У Німеччині кліматичні активісти облили картину Клода Моне картопляним пюре 

Представники німецького екоруху Letzte Generation («Останнє покоління») облили в музеї Барберіні (Потсдам) картину «Скирти сіна» французького імпресіоніста Клода Моне картопляним пюре, пише The Guardian. Її вартість оцінюють у 110 мільйонів доларів. Також екоактивісти приклеїлися долонями поруч з картиною

«Світ на межі кліматичної катастрофи, а ви боїтеся томатного супу чи картопляного пюре на картині. Ви знаєте, чого боюся я? Того, що наука каже нам, що не зможемо прогодувати наші сімʼї вже у 2050. Нам потрібно кидати пюре або суп в картини, щоб ви нас почули? Це полотно нічого не вартуватиме, коли ми почнемо битися за їжу. Коли ви нарешті почнете слухати й припините вести бізнес за старими правилами?», — сказала одна з активісток.

Letzte Generation зазначив, що «його представники обрали картину Моне сценою, а його поціновувачів — глядачами, щоб донести своє повідомлення великій аудиторії»: «Якщо нам потрібно зіпсувати картину пюре або супом, щоб нагадати про те, що викопне паливо вбиває нас усіх — хай так і буде». 

Активісти додали, що обрали саме цю картину Моне, щоб «підкреслити контраст між ідилічною природою, зображеною художником, та небезпекою, що наразі загрожує таким пейзажам у реальному життя».

«Моне обожнював природу та зображав у своїх роботах її унікальну та крихку красу. Але як вийшло. так, що більшість з нас боїться знищення картини й лишається байдужим до загрози руйнування світу, який так любив Моне», — зазначила одна з представниць Letzte Generation Еймі ван Баален.

За словами представників музею Барберіні, картина не постраждала — полотно закрите захисним склом.

У 2021 році члени Letzte Generation голодували біля будівлі Рейхстагу на знак протесту проти недостатніх дій німецької влади у боротьбі з кліматичними змінами. На початку 2022 року вони приклеювали себе до найбільш завантажених автотрас у Німеччині.

У середині жовтня активістки Just Stop Oil облили томатним супом картину Вінсента Ван Гога «Соняшники», виставлену у Лондонській національній галереї. Тоді 21-річна Фібі Пламмер та 20-річна Анна Голланд зайшли до галереї у футболках з логотипом Just Stop Oil й виплеснули суп на картину Вінсента Ван Гога, після чого приклеїлись долонями до стіни галереї.

У такий спосіб вони вимагали від британської влади припинити запускати та ліцензувати нові проєкти з видобутку нафти та газу.

«Хіба мистецтво вартує більше за життя? Більше за їжу? Більше, ніж справедливість? Вас більше хвилює захист картин чи захист нашої планети та людей? Криза вартості життя — це частина нафтової кризи та нестачі палива. Паливо недоступне мільйонам сімей. Вони навіть не можуть дозволити собі розігріти банку супу», — заявила під час акції Фібі Пламмер.

Картина Ван Гога не постраждала завдяки зовнішньому захисному склу, невеликих пошкоджень зазнала лише рама. За словами працівників Лондонської національної галереї, після інциденту вони одразу викликали поліцію, яка заарештувала активісток та висунула їм звинувачення у заподіянні матеріальної шкоди.

Організація Just Stop Oil почала активно протестувати навесні 2022 року. Спочатку активісти влаштовували демонстрації в паливних терміналах британських міст та блокували рух транспорту, що перевозить нафту та газ, а згодом перейшли до сидячих маніфестів на вулицях Лондона та акцій в культурних інституціях.

В червні члени організації приклеїли себе до іншої картини Вінсента Ван Гога в лондонській «Галереї Курто».

В липні активісти організували першу акцію протесту в Лондонській національній галереї.

Вони заклеїли картину художника Джона Констебля «Віз для сіна» плакатом із зображенням «кліматичного колапсу і того, що він може зробити із цим ландшафтом», а потім стали на коліна та приклеїлись долонями до рами. Поліція змогла вивести протестувальників тільки через дві години після початку акції.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis