«Асортиментна кімната» запустила Школу сучасного мистецтва

У вересні 2023 року івано-франківська громадська організація «Асортиментна кімната» провела перше заняття у Школі сучасного мистецтва. Там навчаються дві групи, поділені за віком, — підліткова (11–17 років) і доросла. Навчання відбуватиметься щовихідних і триватиме до весни, щоб завершитися традиційною для мистецьких освітніх установ масштабною груповою виставкою випускників.

DTF Magazine поговорив з командою «Асортиментної кімнати» про те, навіщо відкривати тепер Школу сучасного мистецтва і що там відбуватиметься


Як усе почалося

«У стресових ситуаціях, у зоні паніки людина не навчається — вона виживає, випробовує нові тактики. А для серйозного навчального процесу та рефлексії потрібна не зона паніки, а розвитку, коли ризики приблизно зрозумілі, як і обсяг непередбачуваностей, тобто „звідки може прилетіти“», — вважає Альона Каравай, кураторка Школи, культурна менеджерка й співзасновниця «Асортиментної кімнати».

До ідеї відкрити Школу сучасного мистецтва повернулися в лютому 2023-го, тоді ж знайшовши перше фінансування для майбутнього проєкту.

Далі ще кілька місяців тривала робота над формою Школи, зокрема й активне дослідження досвіду інших схожих проєктів. Також «Асортиментна кімната» домовилася про співпрацю з івано-франківським Центром сучасного мистецтва, який став важливим партнером Школи у сфері експертизи локального художнього процесу. А влітку запустили перші анонси, почавши запрошувати кураторів і викладачів.

«Ця війна (та поствійна), на жаль, надовго. І під час цієї війни (і пізніше під час поствійни) маємо творити й генерувати нове ще інтенсивніше, ніж в інший час», — пояснює Каравай.

Команда проєкту зауважує, що їхній проєкт не варто сприймати як школу в класичному розумінні, а радше як навчальну спільноту та лабораторію. Проєкт не має на меті замінити класичну художню чи музичну школи, бо концентруватиметься не на техніці, а на мисленні та концепціях.

Окрім Каравай, проєкт куруватимуть Ростислав Котерлін, художник, куратор, арткритик, і Ольга Поляк, художниця, кураторка самвидаву SVAYA, засновниця об’єднання для підлітків-митців 20P_.


Завдання

У школу для дорослих набирали студентів, які вже спробували себе в мистецьких практиках, але потребували навчальної спільноти й менторства для пошуку своєї художньої мови та випробування різних методів.

За словами Каравай, Івано-Франківськ потребував такого проєкту «екосистемно» — для того, щоб у мистецькому полі міста з’являлося більше нових імен. Більша кількість нових мистецьких проєктів, своєю чергою, сприятиме циркуляції ідей, розвитку конкуренції і загалом пожвавить локальний мистецький процес.

«Власне, завдання, яке я ставлю перед собою в середній і довгій перспективі, — це пожвавлення художнього процесу та його інтенсифікація кількісно і якісно. Спочатку локально, але пізніше ці кола на воді все одно розійдуться глобальніше й матимуть вплив в інших містах», — зазначає Альона.

Ростислав Котерлін додає, що цей проєкт також даватиме можливість молодим людям, які шукають себе, розвиватись і пробувати віднайти власну художню мову. А також перевірити, чи мистецтво — це насправді те, чим вони хочуть займатися.

Щодо Школи для підлітків, її головна мета — знайомство з сучасним мистецтвом як з методом пізнання та мовою. А також навчити креативних методик та інструментів для висловлювання й самоорганізації, що, на думку Поляк, дуже актуально для підлітків, чиє дорослішання припало на період карантину та повномасштабного вторгнення.

«У межах підліткової Школи нам важливо підсилити інтерес до сучасного мистецтва й розширити розуміння цього поняття. Хочемо, щоб вони розуміли цінність свого досвіду або погляду на світ і мали потрібні навички для мистецького висловлювання. Це насамперед безпечний простір для експериментів і гри, де немає поганих рішень, а є підтримка і прийняття», — пояснює Ольга Поляк.

Заняття у Школі відбуватимуться щосуботи та триватимуть близько п’яти годин. Там чергуватимуть спільну та самостійну роботу — два рази на місяць студенти збиратимуться в «Асортиментній кімнаті», а ще дві суботи виділятимуть для самостійної роботи над власним мистецьким проєктом. Курс триватиме два семестри — перший стартував у вересні, другий почнеться навесні 2024 року.

Випускним проєктом кожного з учасників Школи стане участь у груповій виставці курсу в ролі художника або куратора.


Як навчатимуть

Освітній процес школи передбачатиме мінімум лекцій від викладачів і максимум учасницьких практик — індивідуальних і колективних проєктів, менторського підходу, власного дослідження тощо.

Передусім куратори Школи фокусуватимуться на створенні навчального середовища та навчальної спільноти, щоб запустити всередині проєкту горизонтальні зв’язки та освітні процеси, які матимуть потенціал тривати та бути продуктивними після завершення школи.

Саме тому в програмі Школи з самого початку запланована робота над власним художнім дослідженням чи мистецьким проєктом і підготовка до випускних виставок навесні 2024-го. Теорію теж вивчатимуть, але, як каже Каравай, вона не займатиме центральне місце.

11–12 листопада у Школі відбулися сесії з Ярославом Футимським, українським художником, який спеціалізується на перформансі та фотодокументалістиці.

Також частиною Школи став «Клуб сучасного мистецтва» — його учасники, а ними можуть стати усі охочі, отримують змогу відвідувати поглиблені кураторські екскурсії та зустрічі щодо кураторства та колекціонування. Його створили спеціально для тих, хто має потребу розширити знання сучасного мистецтва, але не готовий до участі в повноформатній регулярній Школі.

«Асортиментна кімната» — івано-франківський артпростір, заснований 2017 року громадською організацією «Інша освіта». З самого початку його команда зосередилася на створенні підтримувальних форматів та моделей для розвитку сучасного мистецтва в невеликому місті.

Засновники медіа та онлайн-архіву про мистецтво Івано-Франківська Post Impreza.

Після повномасштабного російського вторгнення «Асортиментна кімната» опікується українськими митцями, які опинилися в зоні ризику, надаючи їм прихисток, резиденції та виставковий простір. Також команда проєкту запустила програму евакуації матеріальних об’єктів мистецтва й піклується про зберігання своїх і чужих фондів.

Нещодавно «Асортиментна кімната» приєдналася до мережі резиденцій Artists at Risk (AR), що надає прихисток мистецьким і культурним діячам у межах України.

2023 року команда проєкту також курувала івано-франківську частину програми п’ятої Київської бієнале.


Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis