідає про життя єврейського поселення на Львівщині. Події фільму відбуваються у червні 1941 року, напередодні наступу нацистів. 

Церемонія нагородження премії «Оскар-2024» запланована на 10 березня.

2023 року Україну на «Оскарі» представляв документальний фільм «Будинок зі скалок» — копродукція Данії, Швеції, Фінляндії та України, що розповідає історію особливого дитячого будинку у Лисичанську.  На момент зйомок місто знаходилося за 20 кілометрів від лінії фронту. Стрічка боролась за нагороду в номінації «Найкращий документальний повнометражний фільм», проте не отримала її.

Минулого року від України на потрапляння у короткий список в категорії «Найкращий міжнародний фільм» також претендувала драма Марини Ер Горбач «Клондайк» — у шорт-лист премії фільм не потрапив.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis