«Маска для героя». Харківський бренд Bob Basset створює маски для поранених військових

Український дизайнер Сергій Петров, він же Bob Basset, продовжує проєкт «Маска для героя», в межах якого створює маски для українських військових. Цього разу він показав шкіряну накладку для бійця полку «Азов» із позивним «Крішна», який втратив око внаслідок бойових дій. DTF Magazine поговорив з Сергієм докладніше про роботу над проєктом та особливості виготовлення подібних айтемів

Про роботу над проєктом

Bob Basset розповів, що вже декілька років створює подібні маски для себе: дизайнер має косоокість на одному оці. За словами митця, особисто йому це спрощує процес комунікації з людьми, які «не завжди розуміють, куди ти дивишся». При цьому, маска додає цікавості образу та слугує певним артоб’єктом, який привертає увагу.

Першу маску на око в межах проєкту «Маска для героя» Bob Basset представив в січні 2023 року. Він створив її для адвоката та військового ЗСУ Масі Найєма, який втратив око в боях.

Сергій розповів, що менш ніж рік тому до нього звернулись друзі Масі із проханням створити для нього спеціальний аксесуар. Дизайнер приїхав в лікарню до Наєма, де той проходив реабілітацію, проте не міг зняти мірки для створення маски через ще свіжі поранення та шви. За декілька місяців вони зустрілись ще раз — Сергій зробив всі заміри та взявся за роботу.

Для військового Bob Basset розробив спеціальний аксесуар на трьох кріпленнях, які забезпечують зручну посадку та дозволяють коригувати її на обличчі під різні розміри. Маска виготовлена з м’якої шкіри та доповнена підкладною з натуральної замші, з якої часто створюють, наприклад, преміальний спортивний інвентар чи рукавички для полювання.

«Спочатку була ідея зробити 3D-сканування обличчя і працювати з макетом. Але я зрозумів, що цей процес ускладнює задачу і не наближує результат. Вже потім я придумав потрійну систему кріплень, яка дійсно є комфортною у носінні. Якщо ж говорити про шкіру, це, напевно, найкращий з варіантів, які могли бути».

Перший прототип він тестував на собі протягом місяця і продовжує регулярно користуватись. За словами дизайнера, сам Масі уточнив, що шкіряні кріплення «набагато зручніші, ніж ті ж резинки», які зазвичай використовуються для базових пов’язок на очі.

Про створення другої маски

Після того, як Bob Basset показав фотографію маски для Масі Наєма, з ним зв’язалась донька Сергія — одного з поранених бійців «Азову» на реабілітації. Військовий вступив до лав «Азову» ще раз рік до початку повномасштабної війни, а поранення отримав у боях в Маріуполі.

На створення нового аксесуару пішло три місяці. Петров зізнався, що робота над масками для військових об’ємна не стільки в контексті виробництва, скільки в моральному плані, бо за кожним айтемом стоїть особиста історія військового.

«Попри те, що я вже все продумав, і треба лише сісти і все зробити, важко відключити емоційний аспект. Кожен раз мене накриває, бо це достатньо складна історія… Кожного разу ці задачі викликають у мене внутрішні переживання, бо це ж певна відповідальність. Візуально ви не знайдете різниці між маскою для Масі та маскою для “Крішни“. Але, повірте, вона там є, я її пережив».

Про фінансування проєкту

У вересні 2022 року Сергій подав заявку на грант з підтримки українських митців від Віденького інституту гуманітарних досліджень (Institut für die Wissenschaften vom Menschen). В межах програми Documenting Ukraine команда інституту видає грошові виплати митцям, науковцям, журналістам та громадським активістам кошти для продовження своєї діяльності.

За словами Bob Basset, він отримав 5000 євро фінансової допомоги без конкретного та обмеженого переліку напрямів чи задач, на які їх можна витратити. Дизайнер уточнив, що грант дозволяє перекривати не лише вартість матеріалів, а й оренду приміщення для роботи.

Завдяки фінансовій допомозі проєкт «Маска для героя» функціонує на благодійній основі. Сергій розповів, що наразі в нього є ще дві запити на аксесуари від поранених бійців, які він надалі оброблятиме.

Історія харківської артстудії шкіряних масок Bob Basset почалась ще у 1988 році — тоді команда шукала шкіру на смітниках та надалі створювала з неї аксесуари: наручники, портупеї, маски, напівмаски.

Наразі рахунку бренду співпраця з брендом Givenchy, учасниками гуртів Slipknot та Metallica, а також роботи для видань Vice, Vogue, студії Рідлі Скотта та локальних брендів. У 2020 році британський співак ZAYN представив кліп, знятий у Києві, — маски для нього також створював Bob Basset.

Докладніше про роботу артстудії ми розповідали в нашому інтерв’ю:

 Bob Basset: «Наші маски купують і артисти, і люди, які хочуть пограти в коней»

Після початку повномасштабної війни росії проти України Bob Basset перемістився до Львова, а з січня 2023 року почав повертатись до рідного Харкова. Розповідаючи про актуальні замовлення, Сергій Петров уточнив, що наразі їх не дуже багато, проте вони все ж є. Наприклад, нещодавно до нього звернувся шведський метал-гурт Ghost, для якого у 2022 році Bob Basset створював серію масок, щоб повторити всі айтеми.

 

 

 

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis