«Дім Ґуччі»: розбираємо костюми та їхній зв’язок з реальними образами

В українських кінотеатрах продовжується прокат «Дому Ґуччі» Рідлі Скотта. Розглядаємо, як пов’язані костюми з 80-х та естетика Gucci 2021 року, який внесок зробила Леді Гага в образ своєї героїні, та зіставляємо костюми з луками реальних персонажів

Загальна концепція костюмів

Сюжет «Дому Ґуччі» розвивається навколо відносин між членами родини Ґуччі, а також одного зі спадкоємців — Мауріціо (Адам Драйвер) і його дружини Патриції Реджані (Леді Гага).

Атмосфера тут складається з тих самих складових що й ДНК Gucci сьогодні: іронії та гіперболізованих стилістичних прийомів. Однак це не вберегло фільм від негативної реакції родини Гуччі й Тома Форда, який реанімував італійський бренд у 1994 році як креативний директор і також фігурує у стрічці.

За костюми у «Домі Ґуччі» відповідала Джанті Єйтс, постійний співавтор Рідлі Скотта. Вона вдягала героїв «Ганнібала», «Прометея», «Марсіянина», а за роботу над образами «Гладіатора» отримала «Оскар».

Щоб створити гардероб, слушний для «однієї з найстильніших родин у модній індустрії», Джанті зібрала приблизно 500 костюмів. «Це було ефективно, — каже вона Time. — У мене ніколи в житті не було такої можливості». 

Найскладнішими костюмами виявилися весільне вбрання Патриції: його шили вручну майже сто годин, і мереживний костюм, вибраний для візиту до Альдо Ґуччі (Аль Пачіно), — образ, повністю списаний з італійської акторки Джини Лоллобриджиди. В цьому костюмі з піджака та сукні кожен шматочок мережива пришитий вручну.

Леді Гага у весільній сукні ручної роботи

Леді Гага в мереживному костюмі
Джина Лоллобриджида в мереживному костюмі

Архіви Gucci

Для створення автентичних образів родини Джанті Єйтс поїхала до музею Gucci у Флоренції, де вивчила архіви й вибрала 20 вінтажних костюмів.

Два з них ідеально підійшли Леді Газі. У фільмі її героїня дивується масштабу фейкового бізнесу, одягнена в норкову шубу та сукню з монограмою італійського бренду 1969 року, а у сцені, де Доменіко Де Соле (Джек Х’юстон) приїжджає до школи доньки з паперами на розлучення, на ній шкіряна спідниця та блуза із 70-х.

Леді Гага в костюмі Gucci
Леді Гага у шкіряній спідниці та блузі Gucci

Але це єдині тотал-луки Gucci, в яких глядач бачить персонажа Гаги. Так підкреслюється ставлення реальної Патриції до модного будинку. Попри бажання стати однією з Ґуччі, вона рідко носила речі сімейного бренду, надаючи перевагу іншим люксовим маркам, серед яких Saint Lauren, Alaia, Valentino та Max Mara.

Леді Гага в сукні Max Mara

Костюми як двигуни сюжету

Протягом усього фільму костюми слугують маркером душевного стану персонажа Патриції. На початку стрічки, до заміжжя з Мауріціо Ґуччі, Патриція ходить у картатому тренчі Burberry та твідових костюмах, а після заміжжя в гардеробі переважають відверті вбрання люксових брендів.

Леді Гага у тренчі Burberry

В одній зі сцен екстрасенс Патриції (Сальма Хаєк) радить їй одягати на удачу поєднання зеленого та червоного (кольори Gucci), але та вважає, що зелений не пасує до її помади, хоч червоний все ж таки носить. А ближче до моменту розлучення вона надає перевагу темним відтінкам.

Ба більше, наприкінці картини вона з’являється у джинсах і шкірянціі. Може здатися, що це спосіб залишитися непоміченою під час зустрічі з кілерами, але історія реальної Патриції говорить про інше. Після перенесеної операції (1992 року їй діагностували пухлину головного мозку. — Прим. DTF Magazine) та розлучення в її житті не залишилося місця для дорогих брендів.

«Вона перетворюється на досить агресивну жінку й не дбає про те, що носить: її образ у джинсах і шкіряній куртці став для мене шоком, коли я досліджувала її стиль», — каже Джанті Єйтс в інтерв’ю Dazed.

Характер персонажа Патриції та випинання високого статусу підкреслюється стилістичними прийомами Леді Гаги. У сцені, коли Патриція з Мауріціо Ґуччі (Адам Драйвер) опиняються на гірськолижному курорті, на ній — безліч золотих прикрас. Для одного з образів у цій локації Єйтс підібрала до чорного светра й хутряної шапки два золотих намиста, але Леді Гага наполягла на тому, що потрібно чотири.

Леді Гага й Адам Драйвер

Навіть одягаючи лижний комбінезон яскраво-червоного кольору, героїня Леді Гаги однаково доповнює його золотим поясом та великими сережками з камінням. Тим епічніше й доречніше в ситуації на її тлі виглядає інша героїня, модель Паола Франкі (Камілла Коттін). Для катання на лижах Єйтс підібрала для Паоли лаконічні золоті сережки-цвяшки.

Любов до дорогих прикрас у 80-х призвела до того, що реальна Патриція створила свою лінійку прикрас Oro Coccodrillo для Gucci. Але вони були такими дорогими, що навіть клієнти модного будинку відмовлялися їх купувати, й колекції випускати припинили.

Внесок Леді Гаги та Рідлі Скотта

Dazed пише, що Рідлі Скотт хотів зробити Патрицію схожою за стилем з італійською акторкою Джиною Лоллобриджидою, хоч та була іконою 60-х, а дія у фільмі відбувається наприкінці 80-х. Він бачив її образи більш класичними. 

Джанті Єйтс згадує, як режисер побоювався, що Леді Гага привнесе дуже багато свого стилю в образи Патриції. «Він не хотів робити м’ясні сукні чи щось дике та зухвале», — каже Єйтс. Але Леді гага сказала, що хоче виглядати, як її мати-італійка, що надає перевагу класичному стилю. Й це відповідало баченню Скотта.

Процес примірки костюмів Леді Гаги забрав приблизно 50 годин (з них п’ять були в Zoom), а за весь фільм її героїня змінила 54 образи. Вбрання не повторювали, щоб підкреслити високий статус Патриції.

«Гага відмовилася щось повторювати. Навіть сережки. Тому все, з чим ми знімали сцену вранці, відклали й заново почали збирати образ із інших прикрас, різних суконь — усього різного, — сказала Єйтс журналу Time. — Я зробила майже те саме з героєм Адама Драйвера, тому що Ґуччі були такими заможними, що не мали носити той самий одяг».

Леді Гага активно включилася в роботу над костюмами для своєї героїні та навіть надала доступ до особистого архіву. З її гардеробу взяли чорну сукню в рожевий горох від Yves Saint Laurent, а також блузу та спідницю Oroton.

Леді Гага в сукні Yves Saint Laurent
Леді Гага у блузі Oroton

Як створювали чоловічі образи

Для основного акторського складу шили костюми на замовлення, і Єйтс звернулася до того самого англійського кравця з Нью-Йорка (він саме з Севіл-Роу), речі якого вона використовувала в «Американскому гангстері».

Для Мауріціо Ґуччі створили приблизно 40 костюмів. Єйтс зазначає: «Я зробила 14—15 костюмов для Альдо (Аль Пачіно) й майже стільки ж для Паоло (Джаред Лето)». Її асистентка чотири рази їздила до Лас-Вегаса по фурнітуру для героя Лето, а його пастельні костюми пошили в Неаполі в ательє Cesare Attolini. Було б неможливо пошити на замовлення костюми для кожного актора другого плану, тому Єйтс використала для приблизно 180 акторів готові вироби з ательє Рима, Лондона, Парижа та Мадрида.

Джаред Лето, Адам Драйвер і Леді Гага
Персонаж Аль Пачіно

Гардероб героя Джареда Лето як відображення Gucci сьогодні

Стиль більшості чоловічих луків залишається в межах строгої класики, а деякі костюми для Альдо та Мауріціо Ґуччі зшили в ательє Ermenegildo Zegna.

За словами Алессандро Сарторі, креативного директора бренду, такий вибір був обумовлений правдоподібністю. «Альдо та Мауріціо носили б Zegna чи костюми, зшиті на замовлення, тому що тоді було дуже мало модних брендів чоловічого одягу», — сказав Сарторі про період з 70-х до 80-х, коли відбуваються дії першої половини фільму. До того ж, у Gucci ще не було лінії чоловічого одягу. «Але Zegna вже тоді був світовим брендом, з колекціями made-to-measure та ready-to-wear, а також лінійками краваток і аксесуарів», — каже Сарторі.

Джаред Лето в картатому костюмі
Джаред Лето у вельветовому костюмі
Джаред Лето в картатому костюмі

Однак образи Паоло Ґуччі, героя Джареда Лето, якого за сюжетом вважають бездарним дизайнером, транслюють сьогоднішню естетику Gucci. У фільмі сміються з того, як він поєднує кольори: для своєї колекції Паоло змішав пастельні кольори з коричневим. Щось схоже останні кілька років робить Міккеле: такі поєднання є в колекції весна-літо — 2020, осінь-зима — 2018 та 2020 років.

Переважно герой Лето воліє доповнювати яскравими кольорами коричневий. Окрім того, він носить вельветові костюми ніжних відтінків і доповнює їх кольорами — у схожому стилі Gucci одягають самого Джареда Лето (амбасадор бренду з 2015 року) для червоних доріжок: цього року він, здається, переміряв усі яскраві вельветові костюми з колекції осінь-зима — 2021.

Пасивна участь Gucci

У промо фільмі брали участь компанії, напряму не пов’язані з брендом. Наприклад, у супермаркетах Asda у Великій Британії сховали 50 предметів вінтажного Gucci, що були надані ресейл-платформою PreLoved. Ціна на них починалася від 12 фунтів.

Але до фільму та його подальшого промо сам Gucci підійшов з пересторогою. Бренд записав подкаст, де Єйтс розповідає про роботу над фільмом, а під час знімань позичав предмети зі свого архіву й дозволив зняти сцену у своєму магазині в Римі.

При цьому Gucci одягла Леді Гагу та Сальму Хаєк тільки на прем’єру в Лондоні, а Джареда Лето — на кілька прем’єр, але переважно через те, що він їхній амбасадор. А Сальма Хаєк, наприклад, — заміжня за французом Франсуа-Анрі Піно, який керує Kering, що містить Gucci. На інші прем’єри Леді Гага одягала Valentino та Versace.

Джаред Лето на прем’єрі фільму «Дім Gucci» в костюмі Gucci в Лос-Анджелесі
Сальма Хаєк на прем’єрі фільму «Дім Gucci» в сукні Gucci в Лондоні
Леді Гага на прем’єрі фільму «Дім Gucci» в сукні Versace в Мілані

Попри пасивну участь бренду у зніманнях, фільм відіграв свою роль у підвищенні впізнаваності Gucci. За даними консалтингової компанії Launchmetrics, з вересня про «House of Gucci» вийшло більше 25 000 новин і постів у соціальних мережах. Пошукові запити для «сумка Gucci», зросли на 257%, «одяг Gucci» — на 73%, та «шльопанці Gucci» — на 75%, за даними сайту Lovethesales.com.

Леді Гага на прем’єрі «Дому Gucci» в костюмі Rodarte
Джаред Лето на прем’єрі «Дому Gucci» в костюмі Gucci в Лондоні

Хоч фільм здіймає ґалас навколо бренду, все ж таки він не показує Gucci сьогодні — не з погляду його естетичних чи інклюзивних цінностей. «Нинішнє позиціонування бренду Gucci не співпадає з фільмом одразу на кількох рівнях», — переконаний Марк Бекман з нью-йоркської рекламної агенції DMA United. «Імовірно, бренду вигідно триматися на відстані».

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis