Геї-пожежники та українські квір-військові: 20 фільмів ЛГБТК+, які покажуть на Sunny Bunny у Києві

У минулому Sunny Bunny — одна з програм Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість», а тепер це перший в Україні самостійний фестиваль ЛГБТК+, який проведуть з 22 по 28 червня в кінотеатрах «Жовтень» і KINO42. До «Сонячного зайчика» ввійшло понад 60 фільмів: від портретної документалістики («У пошуках Аґнес», «З любов’ю, Гайсміт») до божевільних утопічних мюзиклів («Мандрівні вогні», «Нептун Фрост»). 

Щоб вам було легше орієнтуватись у програмах, DTF Magazine вибрав двадцятку найпомітнішого кіно, яке варто подивитися на великому екрані.

1.

«Орландо: моя політична біографія», 2023

‘Orlando, My Political Biography’
Режисер — Поль Б. Пресіадо

«Якось мене запитали: „Чому ти не напишеш автобіографію?“ Я відповів: „Бо довбана Вірджинія Вулф написала мою біографію 1928 року“», — говорить режисер у документальній стрічці, що відкриває кінофестиваль Sunny Bunny. У романі Вулф «Орландо» головний герой у 36 років змінює стать. Таке ж трапилося з режисером Полем Б. Пресіадо, але замість того, щоб розповісти свою історію зміни, він збирає 26 трансгендерних і небінарних людей у віці від 8 до 70 років, щоб показати, як історія Орландо — це історія боротьби ЛГБТК+ спільноти за право бути собою. Після прем’єри на Берлінале стрічка отримала приз Teddy за найкращий документальний фільм, приз журі в секції «Зустрічі» (Encounters) та нагороду читацького журі видання Tagesspiel. Це один з найбільш титулованих фільмів фестивалю.

2.

«Дрифтер», 2023

Drifter
Режисер — Ганнес Гірш

22-річний Морітц приїжджає в Берлін, щоб бути ближчим до свого хлопця-фотографа Йонаса. Морітц планує вивчати історію мистецтва, але не поспішає з цим. Зрештою відносини хлопців підходять до закінчення, і це відкриває в головному герої нові грані — він переходить від образу тихого та невпевненого чоловіка до нічного рейвера, що реалізує придушені бажання. «Дрифтер» — дебютний повний метр Ганнеса Гірша, який не здається клішованим, попри тему квірності в Берліні. Навпаки — стрічку показали в секції «Панорама» на Берлінале, яка прагне «мислити за межі цих категорій».

3.

«Згідно з протоколами», 2022

Follow the Protocol
Режисер — Фабіу Леал

Документальна комедія Фабіу Леала рефлексує над часами Covid-пандемії з її обмеженнями, коли можливості бути близьким з кимось наближалися до нуля. Головний герой — іпохондрик Чіко, що провів 10 місяців на самоізоляції, шукає спосіб обійти обмеження, пов’язані з Covid-19, і зайнятися сексом. Усередині своєї квартири він будує «антикарантинну» зону, в якій існує безпечне середовище для утіх та інтимності, але немає місця для доторків. Поки що. Всі випробування Чіко відбуваються з гумором та легкістю і демонструють, як сексуальне задоволення можливе навіть у важкі часи.

4.

«Моя порожнеча і я», 2022

My Emptiness and I
Режисер — Адріан Сільвестре

На перший погляд здається, що «Моя порожнеча і я» — це ще одна історія трансжінки, яка не може знайти себе в божевільному світі незмінних стандартів і традицій. Утім, з головною героїнею Рафі коїться безліч інших метаморфоз. Вона працює в барселонському кол-центрі, ходить на побачення з хлопцями та має подруг, які її підтримують, але оточення постійно змушує її визначати себе та підлаштовуватися під прийняту модель. Ще й терапевт діагностував у неї гендерну дисфорію. На RottenTomatoes стрічка утримує 100% рейтинг, але головне все ж таки у фільмі — це переконливість, з якою режисер Адріан Сільвестре та його співавторка-акторка Рафаель Перез працюють з матеріалом.

5.

«Нептун Фрост», 2021

Neptune Frost
Режисери — Анісія Узейман, Сол Вільямс

Це кіно важко переказати хоча б через його жанрову різноманітність — афрофутуристиний панк-мюзикл про ідентичність Руанди, а сам Нептун Фрост — темношкірий солдат-революціонер, який служив у Континентальній армії 1775 року. Утім, в центрі історії побудований зовсім інший міф про африканське село, що складається з комп’ютерних механізмів. Його мешканці добувають речовину колтун, яка вибухає та призводить до загибелі одного з шахтарів. Ця смерть стає стартовою точкою для створення антиколоніального колективу комп’ютерних хакерів. Спершу «Нептун Фрост» мав стати графічним романом, фінансування якого підтримав Лін-Мануель Міранда («Гамільтон»), але коли проєкт розширився до повного метра, до виконавчих продюсерів приєднався й Езра Міллер («Флеш»).

6.

«Срібний серпанок», 2023

Silver Haze
Режисерка — Саша Полак

Коли дивитись:

26 червня, 11:00

Коли Френкі було вісім, вона отримала численні травми під час пожежі. Сьогодні їй 23 роки, і вона працює медсестрою в тій же лікарні, у якій лікувалась, намагаючись знайти винних у пожежі. Там Френкі знайомиться і закохується в пацієнтку Флоренс, яка має толерантнішу родину, тому обоє вирішують втекти до батьків останньої. Втім, новини з минулого не дають Френкі повністю насолодитися новим життям. Після «Брудного Бога» (2019) це вже друга колаборація режисерки Саши Полак з непрофесійною акторкою Вікі Найт. Сценарій «Срібного серпанка» частково заснований на історії життя Вікі, а сам фільм здобув приз журі Teddy на Берлінале.

7.

«Синій каптан», 2022

The Blue Caftan
Режисерка — Марʼям Тузані

Халім та Міна працюють у крамниці традиційних каптанів в одній з найстаріших мечетей Марокко. Щоб допомогти з бізнесом, вони наймають молодика Юссефа, в якого закохується Халім. Поки Міна намагається зрозуміти, що робити з чоловіком-геєм, стосунки Халіма та Юссефа укріплюються за уроками вишивки та кравецької справи. Прем’єра арабомовного фільму відбулася в секції «Особливий погляд» Каннського кінофестивалю, де отримала позитивні відгуки. «„Синій каптан“ не романтизує ускладнень і конфліктів, з якими стикаються дві споріднені душі, і саме через це він схожий на цілком чесну романтичну історію», — пише кінокритик Карлос Агуйляр з The Los Angeles Times.

8.

«Небайдужий громадянин», 2022

Concerned Citizen
Режисер — Ідан Хаґуель

Живучи у престижному районі Тель-Авіва, Бен та Раз мріють завести дитину, а тому перебувають у пошуках сурогатної матері. Бену не вистачало зелені в бетонних джунглях, тож він посадив дерево поряд з домом, що провокує серію несподіваних і часом трагічних подій. Одного дня головний герой стає свідком арешту еритрейця і винить у цьому себе. З цього моменту Бен уже не так бажає спільного з Разом життя. Та й дитина перестає бути метою. «Режисер Ідан Хаґуель зображує гей-пару із середнього класу, прагнення якої до самореалізації починає звужувати їхній світогляд, виявляючи глибоко вкорінені забобони», — пишуть у синопсисі на сайті Берлінале, де й відбулася прем’єра 2022 року.

9.

«Всі кольори на світі — між чорним і білим», 2023

All the Colours in the World Are Between Black and White
Режисер — Бабатунде Апалово

Коли дивитись:

24 червня, 18:15

Бамбіно працює водієм-експедитором у Лагосі і не жаліється на життя. Він допомагає сусідам фінансово, але не шкодує, коли йому не повертають борги. На роботі Бамбіно не світить підвищення, але натомість він знаходить іншу розраду в житті — харизматичного Баву. Коли обоє дізнаються про фотоконкурс, шукають найкращі локації для знімків і поступово закохуються один в одного не лише через об’єктив камери. Це нігерійська історія про двох чоловіків, які зблизилися в суспільстві, де одностатевий секс та стосунки вважаються табу і криміналом. У Нігерії також передбачаються покарання за підтримку ЛГБТК+ організацій та приховування інформації про представників ЛГБТК+ спільноти. Приємним бонусом виявилася і головна нагорода Teddy для фільму на цьогорічному Берлінале.

10.

«Айсмаєр», 2022

Eismayer
Режисер — Девід Ваґнер

Коли дивитись:

26 червня, 17:45

Сержант-майор Айсмаєр — суворий військовий зі зразковим вишколом в австрійських збройних силах. На нього рівняється молодь і з повагою ставляться колеги. Цей образ миттєво руйнується, коли в його підрозділі опиняється новобранець Фалак, який відкрито говорить про свою гомосексуальність. Айсмаєр закохується у Фалака, але не може поєднувати кар’єру військового і коханця солдата, тому мусить зробити вибір. Прем’єра стрічки, заснованої на реальних подіях, відбувалася у третій за важливістю секції Венеційського кінофестивалю «Міжнародний тиждень критики», де отримала Гран-прі.

11.

«Медуза Делюкс», 2022

Medusa Deluxe
Режисер — Томас Гардіман

Напередодні змагань найкращих зачісок вбивають стиліста. Кожен у салоні звинувачує іншого, але знаходиться група ентузіастів, які все-таки планують розкрити злочин, адже цим вбивством, здається, хотіли зірвати змагання. Кінокритикиня Маріса Мірабал з Indiewire назвала фільм «яскравою і привабливою стрічкою, яка змушує глядачів гадати до самого кінця не лише про те, хто вчинив жахливий злочин, а й про те, як саме режисерові Гардіману вдалося зняти такий візуально чудовий повнометражний дебют». Тож не дивно, що після прем’єри на кінофестивалі в Локарно дистрибуцію фільму підхопила студія А24.

12.

«У пошуках Аґнес», 2022

Framing Agnes
Режисер — Чейз Джойнт

1958 року молода трансгендерна жінка Аґнес стала учасницею дослідження сексуальних розладів у Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі, щоб будь-яким чином отримати потрібну їй медичну допомогу. Соціолог Гарольд Ґарфінкель вивчав історії хвороби не лише її, а й інших пацієнтів. Утім, архіви знайшли тільки 2017 року. Режисер Чейз Джойнт разом із трансгендерними людьми намагається відтворити експерименти майже 80-річної давнини. «У пошуках Аґнес» виріс з однойменного короткого метра Джойнта, і хоча обидва фільми звинувачують у надмірній академічності та зарозумілості, вони розширюють уявлення про ЛГБТК+ спільноту та показують досі невідомі факти.

13.

«Бог має СНІД», 2021

God has AIDS
Режисер — Фабіу Леал

Минуло 40 років з початку епідемії ВІЛ/СНІД, але у Бразилії досі зберігається упереджене ставлення до хворих. Попри те, що сьогодні з цим захворювання можна жити, у країні лише у 2020 році померло близько 13 000 людей через нього, а президент Болсонаро скорочує бюджет на навчальні програми та клініки, які можуть допомогти розв’язати проблему. У фільмі Леала сім художників і лікар-активіст, які живуть з ВІЛ, діляться своїми історіями та пропонують нові перспективи боротьби із серофобією (дискримінацією людей, які живуть з ВІЛ/СНІД) у Бразилії. Прем’єра стрічки відбулася на важливому для ЛГБТК+ спільноті кінофестивалі Queer Lisboa.

14.

«З любов’ю, Гайсміт», 2022

Loving Highsmith
Режисерка — Ева Вітія

Патриція Гайсміт — американська письменниця, романи якої екранізували Альфред Гічкок («Незнайомці в поїзді», 1950), Ентоні Мінгелла («Талановитий містер Ріплі», 1999) і Тодд Гейнс («Керол», 2015). Документальна стрічка Єви Вітії не лише зачіпає тему її творчого життя, а й говорить про сексуальність письменниці. Щоб підкріпити це доказами, у фільмі використовують особисті записи та згадки її родини та коханців. Критики пишуть, що «З любов’ю, Гайсміт» розповідає історію Патриції не менш захопливо, ніж трилери та нуар, який вона ж сама й писала. Як пише Річард Броуді для The New York Times: «Мозаїчна конструкція документального фільму згадує надзвичайно складний трикутник Гайсміт: літературну пристрасть, особисті розчарування та суспільний образ».

15/16.

«Українські квір-борці за свободу», 2022

«Rebel Queers: квір-опір України», 2023

Ukrainian Queer Fighters for Freedom
Rebel Queers: Ukraine’s Queer Resistance
Режисери — Анжеліка Устименко, Алекс Кінг

У спеціальній програмі «Квір-борці» показують лише два фільми, але вони доповнюють один одного. У першій частині «Українські квір-борці за свободу» Анжеліка Устименко протягом 30 хвилин фіксує досвід квір-людей під час повномасштабного вторгнення, їхню участь у ТрО та ЗСУ, еміграцію, повернення додому, окупацію та загибелі. У Rebel Queers (уже на 20 хвилин) Анжеліка повертається до тих же героїв разом з Алексом Кінгом через рік, щоб поговорити, як змінилося їхнє життя. Після показу відбудеться дискусія про потребу прийняти закон про цивільні партнерства за участю депутатки й авторки законопроєкту № 9103 Інни Совсун, ЛҐБТК+ активістів і представників Міністерства юстиції України.

17.

«Пасажі», 2023

Passages
Режисер — Айра Сакс

Після знімань останнього фільму Томас закохується в молоду вчительку Агату. Попри шлюб з Мартіном, його стосунки з Агатою швидко розвиваються, але коли Мартін теж зав’язує інтрижку, Томас охоче повертається до свого чоловіка. «Пасажі» заслуговує уваги двома причинами. Режисер Айра Сакс має великий досвід роботи над ЛГБТК+ драмами в минулому («Дельта», «Сорок відтінків смутку» та «Френкі»). А друга причина — яскравий акторський дует Франца Роговського («Велика свобода» та «Транзит») з Беном Вішоу («Парфюмер», «Паддітнгтон»), які грають подружню пару з проблемами в довірі.

18.

«Мандрівні вогні», 2022

Will-o’-the-Wisp
Режисер — Жоау Педру Родріґеш

Коли дивитись:

23 червня, 20:20

2069 року король без корони Альфредо при смерті пригадує, яким бешкетним було його життя 2017-го, коли він вступив до лав пожежної служби та закохався в юнака Альфонсо. Все різноманіття фільму-мюзиклу найкраще описує сам режисер в інтерв’ю Variety: «У фільмі є величезна доза сарказму, наприклад, іронічне зображення чоловічої статі. Ми бачимо молодого принца 2011 року, коли він отримує ерекцію, почувши про дерева від свого батька. Сцена сексу між Альфредо та Альфонсо відбувається на попелі. Все має згоріти, щоб зародити нове життя. Я написав сценарій після лісових пожеж 2017 року, які були для мене травматичним моментом. Сосновий ліс у Лейрії посадили у 13 столітті, а деревина звідти використовувалася для будівництва португальських кораблів, на яких робили відкриття».

19.

«Івін А.», 1990

Ivin A.
Режисер — Ігор Черницький

Коли дивитись:

25 червня, 13:30

Екранізуючи оповідання Анатолія Кіма «Зупинку в серпні», Ігор Черницький зображує в кадрі охоронця зони суворого режиму та рядового внутрішніх військ Андрія Івіна. Він кинув вчитися на історика, але не почувається комфортно у формі військового. Коли влітку під час його «наряду» втікає рецидивіст, на прізвисько Князь, Андрій бере всю вину на себе та йде під трибунал. Він відмовився стріляти і тим самим поставив під сумнів всю радянську систему з безвідмовними та жорстокими солдатами. У своєму тексті про фільм кінодослідник Олександр Телюк писав, як Івін стає «типовим героєм пізнорадянської доби, яка навіть з солдатів позбавила однозначних героїчних властивостей».

20.

«Капітан Феґотрон рятує всесвіт», 2023

Captain Faggotron Saves the Universe
Режисер — Гарві Реббіт

Кінофестиваль Sunny Bunny закриває найбільш божевільне кіно. Суміш ігрового фільму, анімації, мюзиклу, комедії і трилера розповідає про Капітана Феґотрона, який має врятувати Всесвіт від квірного апокаліпсису. Це також й історія про Ісуса Христа, який благословляє бідного пастиря, в той час як накурюється та ганьбить своїх біографів, які ніколи його не любили належним чином. І хоча стрічку Гарві Реббіт називають мікробюджетним берлінським фільмом, він не схожий на один з таких. Найбільше про це кіно можна дізнатися на сайті «Капітана Феґотрона»: «Це пряма та абсурдна відповідь на стрілянину в Орландо 2016 року, переслідування гомосексуалізму в Чечні, вибори президента Дональда Трампа в США та насильство, яке, на жаль, супроводжує геїв і квір-людей протягом усього життя».

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis