31 травня Британський музей у Лондоні відкрив експозицію українських старожитностей, вилучених з незаконного обігу у Великобританії, пише Bird In Flight. Усього на виставці покажуть 86 металевих виробів, датовані 11-14 століттями, наприклад, підвісні хрести-копії візантійських прототипів, каблучки тощо. У майбутньому ці предмети обіцяють передати Національному музею історії України
Директор Британського музею Гартвіг Фішер хоче за допомогою цією виставки розповісти про вторгнення в Україну.
«Культура крихка, але дорогоцінна. Ми висловлюємо глибоке співчуття нашим колегам у музеях, а також усім жертвам цього конфлікту, і тим, хто лишився, і тим, хто був змушених покинути свої домівки, в Україні та за її межами. Ми працюємо разом з іншими організаціями для надання допомоги та підтримки музеям України», — прокоментував відкриття експозиції Фішер.
Частина цих предметів була вилучена британськими митниками в лондонському аеропорту Гатвік у липні 2021 року. Британський музей співпрацює з представниками влади, щоб допомогти визначити походження артефактів та повернути їх країнам, яким вони належать.
Seized antiquities sent from Ukraine to go on show at British Museum https://t.co/6EvRPgSvxf #Art #ArtLovers pic.twitter.com/eO1BlaeAGT
— Art + Socialmedia & Technology (@artsocialtech) May 31, 2022
Британський музей вже звʼязався з директором Національного музею України Федором Андрощуком, пообіцявши йому повернути в Україну всі представлені на виставці предмети.
За словами Андрощука, протягом останніх років «об’єкти, які “чорні археологи” знаходили в Україні, продавалися приватним колекціонерам з росії, Німеччини та Великобританії». Андрощук каже, що деякі з цих артефактів — унікальні, наприклад, фігурка тварини, що прикрашала ніс корабля епохи вікінгів. Її знайшли в Україні у 2015 році й продали в Англії у 2016 році, підробивши дані про її справжнє походження.