Ворквер-бренд Tserkovnij відмовився від ідеї традиційних тиражованих колекцій. Натомість протягом осінньо-зимового сезону він випустить десять курток — у єдиному екземплярі та розмірі, а кожну нову представлятимуть лише після того, як продають попередню. Tserkovnij уже презентував три куртки: з клаптиків деніму, твідових піджаків і вінтажних рюкзаків. DTF Magazine розпитав засновника й дизайнера Сашу Церковного, чому він обрав саме такий шлях, а також показуємо речі
Про ідею проєкту
Серія складатиметься з близько десяти курток, які планують «неспішно шити протягом зими та виставляти на продаж». Усі куртки унісекс, виконані в єдиному екземплярі і в одному розмірі. В інстаграмі показали вже три моделі, дві з яких продано.
Для Саші ідея проєкту — у збереженні цінності текстилю та красі недосконалості. «Я люблю працювати зі старими матеріалами або використовувати вживаний одяг, де час залишив свої відбитки чи є якісь старі виробничі маркування».
Він пояснює, що ця серія курток здебільшого не про стале споживання, а про його естетичні вподобання.
«Мені подобається „брак“ плетіння на старих тканинах, а також „фейд“ на одязі, потертості, латки, втрата кольору. І хоча можна купити нову тканину й досягти такого результату штучно, у цьому немає ніякого сенсу, коли стільки нікому не потрібних речей на смітниках ферментуються в ґрунті».
Про техніку виробництва курток
Tserkovnij і далі експериментує з азійськими силуетами. Зокрема, 2023 року він випустив серію хаорі «Циркуляція енергії» спільно з Олегом Семаком, торік — панаму Keiko Hat з куртки кейкогі для східних єдиноборств і кімоно-норагі з парусини, а ще раніше — кастомні кімоно.
Читайте також: Locals: апсайкл-streetwear від полтавського бренду Tserkovnij
У новому проєкті Саша працює з азійською печворк-технікою боро. Як пояснює дизайнер, це «практика багаторазового латання та ремонту тканини для подовження терміну її придатності, яка зародилася в Японії тисячі років тому суто з практичних міркувань».
«У бідних, холодних і віддалених регіонах Японії люди збирали собі предмети одягу по клаптиках, зшиваючи їх між собою, — пояснює Саша. — Тепер, коли одяг доступний кожному, це заняття — для ентузіастів і поціновувачів».


Про матеріали
Пул матеріалів Tserkovnij обмежений: «Це натуральні тканини, що цікаво старіють: денім, твід, канвас, вельвет, домоткані полотна. А прикладні матеріали я підбираю в магазині опціонально під конкретну річ».
По можливості він збирає різні природні матеріали, а підбір тканин частково випадковий, але не спонтанний.
Три куртки, які вже випустив Tserkovnij
Olymp Jacket Upcycle



Бавовняна куртка створена з клаптиків туристичних рюкзаків, які виготовили на харківській фабриці 1991–1993 років. Дизайнер знайшов їх в однієї жінки, яка, за його здогадками, там працювала: в неї залишилося кілька сотень нових рюкзаків з бирками.
Саша згадує, що колір тканини відрізнявся залежно від партії виробництва, і це спочатку його засмутило, але коли дизайнер зібрав усе в єдине полотно, то зрозумів, що кожен клаптик унікальний і має свої відмінності.


«Найбільше мені подобається неоднорідність плетіння полотна і той ефект заломів, що проявився під час прання за високої температури, — сказав він. — Місцями залишилися сліди від швів чи маркування з попереднього життя цих рюкзаків, які я навмисне пошив ззовні».
Tweed Patchwork Jacket Upcycle 1/1



Для пошиття цієї куртки бренд використав шматки твідових піджаків, зокрема від Harris Tweed, Tweed Donegal та інших. На одному з клаптиків залишили надруковану печатку британського виробника. Куртка доповнена тонкою підкладкою, вельветовим коміром і трьома кишенями, одна з яких — внутрішня.


Ocean Jacket 1/1
Зовнішній шар куртки виконанний в техніці печворк зі шматків різного деніму.
«Завдяки вареній тканині з’являється хаотичний „океанічний“ фейд, і це робить її м’якою та пластичною», — зазначено в інстаграмі бренду.



Куртка має утеплену стьобану підкладку та флісові кишені для рук, одну з внутрішніх кишень доповнено карабіном для ключів.


Про продовження проєкту
Найближчим часом Саша й далі створюватиме нові куртки.



«Є ідеї урізноманітнити дизайн курток, використати ручну вишивку сашико і, можливо, трафаретний друк, але типи матеріалів не зміняться — лише інші кольори, фактури й комбінації, — сказав він. — Оскільки цей процес непередбачуваний, куртки не будуть повторювати одна одну».