Естонія легалізувала одностатеві шлюби

Парламент Естонії ухвалив закон, згідно з яким шлюб можуть брати «дві людини будь-якої статі», пише Euronews. Документ підтримали 55 депутатів, «проти» проголосували 34. Закон набуває чинності 1 січня 2024 року

Рішення прийняли через два місяці після приходу до влади нової ліберальної коаліції та девʼять років після того, як Естонія підтримала впровадження одностатевих цивільних партнерств. Також у 2016 році естонський уряд погодився визнати легальними одностатеві союзи естонців, створені в інших країнах.

У квітні 2023 прем’єр-міністрка країни Кая Каллас пообіцяла легалізувати одностатеві шлюби «якнайшвидше».

«Пишаюся своєю країною. Ми будуємо суспільство, у якому поважають права кожного, а люди мають право любити вільно», — написала Каллас у Твіттері.

Президент Естонії Лаурі Гуссар зазначив, що війна в Україні стала одним з факторів, що повпливали на думку естонського суспільства щодо легалізації одностатевих шлюбів.

«Війна проти України привернула нашу увагу до реальних проблем та того, що дійсно важливо для нас. Допомога Україні нас обʼєднала та повернула до коріння ліберальної демократії й змусила задуматися над тим, що важливо для нас як для суспільства», — сказав Гуссар.

9 липня 2022 року необхідні 25 тисяч голосів набрала петиція до українського президента про легалізацію одностатевих шлюбів. Володимир Зеленський відповів, що «в умовах воєнного або надзвичайного стану не можна змінювати Конституцію України», але зазначив що Уряд має альтернативне рішення.

Згідно з 51 статтею української Конституції, «шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка». Щоб одностатеві пари мали змогу одружуватися в Україні, цю статтю необхідно змінити, що наразі неможливо через воєнний стан у країні.

Водночас президент запевнив, що Уряд має альтернативу — легалізація в Україні зареєстрованого цивільного партнерства, яка в тому числі дозволятиме й реєстрацію одностатевих партнерств.

У березні 2023 року до Верховної Ради подали законопроєкт про реєстровані партнерства.

«Я могла б сказати, що цього від нас вимагають західні союзники — і це правда, вимагають. Та мене спонукало зареєструвати законопроєкт інше: я бачуся та говорю з ЛГБТ-військовими, я чую про їхні проблеми. Я переконана, що як суспільство, ми маємо виправити велику несправедливість, коли в частини громадян і громадянок менше прав, ніж в усіх інших», — пояснила авторка законопроєкту Інна Совсун.

Відповідно до представленого Совсун законопроєкту, зареєструвати партнерство зможуть повнолітні одностатеві чи різностатеві пари. Термін розгляду заяв буде швидшим, ніж при укладанні шлюбу, та складатиме 10 днів. Подати заявку також можна буде через «Дію», а для осіб, які не зможуть з’явитися у відділі реєстрації, наприклад, військові, передбачатиметься альтернативна процедура.

Наразі Верховна Рада не прийняла цей законопроєкт.

У жовтні 2022 року одностатеві шлюби легалізувала Словенія. 4 жовтня словенський парламент ухвалив поправку, що дозволяє одностатевим парам одружуватися та усиновлювати дітей. «За» проголосували 48 депутатів, 29 виступили «проти» та один парламентар утримався від голосування.

У липні 2022 року Верховний суд Словенії ухвалив рішення, що заборона одностатевим парам одружуватися та усиновлювати дітей суперечить конституції країни. Згідно з рішенням суду, словенські закони, що дозволяють брати шлюб та усиновлювати дітей тільки різностатевим парам, порушують конституційну заборону дискримінації.

На думку суддів, «дискримінація одностатевих пар не може бути виправдана ані традиційним визначенням шлюбу як союзу між чоловіком і жінкою, ані особливим захистом сім’ї». Верховний суд також зобов’язав парламент країни переглянути й внести необхідні зміни до законів, що дискримінують одностатеві пари.

Euronews зазначив, що Словенія «стала першою посткомуністичною країною, що легалізувала одностатеві шлюби».

У Хорватії, Чехії, Угорщині та Чорногорії наразі діють закони, які дозволяють та регулюють одностатеві цивільні партнерства.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis