«Україна — Польща»: Які фільми покажуть у новій програмі Київського тижня критики

Організатори Київського тижня критики, який відбудеться 12-18 жовтня, оголосили шість нових фільмів у програмі «Україна — Польща». Серед прем’єр покажуть українські драми «Ля Палісіада» Філіпа Сотниченка та «Назавжди-Назавжди», Анни Бурячкової а також «Зелений кордон» Аґнєшки Голланд про гуманітарну кризу на кордоні Польщі та Білорусі

Відбір українських фільмів здійснювали польські кінокритики:  головред кіножурналу «Екрани» Мілош Стельмах, кіножурналістка, членкина ФІПРЕССІ та Європейської кіноакадемії Марта Балага, а також кінокритикиня та доцентка Центру порівняльних досліджень цивілізацій Ягеллонського університету Ельжбета Ольжацька.

Українську сторону представили куратори Київського тижня критики: співзасновниця Спілки кінокритиків України Дарія Бадьйор, кінознавець Довженко-Центру і режисер Станіслав Битюцький, кінокритик та автор видання DTF Magazine Сергій Ксаверов і кінокритикиня Анна Дацюк.

Які фільми увійшли до програми «Фокус: Україна — Польща»

«Ти мене любиш» — другий повний метр Тоні Ноябрьової («Герой мого часу»). Це історія дорослішання на тлі падіння СРСР. 17-річна Кіра спостерігає за розлученням батьків, розпаду однієї країни та народження іншої. 

Світова прем’єра відбулася у секції «Панорама» на Берлінале, а українська — на Одеському міжнародному кінофестивалі, де виконавиця головної ролі Карина Химчук отримала Спеціальну відзнаку національного конкурсу за Найкращу жіночу роль. 

«Назавжди-назавжди» — повнометражний дебют Анни Бурячкової, яка знімала відеокліпи для Джамали, Onuka, СТАСІК і Brutto. Події картини розгортаються у Києві 1998 році, а в центрі сюжету — любовний трикутний між Тонею, Сашою та Журіком, які намагаються знайти себе у жорстокому світі дев’яностих.

Світова прем’єра фільму відбулася на Венеційському кінофестивалі в конкурсі Orizzonti Extra. 

«Ля Палісіада» Філіпа Сотниченка знята в жанрі пострадянського нуару. Режисер показує історію розслідування вбивства міліціонера, яке розгортається за лічені місяці до скасування смертної кари. 

Світова прем’єра картини відбулася на Роттердамському міжнародному кінофестивалі, де вона здобула Приз Міжнародної асоціації кінопреси (ФІПРЕССІ). Сотниченко також отримав нагороду «Найкращий режисер» на кінофестивалі у Сараєво.

«Зелений кордон» Аґнєшки Голланд («Ціна правди») розповідає про велику гуманітарну кризу на кордоні Польщі та Білорусі, спричинену білоруським диктаторським режимом Алєксандра Лукашенка, що пропагандою заманює біженців, охочих потрапити до ЄС. Історія фільму розгортається навколо активістки, молодого прикордонника та сім’ї сирійських біженців. 

Картина отримала Спеціальний приз журі на Венеційському кінофестивалі у 2023 році.

«Іа» Єжи Сколімовського — це історія життєвих поневірянь очима сірого ослика Іа. Через раптові обставини зірка пересувного цирку змушений вирушити у подорож Європою, а шляхом йому траплятимуться добрі та злі люди.

Картину презентували на Каннському кінофестивалі 2022 року, де вона здобула Приз журі та Приз за найкращий саундтрек. Цьогоріч стрічка отримала номінацію на премію «Оскар» у категорії «Найкращий міжнародний фільм». Оператор «Памфіра» Нікіта Кузьменко назвав це кіно найулюбленішим у 2022 році.

«Дівчина з…» Малґожати Шумовської («Снігу більше не буде», «Обличчя / Рило») та Міхала Енґлерта («Снігу більше не буде»). У центрі сюжету — мешканець невеликого містечка, який намагається бути хорошим чоловіком і батьком. З часом він відчуває гендерну дисфорію та вирішує стати на шлях здобуття особистої свободи, але перепонами стають труднощі в сімейному житті та складні відносини в оточенні. 

Стрічку вперше показали в конкурсі 80-го Венеційського кінофестивалю.

На цьогорічній програмі Київського тижня критики вже оголосили дві секції. Окрім програми «Фокус: Україна — Польща», команда анонсувала ретроспективну програму «Жіноча роль», створену спільно з Довженко-Центром. В межах міжнародної програми «Людина з кіноапартом»,покажуть шість класичних фільмів, серед яких «Ночі в стилі бугі» Пола Томаса Андерсона та «Ед Вуд» Тіма Бертона.

Потрапити на фестиваль можна придбавши абонемент за посиланням. За ранньою ціною денний абонемент коштує 850 гривень, а повний — 1150 гривень.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis