Під час створення нової колекції Denis Music уперше працював із титаном як міцним та легким матеріалом, та відштовхувався від гострих форм оборонних споруд. Resistance представлять у межах проєкту «Kyiv vibes. What matters» на VIENNA DESIGN WEEK разом із вісьмома іншими українськими дизайнерами, та на виставці сучасних ремесел і майстерності CONTEMPORANIA у Барселоні. DTF Magazine розповідає докладніше про роботу над новою колекцією
Брошки, створені з розшитих банок з-під льодяників
Денис працює у напрямку contemporary jewellery, пояснюючи, що його вироби — «не просто про красу, а про історії». Але тільки з початком повномасштабної війни він побачив та відчув, як ці історії можуть впливати на хід подій: «Саме це усвідомлення мене повернуло до практики». У перший місяць вторгнення ювеліру здавалося абсурдним думати про створення прикрас.
Навесні 2022 року Денис з родиною евакуювався з села в Київської області, що було на лінії вогню, до Карпат. «Мій маленький син звернув увагу на вишивку, якою був прикрашений дім, і в мене народилась ідея брошок, які я зробив без ювелірного інструменту та матеріалів».
За основу він взяв банки з-під льодяників, на яких вишив сцени війни, що його вразили. Серія із двох брошок отримала назву Flowers of war.
«Вишивка трансформувала зображені сцени, вони стали схожими на геть інші образи», — каже Денис.
На одній брошці він вишив літак що палає, в якому згодом розгледів квітку. Фото прикраси розмістили на обкладинці випуску, присвяченого війні та миру, німецького ювелірного журналу SMCK. Брошку також хотіли виставити на аукціоні Sotheby’s: організатори самі запросили прикрасу у Дениса, і її передали. «Через деякий час, після довгого мовчання, вони нам повідомили, що не виставляють її на торги, бо це більше артобʼєкт, а не ювелірна прикраса», — розповідає ювелір.
На другій брошці Flowers of war вишиті хрести з кладовища у Бучі.
«Після звільнення Бучі та Ірпеню фото цього кладовища опублікували всі міжнародні і наші ЗМІ, — каже Денис. — Але на брошці ця картина перетворилася на зоряне небо».
Цю брошку продали за донат в Superhumans Center (центр протезування та реабілітації у Львові. — Прим. DTF Magazine) через міжнародну платформу сучасного ювелірного мистецтва Klimt02.
«Прикраса стає додатковим інструментом дипломатії»
У травні 2023 року на виставці сучасного ювелірного мистецтва Autor в Румунії, організатори нагородили російський ювелірний бренд за колекцію з відсиланням до новели «1984» Джорджа Орвелла. До неї увійшла зокрема і прикраса у вигляді бомби з написом «Peace». Денис написав в інстаграмі, що «ця робота і її нагородження — злий і дуже поганий жарт».
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Разом з іншими ювелірами вони написали колективний лист, в якому пояснили організаторам виставки, «чому це нагородження є ретравматизацією цілої країни, чому не можна надавати сцену російським митцям і чому важливо враховувати події у світі, обираючи роботи для участі та нагородження».
«Ми направили цей лист і кейс з нагородженням різним міжнародним ювелірним організаціям і нам, сподіваюсь, вдалося припинити просування та презентацію цієї роботи на інших майданчиках».
Для Дениса нагородження російського бренду стало додатковим поштовхом працювати над колекцією далі. «Я зрозумів, що від України потрібні потужні політичні прикраси на міжнародних ювелірних подіях. Прикраса стає додатковим інструментом дипломатії».
Передісторія створення колекції Resistance
Навесні 2023 року Денис з сином в черговий раз відвідували барахолку. Коли ювелір побачив деталі резисторів, то «відразу зрозумів, що хоче зробити прикрасу про спротив. Це було після важкої зими блекаутів».
«Хтось за допомогою тексту, хтось — малюнку, а я за допомогою прикраси можу висловити свої переживання або думки, — розповідає Денис. — У випадку зі “Спротивом” — це гордість за країну, за всіх нас, за нашу силу протистояти такому потужному ворогу».
Він з’єднав деталі резисторів в один ланцюг і зробив першу брошку Resistance. Згодом одна з найбільших виставок сучасного ювелірного мистецтва CONTEMPORANIA оголосила конкурс для українських ювелірів: наглядова рада мала обрати одного ювеліра, який безплатно презентуватиме свої роботи.
Денис виграв конкурс, представивши одну брошку як концепт колекції «Спротив». Проте зізнається, що хоча це й стимулювало його працювати далі, «але з розвитком ідеї та форм було важко».
Якою вийшла нова колекція
Колекція складається з брошок, каблучок та підвісу. Денис вперше працював з титаном: легкий і водночас міцний матеріал якнайкраще відтворював ідеї спротиву. У попередніх колекціях він здебільшого працював із золотом та вінтажним чорним сріблом, а в червні 2023 року створив каблучку «Лють» зі срібла та чорного поліуретану.
Денис вчився працювати з титаном у процесі створення колекції. «Я збирав інформацію по крихтах: шукав як робити анодування, тобто надання металу різного кольору за допомогою електрохімічного процесу, а також як скріпити між собою деталі, бо титан неможливо спаювати як золото чи срібло».
Окрім титану, в прикрасах також використані сталь та срібло. А надгострі геометричні форми виробів нагадують архітектурні оборонні споруди.
«Я відштовхувався від справжніх гострих форм оборонних фортифікацій, як-от протитанкові та протиавтомобільні їжаки. Але так, щоб не зображувати точну копію існуючих об’єктів», — каже Денис.
З новою колекцією вийшла схожа ілюзія, як і з брошками Flowers of war. Початково були закладені «емоції та ідеї чогось вбивчого, небезпечно красивого та гострого». Але коли роботи вже були готові, Денис побачив у брошці Strength — колосок пшениці, в брошці Zariba — соняшник, в каблучці та в брошці Honor — промені сонця, а в персні Struggle — український тризуб.
«Я хотів, щоб у глядача було відчуття, що це красиво, як наша країна, — пояснює дизайнер. — Але може стати дуже небезпечним та гострим для того, хто на нас нападає».
До того, як стати ювеліром, Денис понад 15 років працював у сфері графічного дизайну. 2013 року він розпочав свою практику як художник-ювелір у приватній майстерні та щороку створює нові колекції прикрас.
Колекції прикрас Denis Music були представлені на ювелірних виставках в Німеччині, Великій Британії, Італії, Франції, Іспанії, Румунії та Литві.