Шостий Київський тиждень критики, який цьогоріч відбудеться з 20 до 26 жовтня 2022 року в кінотеатрі «Жовтень», анонсував фестивальну програму «Фокус: Україна — Велика Британія». Вона представлені шістьма фільмами, які «відображають кінопроцес обох країн, з його жанровими та авторськими пошуками»
За словами команди Київського тижня критики, для спільної добірки кінокритики з Великої Британії обрали три головні українські фільми року, а українці — три британські.
Серед британських кінокритиків відбором стрічок займались віцепрезидентка FIPRESCI (Міжнародної федерації кінокритиків) Ріта Ді Санто, журналіст і засновник першого британського онлайн-журналу про кіно Shadows on the Wall Річ Клайн, а також журналістка та письменниця Карен Крізановіч.
Українську сторону представили куратори Київського тижня критики: співзасновниця Спілки кінокритиків України Дарія Бадьйор, кінознавець Довженко-Центру і режисер Станіслав Битюцький, кінокритик та автор видання DTF Magazine Сергій Ксаверов і кінокритикиня Анна Дацюк.
Які фільми ввійшли до програми «Фокус: Україна — Велика Британія»:
«Відблиск», Валентин Васянович
Події «Відблиску» розгортаються на сході України та розповідають історію військового хірурга, який потрапив у полон до проросійських бойовиків. Чоловіка катують у в’язниці «Ізоляція», а він, разом з тим, намагається допомогти українським військовим. Після визволення чоловік повертається додому, знову звикає до комфорту, вибудовує стосунки з дочкою та шукає нових цілей у житті.
Режисер Валентин Васянович: «До рівня жорстокості в Бучі не підготує жоден фільм»
Світова прем’єра стрічки відбулася у вересні 2021 року в головній конкурсній програмі Венеційського кінофестивалю.
«Памфір», Дмитро Сухолиткий-Собчук
Дебютний ігровий повнометражний фільм Дмитра Сухолиткого-Собчука розповідає про хорошого сім’янина Памфіра, який заради своєї родини йде на злочин. Події відбуваються під час свята Меланки і засновані на біблійній історії про Авраама.
Зйомки відбувалися в Карпатах та на Буковині восени 2020 року, а головні ролі зіграли Олександр Яцентюк, Соломія Кирилова («Ніч Леополіса»), Олександр Ярема («Номери»), Римма Зюбіна («Гніздо горлиці») та місцеві мешканці.
Над хореографією боїв у фільмі працював лідер Apache Crew Анатолій Сачивко.
Світова прем’єра відбулася у 2022 році на Каннському кінофестивалі в програмі «Двотижневик режисерів». Докладніше про те, як європейські критики відреагували на стрічку, ми розповіли в нашому матеріалі.
«Я і Фелікс», Ірина Цілик
Підліткова драма режисерки Ірини Цілик («Земля блакитна, ніби апельсин») — це екранізація роману Артема Чеха «Хто ти такий?». Фільм розповідає про дорослішання хлопчика в 1990-х роках та його стосунки з колишнім контррозвідником на ім’я Фелікс.
«Кам’яний острів» (Enys Men), Марк Дженкін
Події горору розгортаються у 1973 на безлюдному острові. В центрі сюжету — волонтерка дикої природи, яка щоденно спостерігає за рідкісною квіткою. Поступово її спостереження «перетворюються на метафізичну подорож, у якій стираються межі між реальністю та кошмаром».
Прем’єра відбулась у програмі «Двотижневик режисерів» на цьогорічному Каннському кінофестивалі.
«Дорогенька» (Sweetheart), Марлі Моррісон
Фільм британської режисерки Марлі Моррісон поєднує в собі елементи підліткової драми, комедії та розповідає про життя представників ЛГБТК+. Стрічка розповідає історію «проблемної» сімнадцятирічної дівчини, яка під час сімейної відпустки закохується в місцеву рятувальницю.
«Лімб» (Limbo), Бен Шаррок
«Лімб» характеризують як «куменду та гостру міжкультурну сатиру», яка показує життя очима біженців та тонко поєднує трудножі та надію, присутні у житті вимушених переселенців.
Фільм отримав дві номінації на Премію BAFTA та став лауреатом трьох нагород Каїрського міжнародного кінофестивалю.
Секція «Фокус: Україна — Велика Британія» відбувається в межах Сезону культури Велика Британія/Україна, започаткованого Британською Радою та Українським інститутом для розвитку культурних зв’язків між обома країнами та надання художникам можливості спілкуватися та співпрацювати.
Цьогорічна програма Київського тижня критики складатиметься з п’яти секцій. Окрім програми «Фокус: Україна — Велика Британія», команда вже анонсувала ретроспективну програму «Історія української комедії», створену спільно з Довженко-Центром. В межах іншої програми «Українські Ґала-прем’єри», на Київському тижні критики покажуть два найобговорюваніші українські фільми року — «Клондайк» Марини Ер-Горбач та «Бачення Метелика» Максима Наконечного.
Також на Київському тижні критики представлять міжнародну програму з гітами головних світових кінофестивалів, тематичну ретроспективу культової кінокласики та програму «Фокус» — добірку нових картин з України та іншої фокусної країни, яку сформує комісія кінокритиків обох країн.
Потрапити на фестиваль можна придбавши абонемент за посиланням. За ранньою ціною денний абонемент коштує 500 гривень, а повний — 800 гривень.