Шостий Київський тиждень критики, який пройде з 20 до 26 жовтня 2022 року в кінотеатрі «Жовтень», оголосив ще дві нові програми — міжнародну та ретроспективну. Фестиваль відкриється фільмом-переможцем цьогорічного Каннського кінофестивалю «Трикутник смутку» шведського режисера Рубена Естлунда
Міжнародна програма
Всього в міжнародній програмі Київського тижня критики представлені сім стрічок. Хедлайнерами програми також стали фільм Джеймса Ґрея «Час Армагеддону» з Ентоні Гопкінсом й Енн Гетевей, а також володар «Срібного ведмедя» Берлінале — «Фільм письменниці», південнокорейського режисера Хона Сан Су.
Фільми міжнародної програми:
«Трикутник смутку» — це друга поспіль робота шведського режисера Рубена Естлунда, що отримала головну нагороду Канн. Його попередній фільм «Квадрат» став тріумфатором кінофестивалю у 2017 році.
Стрічка стала «нещадною іронією над суспільною елітою». Сюжет розповідає про пару відомих моделей, яких запрошують на розкішний морський круїз за участі надбагатих та впливових людей. Яхта, якою управляє капітан-марксист у виконанні Вуді Гаррельсона («Народ проти Ларрі Флінта», «Справжній детектив»), потрапляє у шторм і всі пасажири опиняються на безлюдному острові, де раптово з’ясовується, що ловити рибу й загалом давати собі раду без грошей вміє тільки прибиральниця.
«Корсет» режисерки Марі Крютцер розповідає про австрійську імператрицю Сісі у виконанні акторки Вікі Кріпс («Примарна нитка»). Вона «кидає виклик своєму віку, щоб вступити в боротьбу за образ законодавиці моди».
Стрічку відзначили за найкращу акторську роботу у програмі «Особливий погляд» Каннського кінофестивалю.
В центрі мелодрами «Одного чудового ранку» французької режисерки Мії Хансен-Льове — молода жінка (Лея Сейду). Фільм показує її життя, повністю заповнене турботою про доньку та батька, який страждає на складну дегенеративну хворобу.
«Час Армагеддону» — історична драма Джеймса Ґрея, прем’єра якої відбулась цього року в Основній програмі Канн.
Фільм називають «історією дорослішання й нерівності двох хлопчиків — єврея та його темношкірого однокласника». Він такоє висвітлює проблеми булінгу, домашнього насильства, сварок з батьками та спроб знайти себе у цьому світі.
Ролі в стрічці зіграли Ентоні Гопкінс, Енн Гетевей, Джесіка Честейн та Джеремі Стронг.
Події драми «Земля Бога» Глінура Палмасона розгортаються в 19 столітті. Стрічка показує, як молодий священик вирушає на віддалений острів з метою звести власну церкву.
Прем’єра «Землі Бога» відбулася у програмі «Особливий погляд» під час Каннського кінофестивалю. Стрічка також здобула Приз Zabaltegi-Tabakalera на Міжнародному кінофестивалі в Сан-Себастьяні.
«Мовчазні двійнята» — стрічка польскої режисерки Аґнєшки Смочиньскої.
Фільм показує глядачам реальну історію монозиготних близнючок Джун та Дженніфер Ґіббонс. З дитинства сестри трималися подалі від оточуючих і спілкувались лише між собою. Після низки кримінальних правопорушень сестер Ґіббонс госпіталізували до психіатричної лікарні, де вони перебували протягом 14 років.
Прем’єра «Мовчазних двійнят» відбулась у програмі «Особливий погляд» на Каннському кінофестивалі.
«Фільм письменниці» південнокорейського режисера Хона Сан Су — це мінімалістична чорно-біла картина про письменницю у творчій кризі. Жінка рушає в невелику подорож, де з нею трапляється низка випадкових зустрічей. Вони підштовхують героїню до створення власного фільму.
Ретроспективна програма
Цьогорічна ретроспективна програма Київського тижня критики під назвою Gamechangers присвячена фільмам та режисерам, які «змусили світ по-іншому подивитись на кінематографії своїх країн» та «вписали вписали у великий світ кіно Іран, Тайвань, Данію, Нову Зеландію та Румунію».
Частиною програми стане спеціальний показ фільму «Ім’я: Кармен» 1983 року Жана-Люка Годара — у пам’ять про режисера, який вдався до евтаназії у вересні цього року.
Фільми Gamechangers:
«Свято» (1998) — фільм режисера Томаса Вінтерберґа («Ще по одній»), що висвітлює скандал у великій заможній родині.
Це перша картина, знята за правилами «Догми 95» — натуралістичного авангардного напряму, що передбачав відмову від спецефектів, традиційного світла й монтажу та фокусувався на сюжеті й акторській грі.
«Піаніно» (1993) — стрічка новозеландської режисерки Джейн Кемпіон («У руках пса»), що «влучно репрезентує female gaze у сучасному кінематографі».
Події фільму розгортаються у вікторіанську епоху довкола шотландки, яку батько продає чоловіку в Новій Зеландії.
«Піаніно» отримав три нагороди «Оскар» за «Найкращу жіночу роль», «Найкращу жіночу роль другого плану» та «Найкращий оригінальний сценарій».
«4 місяці, 3 тижні і 2 дні» (2007) — стрічка Крістіана Мунджіу, яку називають одним із найяскравіших фільмів Румунської нової хвилі.
Сюжет розповідає про молоду дівчину з небажаною вагітністю, яка зіштовхується з суворими тоталітарними законами режиму, близького до свого краху.
«4 місяці, 3 тижні і 2 дні» — єдиний румунський повнометражний фільм, який отримав «Золоту пальмову гілку» Канн.
«Смак вишні» (1997) — стрічка іранського режисера Аббаса Кіаростамі. Фільм розповідає історію чоловіка, який вирішив учинити самогубство, і шукає помічника, щоб той його закопав.
«2022-й стає роком фундаментального зламу — не лише в Україні, але й у цілому світі. І ми в цьому процесі не є об’єктами або пасивними спостерігачами. Ми є тими, хто змінює правила гри. Тож цьогоріч наша ретроспективна програма натхненна Україною як gamechanger», — коментує програму кураторка Київського тижня критики Дар’я Бадьйор.
Цьогорічна програма Київського тижня критики складатиметься з п’яти секцій. Окрім міжнародної та ретроспективної програм команда вже анонсувала програму «Історія української комедії», створену спільно з Довженко-Центром, та «Фокус: Україна — Велика Британія», створену в співпраці українських та британських кінокритиків.
В межах іншої програми «Українські Ґала-прем’єри», на Київському тижні критики покажуть два найобговорюваніші українські фільми року — «Клондайк» Марини Ер-Горбач та «Бачення Метелика» Максима Наконечного.
Потрапити на фестиваль можна придбавши абонемент за посиланням. На момент написання замітки денний абонемент коштує 500 гривень, а повний — 1100 гривень.