Танці на розвалинах: Як «руїнні» бари перетворили Ержебетварош на квартал з головними вечірками Будапешта

В Європі бари, клуби та галереї у старих будівлях XIX сторіччя давно перестали бути чимось незвичайним. Але не так часто вони стають тою силою, яка буквально рятує ці будівлі від руйнування, як це сталося в Будапешті. Розповідаємо, як власникам барів, організаторам вечірок і невеликим галереям вдалося врятувати старий єврейський квартал від руйнації.

Це п’ятий матеріал із серії «Як стрит-арт змінює міста», у якому ми спільно з Ballantine’s розповідаємо, як мистецтво впливає на квартали та ком’юніті


Коротко про проєкт Ballantine’s х DTF Magazine

Арт — один зі способів надихнути і змінити умови життя цілої спільноти. Про це говорить незалежна американська художниця Shawna X у своїй роботі для колаборації з Ballantine’s. Бренд представляє в Україні лімітовану колекцію (купити можна тут), основою дизайну якої стала підтримка ком’юніті в усьому світі.

Продовжуючи цю тему, протягом двох тижнів ми розглядатимемо деякі кейси з різних країн світу — від Куби до Китаю — шукаючи відповідь на запитання: «Як стритарт змінює міста та ком’юніті?».

 

 

 

 

 

 

Ержебетварош

Будапешт, Угорщина

Роки початку реновації: початок 2000-х

Ержебетварош, він же VII район, він же єврейський квартал, названо на честь австрійської імператриці Єлизавети. Втім, на початку 2000-х ця місцина мала геть не імперський вигляд. Район занепадав, бо ще в минулому столітті звідси до комфортніших, хоч і не таких привабливих «панельок», виїхала більша частина населення. Будівлі XIX сторіччя поволі руйнувались, а місцева влада бідкалася.

Це все нашарувалося на загальну кризу економіки в Угорщині та брак стратегії використання старовинних будинків. Та молодь взяла справу у свої руки, відкривши в одній із закинутих будівель так званий руїнний бар «Сімпла». Ремонт був мінімальним, як і вибір напоїв.

«Сімпла» стала першим закладом, з якого почалася культура «руїнних барів». За п’ять років після її появи влада Будапешта вирішила змінити район на краще та знести старі будівлі, що нібито псували загальний вигляд центру міста, і віддати цю територію під ресторани та готелі. Проте 2004 року місцеві мешканці запустили протестну кампанію «ÓVÁS!» («Протест»), і чиновники дали району спокій.

Попри свою назву, «руїнні» бари, клуби та галереї розпочали в Ержебетвароші джентрифікацію.

Bloomberg наводив дані дослідження 2010 року, яке доводило, що з 2001-го в районі почали селитися містяни з вищою освітою, витісняючи мешканців з нижчими доходами й підвищуючи вартість оренди та ціни на нерухомість.

Більшість місцевих барів, до речі, багатофункційні: вранці й вдень вони працюють як закусочні чи галереї або й навіть фермерські ринки.

2017 року місцева влада знайшла новий привід для претензій до Ержебетварошу та намагалася влаштувати референдум, щоб обмежити години роботи закладів. Проте ця ініціатива також провалилася.

СПЕЦІАЛЬНИЙ ПРОЄКТ



Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis